ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը մայիսի 16-ին մեկնարկած Կաննի 76-րդ միջազգային կինոփառատոնի Marche du Film կինոշուկայում սկսել է իր աշխատանքները:
«Արմենպրես»-ին կինոկենտրոնից հայտնում են, որ կինոկենտրոնի ֆիլմհանձնակատար Մելիքսեթ Կարապետյանը հարցազրույց է տվել Ֆրանսիայի France 3 TV հեռուստաընկերությանը` անդրադառնալով հայ կինոյի հարյուրամյա հոբելյանին, Կաննի միջազգային կինոփառատոնի «Կանն Կլասիքս» բաժնում ընդգրկված Ֆրունզե Դովլաթյանի «Բարև, ես եմ» ֆիլմին, ազգային կինոոլորտի արդի ձեռքբերումներին և մարտահրավերներին։
Տեղի է ունեցել հանդիպում Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանի և «Coproduction Office» ընկերության հիմնադիր, պրոդյուսեր Ֆիլիպ Բոբերի հետ։
Ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և Մոնտենեգրոյի կինոկենտրոնի միջև:Կայացել է հանդիպում Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և MK2 ընկերության ներկայացուցիչների միջև։ Ընկերությունն աշխարհի առաջատարներից է ֆիլմերի դիստրիբյուցիայի ու վաճառքի ոլորտում և այսուհետև, ըստ կինոկենտրոնի հետ կնքված պայմանագրի՝ կիրականացնի Ֆրունզե Դովլաթյանի «Բարև, ես եմ» վերականգնված ֆիլմի համաշխարհային դիստրիբյուցիան։
Տեղի է ունեցել հանդիպում Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան մրցանակաբաշխության ներկայացուցիչ Շիրի Ռամաժի հետ։
Աշխատանքները շարունակվում են: Կինոկենտրոնը խոստանում է առաջիկա նորությունների մասին տեղեկացնել հաջորդիվ:

В рамках 76-го Каннского фестиваля Национальный киноцентр Армении провел ряд важных встреч
Национальный киноцентр Армении начал проводить работу на кинорынке Marche du Film 76-го Каннского международного кинофестиваля, который стартовал 16 мая.
Как сообщили «Арменпресс» в киноцентре, представитель киноцентра Меликсет Карапетян дал интервью телеканалу France 3, касающееся столетнего юбилея армянского кино, показа фильма Фрунзе Довлатяна «Здравствуй, это я» в разделе Каннского международного кинофестиваля «Канн классикс», национальной киноиндустрии, достижений и задач.
Директор Национального киноцентра Армении Шушаник Мирзаханян встретилась с учредителем компании «Coproduction Office», продюсером Филиппом Бобером.
Национальный киноцентр Армении и Киноцентр Черногории подписали Меморандум о сотрудничестве, состоялась встреча представителей Национального киноцентра Армении и компании МК2. Компания является одним из мировых лидеров в области дистрибьюции и продажи фильмов, и отныне, согласно контракту, подписанному с киноцентром, будет осуществлять глобальную дистрибуцию реставрированного фильма Фрунзе Довлатяна «Здравствуйте, это я».