UNCTAD-ի միջկառավարական խմբի նիստում Հայաստանի մրցակցային մարմինն այս տարի առանձնահատուկ դերակատարում է ունեցել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ UNCTAD-ի (Առևտրի և զարգացման հարցերով ՄԱԿ-ի համաժողով) հարթակում կայացած մրցակցության միջկառավարական խմբի նիստում Հայաստանի մրցակցային մարմինն այս տարի առանձնահատուկ դերակատարում է ունեցել. առաջին անգամ Հայաստանի մրցակցային մարմնի ղեկավարն ընտրվել է նիստի փոխնախագահ և ղեկավարել է անդամ պետությունների մրցակցային մարմինների ղեկավարների պանելային քննարկումները։
Հայաստանի Հանրապետության մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովը հանդես է եկել առաջարկություններով և նախաձեռնություններով, որոնք լիարժեք աջակցություն են ստացել գործընկերների կողմից։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը պատմում է Ժնև կատարած այցի մանրամասները:
-Պարոն Գևորգյան, վերջերս Դուք մասնակցում էիք Ժնևում Միացյալ ազգերի առևտրի և զարգացման համաժողովի հարթակում տեղի ունեցավ մրցակցային մարմինների ղեկավարների միջկառավարական խմբի հերթական նիստին: Ի ՞նչ կարևորություն ունի այս հարթակը Հայաստանի համար, և ինչո ՞վ էր առանձնահատուկ այս տարվա մասնակցությունը:
-Ինչպես գիտեք, ամեն տարի աշխարհի տարբեր երկրների մրցակցային մարմինների ղեկավարներ հանդիպում են UNCTAD-ի հարթակում քննարկելու մրցակցային իրավունքի և քաղաքականության համաշխարհային նշանակություն ունեցող արդիական հիմնահարցեր: Սա կարևոր հնարավորություն է նման բարձր հարթակում երկրների տեսանելիության ապահովման, համաշխարհային մակարդակում մրցակցության օրակարգի քննարկումներին մասնակցություն ունենալու, ինչպես նաև երկխոսության, փորձի փոխանակման միջոցով գործընկեր մարմինների հետ հարաբերությունների սերտացման համար: Հայաստանն այս տարի առանձնահատուկ դեր և ներկայացվածություն ունեցավ այդ հարթակում, քանի որ առաջին անգամ այս տարիների համագործակցության ընթացքում Հայաստանի մրցակցային մարմնի ղեկավարը հանդես էր գալիս որպես նիստի փոխնախագահ: Տեղի ունեցավ ընտրություն և անդամ պետությունների միաձայն քվերակությամբ ես ընտրվեցի փոխնագահ, ինչի արդյունքում նաև հնարավորություն ստացա երկու օր տևած նիստի ընթացքում ղեկավարել երեք պանելային քննարկումները:
-Իսկ որևէ կոնկրետ նախաձեռնություններ և առաջարկություններ ներկայացվե ՞լ են Ձեր կողմից:
-Այո, իհարկե: Այսօր ամբողջ աշխարհում արդիական խնդիր է հակամրցակցային համաձայնությունների դեմ պայքարը, ինչը նշանակում է, որ այս ուղղությամբ միջազգային համագործակցությունը պետք է դառնա ավելի ինտենսիվ և համակարգված, ինչպես նաև ուշադրություն պետք է դարձնել դրանց բացահայտման նպատակով նոր մեխանիզմների և գործիքների կիրառմանը՝ համահունչ ժամանակակից մարտահրավերներին: Քանի որ UNCTAD-ի հարթակում գործում է անդրսահմանային հակամրցակցային համաձայնությունների աշխատանքային խումբ, որն առացքային դերակատարում կարող է ունենալ այս առումով, մենք առաջարկել էինք երկարաձգել խմբի մանդատը: Այս նախաձեռնությունն աջակցություն է ստացել նաև մի շարք այլ երկրների կողմից, և արդյունքում խմբի գործունեությունը երկարաձգվեց 1 տարով:
Բացի այդ, հենց Հայաստանի մրցակցային մարմնի նախաձեռնությամբ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովին հնարավորություն է ընձեռվել UNCTAD-ի հարթակում աշխարհի տարածաշրջանային կազմակերպությունների հետ հանդիպում անցկացնել:
-Ասացիք, որ պանելային քննարկումներ եք վարել մրցակցային մարմինների ղեկավարների մասնակցությամբ: Իսկ ի՞նչ հարցերի շուրջ են ծավալվել քննարկումները: Որո՞նք են այսօր մրցակցային մարմինների սեղանին դրված թիվ 1 հարցադրումները, որոնք լուծման են սպասում:
- Աշխարհի բոլոր երկրներն այսօր կանգնած են կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու խնդիրների առաջ, դրանք են՝ սպառումն ավելի խնայողական դարձնելը, արդյունաբերության կայուն խթանումը և, իհարկե, կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը: Սրանք բարի նպատակներն են, որոնք ուղղված են երկիր մոլորակի բոլոր քաղաքացիների բարօրության ապահովմանը, սակայն երբեմն կարող է շահերի բախում առաջանալ նման նախաձեռնությունների խրախուսման և շուկայում արդար մրցակցության ապահովման տեսանկյունից: Այս նպատակների խթանումը կարող է բերել ձեռնարկությունների խոշորացմանը և մրցակից ընկերությունների հետ գործողությունները համաձայնեցնելուն՝ խաթարելով շուկայի մրցակցությունը: Հարց է ծագում՝ ընկերությունների միջև համագործակցությունը մինչև որ կետը կարող է թույլատրվել և արդյո՞ք մրցակցային մարմիններն ավելի մեղմ մոտեցում պետք է ցուցաբերեն նման հարցերում: Այստեղ է, որ մրցակցային մարմինների տեսակետները միշտ չէ, որ համընկնում էին, և բավականին հետաքրքիր ու թեժ բանավեճ ծավալվեց:
-Բացի այս ամենամյա նիստին մասնակցելուց, ի՞նչ ձևաչափով է ՄՊՀ-ն համագործակցում UNCTAD-ի հետ:
- ՄՊՀ-ն UNCTAD-ի հետ համագործակցում է նաև տեխնիկական աջակցության ծրագրերի ներքո: Օրինակ՝ հետքովիդյան շրջանում այս կառույցի հետ մի շարք առցանց համաժողովներ են անցկացվել միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների համար, քանի որ ինչպես գիտենք, ՓՄՁ-ներն առավել խոցելի են գլոբալ մարտահրավերների առաջ, քանի որ ի սկզբանե տնտեսապես անհավասար պայմաններում են գտնվում շուկայի առավել խոշոր խաղացողների համեմատ: ՓՄՁ-ների մրցակցային հարցերը մշտապես գտնվում են հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում: 2021 թվականին իրականացված օրենսդրական նորամուծություններից էր բանակցային ուժեղ դիրքի ինստիտուտի ներդրումը։ Այս տարի մենք առևտրային ցանցերի և մատակարարների միջև ուշ վճարումների հարցերի կարգավորմանն ուղղված օրենսդրական նախաձեռնությամբ ենք հանդես եկել:

На заседании межправительственной группы ЮНКТАД конкурентный орган Армении в этом году сыграл особую роль
На заседании межправительственной группы по вопросам конкуренции, состоявшемся на площадке ЮНКТАД (Конференция ООН по торговле и развитию), в этом году особую роль сыграл орган по вопросам конкуренции Армении. Впервые глава конкурентного органа Армении был избран заместителем председателя заседания и руководил панельными дискуссиями глав конкурентных органов стран-членов.
Комиссия по защите конкуренции Республики Армения выступила с рекомендациями и инициативами, которые получили полную поддержку со стороны коллег.
В беседе с «Арменпресс» председатель Комиссии по защите конкуренции Гегам Геворкян рассказал о своем визите в Женеву.
- Господин Геворкян, недавно Вы в Женеве участвовали в очередном заседании межправительственной группы глав органов конкуренции на площадке UNCTAD - Конференции ООН по торговле и развитию. В чем значение этой платформы для Армении и почему участие в этом году было особенным?
- Как известно, ежегодно на площадке ЮНКТАД встречаются главы ведомств конкуренции разных стран для обсуждения актуальных вопросов конкурентного права и политики глобального значения. Это важная возможность обеспечить видимость стран на такой высокой площадке, участвовать в дискуссиях по повестке дня конкуренции на глобальном уровне, а также укреплять отношения с партнерскими органами посредством диалога и обмена опытом. В этом году у Армении были особая роль и представительство на этой площадке, поскольку впервые за годы сотрудничества заместителем председателя сессии выступил глава ведомства Армении. Были проведены выборы, и я единогласно был избран заместителем председателя, что также дало мне возможность быть модератором трех панельных дискуссий в течение двухдневном заседании.
- А были ли от Вас какие-либо конкретные инициативы и предложения?
- Да, конечно. Сегодня борьба с антиконкурентными соглашениями является актуальной проблемой во всем мире, а значит, международное сотрудничество в этом направлении должно стать более интенсивным и систематизированным, также следует уделить внимание использованию новых механизмов и инструментов их выявления, отвечающих современным вызовам. Поскольку на площадке ЮНКТАД существует рабочая группа по трансграничным антиконкурентным соглашениям, которая может играть концептуальную роль в этом отношении, мы предложили расширить мандат группы. Данную инициативу также поддержал ряд других стран, в результате чего деятельность группы была продлена еще на год.
Кроме того, именно по инициативе антимонопольного ведомства Армении Евразийской экономической комиссии была предоставлена возможность провести встречу с региональными организациями мира на площадке ЮНКТАД.
- Вы сказали, что проводили панельные дискуссии с участием руководителей органов конкуренции. И какие вопросы обсуждались? Какие вопросы номер 1 сегодня стоят перед антимонопольными органами и ждут решения?
- Перед всеми странами мира сегодня стоят задачи достижения целей устойчивого развития, это: сделать потребление более экономичным, устойчивое продвижение промышленности и, конечно же, борьба с изменением климата. Это благие намерения, направленные на обеспечение благополучия всех граждан планеты Земля, но иногда может возникнуть конфликт интересов в плане поощрения таких инициатив и обеспечения честной конкуренции на рынке. Продвижение этих целей может привести к укрупнению предприятий и координации действий с конкурирующими фирмами, подрывая рыночную конкуренцию. Возникает вопрос, в какой степени можно разрешить сотрудничество между компаниями и следует ли органам по вопросам конкуренции проявлять более снисходительный подход в таких вопросах. Здесь взгляды этих органов не всегда совпадали, и завязалась довольно интересная и острая дискуссия.
- Помимо участия в этом ежегодном заседании, в каком еще формате КЗК сотрудничает с ЮНКТАД?
- КЗК сотрудничает с ЮНКТАД и в рамках программ технической помощи. Например, в постковидный период с этой структурой была проведена серия онлайн-конференций для микро-, малых и средних предприятий, ведь, как известно, МСП наиболее уязвимы перед глобальными вызовами, так как изначально экономически неравны по сравнению с крупнейшими игроками рынка. Вопросы конкуренции всегда находятся в центре внимания комиссии. Одной из законодательных новаций, реализованных в 2021 году, стало введение института сильной переговорной позиции. А в этом году мы выступили с законодательной инициативой, направленной на урегулирование вопросов просроченных платежей между торговыми сетями и поставщиками.