Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հունգարիայի փոխվարչապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հունգարիայի փոխվարչապետ Ժոլտ Շեյմենին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է Հունգարիայի փոխվարչապետի այցը մեր երկիր և գոհունակություն հայտնել երկար դադարից հետո երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնման կապակցությամբ:
ՀՀ վարչապետը հույս է հայտնել, որ հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում Հայաստանն ու Հունգարիան կկարողանան բաց թողնվածը լրացնել: Վարչապետը նկատել է, որ ՀՀ-ում Հունգարիայի դեսպանն իր հավատարմագրերն է հանձնել ՀՀ նախագահին:
Ժոլտ Շեյմենը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և Նիկոլ Փաշինյանին փոխանցել Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի ողջույնները: Պարոն Շեյմենը ևս կարևորել է երկկողմ դիվանագիտական հարաբերությունների վերականգնումն ու ընդգծել Հունգարիայի կառավարության շահագրգռվածությունը՝ զարգացնելու և ընդլայնելու գործակցությունը Հայաստանի հետ: Այդ առումով, նա շեշտել է Հունգարիայի համայնքի կարևոր դերը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել հունգարական կառավարությանը՝ այդ երկրում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման և հոգատար վերաբերմունքի համար:
Կողմերն ընդգծել են տնտեսության, զբոսաշրջության, մշակույթի և կրթության ոլորտներում համագործակցության խթանման անհրաժեշտությունը: Այդ առումով, կարևորվել են Երևանի և Բուդապեշտի միջև ուղիղ ավիահաղորդակցության վերականգնմանն ուղղված քայլերը: Ժոլտ Շեյմենն իր հերթին տեղեկացրել է, որ Հունգարիայի կառավարությունը հայ ուսանողների համար նախաձեռնել է կրթաթոշակի ծրագիր:
Հաջորդիվ զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանային և միջազգային նշանակության տարբեր հարցերի:
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը և ընդգծել, որ դրա հետևանքով տեղի հայությունն ապրում է հումանիտար ճգնաժամ: Վարչապետն արձանագրել է, որ ադրբեջանական կողմը դադարեցրել է Հայաստանից ԼՂ մատակարարվող գազի և էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները, իսկ սնունդ տեղափոխվում է միայն խաղաղապահների միջոցով: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այս ամենն Ադրբեջանի կողմից արվում է Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ և ցեղասպանություն իրականացնելու նպատակով: Վարչապետը կարևորել է տեղի ունեցողի նկատմամբ միջազգային հանրության համարժեք արձագանքը:

Премьер-министр Армении принял вице-премьера Венгрии
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял вице-премьера Венгрии Жольта Шемьена. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение правительства, Никол Пашинян приветствовал визит вице-премьера Венгрии в нашу страну и выразил удовлетворение по поводу восстановления двусторонних дипломатических отношений после длительного перерыва.
Он выразил надежду, что Армения и Венгрия смогут восполнить пробел в отношениях в кратчайшие сроки. Премьер-министр отметил, что посол Венгрии в Армении уже вручил президенту Республики верительные грамоты.
Жольт Шемьен поблагодарил за теплый прием и передал Николу Пашиняну приветствия премьер-министра Венгрии Виктора Орбана. Он также отметил восстановление двусторонних дипломатических отношений и подчеркнул заинтересованность правительства Венгрии в развитии и расширении сотрудничества с Арменией. В этом смысле он подчеркнул и важную роль армянской общины Венгрии.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил правительство Венгрии за заботу и сохранение армянского культурного наследия в этой стране.
Стороны подчеркнули необходимость развития сотрудничества в сферах экономики, туризма, культуры и образования. В этой связи были отмечены шаги, направленные на восстановление прямого авиасообщения между Ереваном и Будапештом. Жольт Шемьен сообщил, что правительство Венгрии инициировало программу стипендий для армянских студентов.
Далее собеседники затронули различные вопросы регионального и международного значения.
Никол Пашинян представил ситуацию и гуманитарный кризис в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора. Он привлек внимание и к тому, что азербайджанская сторона прекратила поставки газа и электроэнергии из Армении в Нагорный Карабах, а продукты питания поставляются посредством российских миротворцев. По словам Никола Пашиняна, все это делается Азербайджаном в целях этнических чисток и геноцида в Нагорном Карабахе. Премьер-министр подчеркнул необходимость соответствующей реакции международного сообщества на все происходящее.