Մնացած դեպքերում մնալու եք լուսանցքում. Ալեն Սիմոնյանն ընդդիմությանն իշխանության հետ երկխոսության առաջարկ է անում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը խորհրդարանական ընդդիմությանն իշխանության հետ երկխոսության, քննարկման կոչ է անում՝ երկրին օգնելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Սիմոնյանն այս մասին ասաց ԱԺ-ում Հայաստանի Հանրապետության 2022 թվականի պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին նախագծի քննարկմանը:
«Ասում էիք՝ մենք վերադառնալու ենք Ազգային ժողով՝ մեր օրակարգով: Ո՞րն է ձեր օրակարգը»,-հարցրեց Սիմոնյանը:
Անդրադառնալով ընդդիմության արձագանքին, որ օրակարգն անվտանգությունն է՝ ԱԺ նախագահը հարցրեց. «6 ամիս առաջ, երբ փողոցում էիք, անվտանգություն չկար, հիմա կա՞»:
Անդրադառնալով իշխանության վարկանիշի վերաբերյալ ընդդիմության դիտարկումներին՝ Սիմոնյանը հարցրեց ընդդիմությունից, թե ինչո՞ւ չեն պահանջում նոր ընտրություններ: Ըստ Սիմոնյանի՝ որովհետև ընդդիմությունը 0 ձայն է հավաքելու:
«Եթե ուզում եք ազդեցություն ունենաք, պետք է գաք և մեզ հետ խոսեք: Մենք ենք պատրաստ գալ: Եթե դուք Հայաստանի Հանրապետության շահերով եք հետաքրքրված, իրոք ուզում եք բան փոխել: Դուք համաձայն չեք դրա հետ, բայց շատ ծանր իրավիճակից հետո ընտրություն է եղել, և այնուամենայնիվ, ՀՀ ժողովուրդը գնացել ու իր ընտրությունը կատարել է: Սիրում եք ՔՊ-ին, թե ոչ, այլ հարց է: Եկեք քննարկենք, ինչ-որ բաներ դուք կասեք, մենք կընդունենք, ինչ-որ բաներ մենք կասենք, դուք կընդունենք»,-ասաց Սիմոնյանը:
Ըստ ԱԺ նախագահի՝ ընդդիմությունն ընտրել է այլ ճանապարհ:
«Իմ առաջարկը հետևյալն է՝ ուզո՞ւմ եք օգնել ՀՀ-ին, եկեք քննարկենք: Վարչապետը 100 անգամ այդ առաջարկն արել է: Նստենք, առանց իրար պիտակավորելու, առանց պատմելու, թե ով է 133 տարեկան, ով է 5 տարեկան, քննարկենք: Հիմա առաջարկ եմ անում՝ գնացեք, քննարկեք: Գործընթացները չեն կանգնելու, առաջ են գնալու: Մենք ունենք ՀՀ ժողովրդի մանդատը: Եկեք ասեք՝ այս ենք առաջարկում, ուզում ենք լսել ձեզանից, թե ինչ է, հարցեր ներկայացրեք: Սա է առաջարկը: Մնացած բոլոր դեպքերում մնալու եք լուսանցքում, մենք էլ չենք ունենալու ընդդիմություն»,-եզրափակեց Սիմոնյանը:

Спикер НС Ален Симонян предлагает парламентской оппозиции диалог с властью
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян призывает парламентскую оппозицию к диалогу с правительством и обсуждению, чтобы помочь стране.
Как сообщает Арменпресс, об этом Симонян заявил в НС в ходе обсуждения проекта утверждения годового отчета об исполнении государственного бюджета Армении на 2022 год.
«Вы сказали, что мы вернемся в Национальное Собрание с нашей повесткой дня. Какая у вас повестка?» — спросил Симонян.
Коснувшись реакции оппозиции, что на повестке дня стоит вопрос безопасности, спикер НС спросил: «Полгода назад, когда вы были на улице, безопасности не было. А сейчас есть?»
Коснувшись комментариев оппозиции по поводу рейтинга правительства, Симонян спросил оппозицию, почему они не требуют проведения новых выборов. По словам Симоняна, потому что оппозиция получит 0 голосов.
«Если вы хотите оказать влияние, вы должны прийти и поговорить с нами. Мы готовы сделать шаг. Если вас интересуют интересы Республики Армения, вы действительно хотите что-то изменить. Вы с этим не согласны, но после очень сложной ситуации состоялись выборы и народ Армении пошел и сделал свой выбор. Нравится ли вам “Гражданский договор” (правящая в Армении партия - ред.) или нет, это другой вопрос. Давайте обсудим, что-то скажете вы, а мы примем, что-то скажем мы, а вы примете», - сказал Симонян.
По словам спикера НС, оппозиция пошла по другому пути.
«Мое предложение такое: хотите помочь Армении, давайте обсудим. Премьер-министр делал это предложение 100 раз. Давайте сядем и обсудим, не вешая друг на друга ярлыков, не рассказывая, кому 133 года, а кому 5 лет. Сейчас делаю предложение, а вы обсудите его. Процессы не остановятся, они будут идти вперед. У нас есть мандат народа Армении. Придите и скажите: это то, что мы предлагаем, мы хотим услышать от вас то-то и то-то, задавайте вопросы. Это предложение. Во всех остальных случаях вы останетесь в стороне, а у нас не будет оппозиции», — заключил Симонян.