Անհրաժեշտ են համարձակ որոշումներ․ Շառլ Միշելը Քիշնևում կայանալիք հանդիպման ակնկալիքների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հունիսի 1-ին Քիշնևում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ կայանալիք հանդիպմանն ընդառաջ գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ում՝ հույս հայտնելով, որ հանդիպումը հնարավորություն կտա շարունակել քննարկումները հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, գրառման մեջ մասնավորապես ասվում է․ «Ակնկալում ենք Քիշնևում շարունակել քննարկումները Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի հետ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման շուրջ։
Անհրաժեշտ է վերահաստատել հարգանքը մեկը մյուսի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, առաջխաղացում գրանցել սահմանների դելիմիտացիայի հարցում, ինչպես նաև նվազեցնել սահմանային շրջանների ռիսկերը։
Այժմ կենսական է Բաքվի և նախկին ԼՂԻՄ տարածքում բնակվող հայերի միջև երկխոսությունը նրանց իրավունքների և անվտանգության վերաբերյալ։
Կարևոր է զերծ մնալ առավելապաշտական դիրքորոշումներից և ձգտել երկխոսության։ Հակամարտության ավելի քան 30 տարիներից հետո ժամանակ է հարկավոր, որ վերքերը սպիանան։ Անհրաժեշտ են համարձակ որոշումներ»։
Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության շուրջ քննարկումները կշարունակվեն հունիսի 1-ին Քիշնևում Եվրոպական քաղաքական համայնքի շրջանակներում նախատեսվող հանդիպման ժամանակ։ Ակնկալվում է ինչպես եռակողմ՝ Փաշինյան-Միշել-Ալիև հանդիպում, այնպես էլ հնգակողմ հանդիպում՝ արդեն նաև Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի մասնակցությամբ։

‘Dialogue between Baku and Armenians living in former NKAO on their rights & security is now crucial’ – Charles Michel
YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. President of the European Council Charles Michel has said that dialogue between Baku and the Armenians of Nagorno Karabakh is now “crucial” and that it is essential for Armenia and Azerbaijan to “reconfirm respect for each other’s sovereignty and territorial integrity.”
Michel tweeted ahead of the June 1 meeting in Chisinau that he was “looking forward to continuing discussions on Armenia-Azerbaijan normalization” with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev. “Essential to reconfirm respect for each other’s sovereignty & territorial integrity, & to advance on border delimitation, also to reduce risks in border areas,” Michel added.
Charles Michel also called for dialogue between Baku and the Armenians of Nagorno Karabakh.
“Dialogue between Baku and Armenians living in former NKAO on their rights & security is now crucial. Important to refrain from maximalist positions and aim for dialogue. After more than 30 years of conflict, wounds take time to heal. Courageous decisions are needed,” Michel added.