ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագետներին և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներին է ներկայացրել ԼՂ-ում ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում հուլիսի 26-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանի հանդիպումը Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարների և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման առանցքում եղել է Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, նախարարի տեղակալը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ավելի քան 7 ամիս շարունակվող արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը:
Մնացական Սաֆարյանն իր խոսքում նշել է, որ հունիսի 15-ից Լեռնային Ղարաբաղի լիակատար շրջափակումը և հումանիտար մատակարարումների դադարեցումը, այդ թվում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով, հանգեցրել է պարենի, դեղորայքի, վառելիքի և կենսական նշանակության այլ ապրանքների սուր պակասի:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից քաղաքացիական ենթակառուցվածքների և խաղաղ բնակչության պարբերական գնդակոծությունների հետևանքով գյուղատնտեսական աշխատանքների խաթարմանը: Ընդգծվել է, որ էլեկտրականության և գազի մատակարարման դադարեցումը հանգեցրել է սոցիալական և առողջապահական ծառայությունների կաթվածահարման՝ ոտնահարելով պաշարված բնակչության հիմնարար իրավունքները, ներառյալ՝ կյանքի, առողջության և կրթության իրավունքը:
Մնացական Սաֆարյանը նշել է, որ ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծված՝ ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի աշխատանքային խմբի կողմից որոշում է ընդունվել Լեռնային Ղարաբաղ առաքել առաջին անհրաժեշտության հումանիտար բեռների շուրջ 360 տոննա խմբաքանակ: Կարևորվել է միջազգային հանրության հստակ ազդակն Ադրբեջանին՝ կատարելու ՄԱԿ արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի և հուլիսի 6-ի իրավաբանորեն պարտադիր ուժ ունեցող որոշումները՝ Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների ու բեռների անխափան տեղաշարժը երկու ուղղություններով ապահովման վերաբերյալ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Աննա Ժամակոչյանը և ՀՀ առողջապահության նախարարի առաջին տեղակալ Լենա Նանուշյանը: Աննա Ժամակոչյանն անդրադարձել է ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի ազդեցությանը բնակչության խոցելի խմբերի, մասնավորապես՝ երեխաների, կանանց, տարեցների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց վրա: Լենա Նանուշյանը ներկայացրել է հումանիտար ճգնաժամի ծանր ազդեցությունը ԼՂ առողջապահական համակարգի վրա՝ անդրադառնալով դեղորայքի և բժշկական պարագաների խորացող պակասին և Ադրբեջանի կողմից մասնագիտացված բուժօգնության կարիք ունեցող հիվանդների՝ Հայաստան տեղափոխման արգելքին:
Մնացական Սաֆարյանը և Էդմոն Մարուքյանը պատասխանել են ներկաների հարցերին և տվել անհրաժեշտ պարզաբանումներ:
Հանդիպման ավարտին դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարները և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչները կատարել են ԱԳՆ շենքի հարակից հատվածում կայանված հումանիտար շարասյան շրջայց՝ ծանոթանալով հումանիտար բեռների խմբաքանակում ներառված ապրանքատեսակներին:

YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. On July 26, Deputy Foreign Minister of the Republic of Armenia Mnatsakan Safaryan held a meeting with the heads of diplomatic missions and the representatives of international organizations accredited in Armenia and briefed on the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh.
The Deputy Foreign Minister of Armenia presented the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's blockade of the Lachin corridor lasting more than 7 months.
In his remarks,Mnatsakan Safaryan noted that the total blockade of Nagorno-Karabakh since June 15, and the disruption of humanitarian supplies, including those carried out through the International Committee of the Red Cross, has led to an acute shortage of food, medicine, fuel and other essential goods.
The Deputy Foreign Minister briefed the participants on the cessation of agricultural works resulting from the regular shelling of civilians and civilian infrastructure by Azerbaijan. He emphasized that the disruption of electricity and gas supplies has led to paralysis of social and health services, violating the fundamental rights of the besieged population, including the right to life, health and education.
Mnatsakan Safaryan noted that the working group on the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh, created by the decision of the Prime Minister of the Republic of Armenia, has taken a decision to deliver around 360 tons of essential humanitarian goods to Nagorno-Karabakh. The Deputy Minister underscored the importance of a clear signal from the international community to Azerbaijan to implement the legally binding Orders of the International Court of Justice of February 22 and July 6 on ensuring the unimpeded movement of persons, vehicles and cargo in both directions through the Lachin corridor was emphasized.
The meeting was also attended by the Ambassador-at-Large of the Republic of Armenia Edmon Marukyan, Deputy Minister of Labor and Social Affairs Anna Zhamakochyan and First Deputy Minister of Health of the Republic of Armenia Lena Nanushyan. Anna Zhamakochyan presented the impact of the humanitarian crisis in Nagorno-Karabakh on vulnerable groups of the population, in particular, children, women, the elderly and people with disabilities. Lena Nanushyan stressed the severe impact of the humanitarian crisis on the healthcare system of Nagorno-Karabakh, touching upon the deepening shortage of medicines and medical supplies, as well as Azerbaijan’s ban on transporting patients in need of specialized medical care to Armenia.
Mnatsakan Safaryan and Edmon Marukyan answered the questions of those present and provided explanations.
At the end of the meeting, the heads of diplomatic missions and the representatives of international organizations toured the humanitarian relief trucks parked in the adjacent area of the MFA building, inspecting the types of goods included in the consignment of humanitarian cargo.