Հայաստանը, Հունաստանը և Կիպրոսը ստորագրել են եռակողմ ռազմական համագործակցության ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիպրոսի Հանրապետությունում հուլիսի 5-ին տեղի են ունեցել Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ պաշտպանական խորհրդակցություններ։ Հայկական կողմից խորհրդակցություններին մասնակցել է ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի գլխավորած պատվիրակությունը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են երեք երկրների հետաքրքրությունների շրջանակներում գտնվող անվտանգային մի շարք խնդիրներ և համագործակցության հարցեր։
Կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ համատեղ քայլեր ձեռնարկելու երեք երկրների պաշտպանունակության և ռազմական անվտանգության ամրապնդման ուղղությամբ։
Քննարկումների արդյունքում ստորագրվել է եռակողմ ռազմական համագործակցության տարեկան ծրագիրը, որն ընդգրկում է մի շարք միջոցառումներ Հայաստանում, Հունաստանում և Կիպրոսում։
Խորհրդակցությունների ավարտին պատվիրակություններին ընդունել է նաև Կիպրոսի Հանրապետության Ազգային գվարդիայի հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Դիմոկրիտոս Զերվակիսը։

YEREVAN, JULY 5, ARMENPRESS. The Armenia-Greece-Cyprus trilateral defense consultations were held on July 5 in Cyprus, the Armenian Ministry of Defense said in a statement.
The delegation led by Levon Ayvazyan, the Head of the Department of Defense Policy and International Cooperation of the Ministry of Defense, represented Armenia at the consultations.
A number of security and cooperation issues within the framework of the interests of the three countries were discussed.
The parties reaffirmed readiness to take joint steps for strengthening the defensibility and military security of the three countries.
The annual program of trilateral military cooperation was signed during the meeting. The plan encompasses a number of events in Armenia, Greece and Cyprus.
At the end of the consultations, the Chief of the Cypriot National Guard Lieutenant General Dimokritos Zervakis held a meeting with the delegations.