Վահան Կոստանյանը ԵԽ ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը կարևորել է տարածաշրջանում անվտանգության իրավիճակի կայունացմանն ուղղված ԵՄ ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հունիսի 20-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության հարցերով ենթակոմիտեի պատվիրակությանը՝ նախագահ Նատալի Լուազոյի գլխավորությամբ:
355661726_645500150940819_7036779586491721676_n.jpg (116 KB)
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, ողջունելով պատվիրակության անդամներին՝ Վահան Կոստանյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի համար առաջնային կարևորության հարցերում Եվրոպական խորհրդարանի սկզբունքային դիրքորոշումը՝ շնորհակալություն հայտնելով պատվիրակության անդամներին իրենց հայանպաստ գործունեության համար:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև համագործակցության օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Հայկական կողմը մեծապես կարևորել է Հայաստանում ԵՄ առաքելության տեղակայումը և տարածաշրջանում անվտանգության իրավիճակի կայունացմանն ուղղված ԵՄ ջանքերը:
Քննարկված հարցերի համատեքստում ԱԳ նախարարի տեղակալը համապարփակ ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի և ԼՂ ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների հասցեագրման շուրջ վերջին զարգացումները, ինչպես նաև զրուցակիցների խնդրանքով անդրադարձել է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլերին:

YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. Deputy Minister of Foreign Affairs Vahan Kostanyan held a meeting on June 20 with the delegation of European Parliament Subcommittee on Security and Defense (SEDE) led by Chair Nathalie Loiseau.
Kostanyan commended the European Parliament’s principled position in issues of primary importance for Armenia and thanked the MEPs for their pro-Armenian activities, the foreign ministry said in a readout.
The Deputy Foreign Minister and the Members of the European Parliament discussed a broad circle of issues related to the Armenia-EU cooperation agenda. Kostanyan attached great importance to the deployment of the EU mission in Armenia (EUMA) and EU’s efforts aimed at stabilizing the security situation in the region.
In the context of the discussed issues, Deputy FM Kostanyan comprehensively presented the latest developments around the Armenia-Azerbaijan normalization process and addressing the guarantees of rights and security of the people of Nagorno Karabakh. At the request of the visiting delegation, he also touched upon the steps aimed at the normalization of Armenian-Turkish relations.