Մոսկվայում հունիսի 2-ին տեղի կունենա Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի եռակողմ հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մոսկվայում հունիսի 2-ին տեղի կունենա Հայաստանի Հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի, Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի եռակողմ աշխատանքային խմբի հանդիպումը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Քիշնևում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
« Հունիսի 2-ին տարածաշրջանային կոմունիկացիաների հետ կապված աշխատանքային խմբի հանդիպում է նախատեսված Մոսկվայում»,- ասաց վարչապետը։

A tripartite meeting of the Deputy Prime Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan will take place in Moscow on June 2
YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. The meeting of the tripartite working group of Deputy Prime Minister of the Republic of Armenia Mher Grigoryan, Deputy Prime Minister of the Russian Federation Alexey Overchuk and Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Shahin Mustafayev will take place in Moscow on June 2, ARMENPRESS reports, Prime Minister Nikol Pashinyan said during a meeting with the Armenian community in Chișinău.
"On June 2, a meeting of the working group dealing with regional communications is scheduled in Moscow," said the Prime Minister.