ԿԽՄԿ-ի ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 11 բուժառու
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել այն մասին, որ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից հուլիսի 27-ին 11 բուժառու ուղեկցողների հետ միասին «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել են Հայաստանի Հանրապետության մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 13 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար։
Ադրբեջանական կողմը շարունակաբար արգելում է Կարմիր խաչի մեքենաներով խիստ անհրաժեշտ դեղորայքի և բժշկական պարագաների մատակարարումը Արցախ։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 23 երեխա, 5-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 82 հիվանդ, 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։

YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. The International Committee of the Red Cross (ICRC) has facilitated the transfer of 11 patients from blockaded Nagorno-Karabakh to Armenia for treatment. The patients were accompanied by their attendants, the Ministry of Healthcare of Nagorno-Karabakh said in a statement on Thursday.
The ICRC plans to transfer 13 other patients – with attendants - who’ve completed their treatment in Armenia back to Nagorno-Karabakh later today.
The Nagorno-Karabakh healthcare authorities warned that Azerbaijan is continuously banning the supply of essential medications and medical equipment by the ICRC to Nagorno-Karabakh.
23 children are hospitalized at the Arevik clinic in Nagorno Karabakh. 5 of them are in neonatal and intensive care. Meanwhile, 82 patients are hospitalized at the Republican Medical Center in Stepanakert. 7 of them are in intensive care (2 are critically ill).