ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ 11 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից 11 բուժառու հուլիսի 24-ին ուղեկցողների հետ միասին «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է Հայաստանի մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 13 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ՝ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 20 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 76 հիվանդ, 12 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում:

YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. The International Committee of the Red Cross (ICRC) has facilitated the transfer of 11 patients, together with attendants, from blockaded Nagorno Karabakh to Armenia for treatment, the Nagorno Karabakh (Artsakh) Ministry of Healthcare announced on Monday.
Another 13 patients, accompanied by attendants, who’ve completed treatment in Armenia will be taken back to Artsakh later in the day.
The Nagorno Karabakh healthcare authorities said that 20 children remain hospitalized in the Arevik clinic. 7 of them are in neonatal and intensive care.
Meanwhile, 76 patients are hospitalized in the Republican Medical Center in Stepanakert. 12 of them are in intensive care (2 are in critical condition).