ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ 11 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից 11 բուժառու հուլիսի 24-ին ուղեկցողների հետ միասին «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է Հայաստանի մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նախատեսվում է օրվա ընթացքում ԿԽՄԿ մեքենաներով Արցախ վերադարձնել 13 բուժառուների՝ ուղեկցողների հետ միասին, ովքեր ժամանակին պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ՝ բուժում ստանալու համար։
«Արևիկ» բուժմիավորումում այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 20 երեխա, 7-ը գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում ստացիոնար բուժում է ստանում 76 հիվանդ, 12 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում:

При посредничестве и в сопровождении МККК 11 пациентов из Арцаха перевезены в Армению
24 июля 11 пациентов Республиканского медицинского центра Арцаха вместе с сопровождающими лицами при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста были перевезены в специализированные медицинские центры Армении.
Как передает «Арменпресс», сообщение об этом распространило Министерство здравоохранения Арцаха. В течение дня на автомобилях МККК планируется вернуть в Арцах 13 пациентов вместе с сопровождающими, которые в свое время были отправлены в Армению для лечения в рамках госзаказа.
На данный момент на стационарном лечении в Медицинском объединении «Аревик» находятся 20 детей, 7 - в отделении неонатологии и реанимации.
Стационарное лечение в Республиканском медицинском центре получают 76 пациентов, 12 из них - в отделении реанимации, 2 - в критическом состоянии.