Փաշինյանը շատ փոքր է համարում մայիսի 14-ին Բրյուսելում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման հնարավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շատ փոքր է համարում հնարավորությունը, որ մայիսի 14-ին Բրյուսելում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր կստորագրվի։
Նիկոլ Փաշինյանն այս մասին հայտարարել է ՀՀ կառավարության նիստի ընթացքում։
Փաշինյանը նշեց, որ Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հերթական ագրեսիայի ֆոնին չի փոխել մայիսի 14-ին նախատեսված բանակցությունների համար Բրյուսել մեկնելու որոշումը։
«Նաև ուզում եմ պատասխանել հետևյալ մի հարցի։ Որքանո՞վ է հավանական, որ կիրակի օրը Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կստորագրվի։ Ցավոք, նման հնարավորությունը շատ փոքր է, որովհետև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների մասին երկկողմ համաձայնագրի նախագիծը դեռ շատ նախնական տեսք ունի, և դեռ վաղ է խոսել այն ստորագրելու մասին։ Մյուս կողմից խնդիր ունենք հնարավորինս արագ հասունացնել այդ փաստաթուղթը և այն պատրաստել ստորագրման»,- հայտարարեց Փաշինյանը։

Пашинян считает очень малой вероятность подписания в Брюсселе 14 мая мирного договора между Арменией и Азербайджаном
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает очень малой вероятность того, что 14 мая в Брюсселе будет подписан мирный договор между Арменией и Азербайджаном.
Об этом Никол Пашинян заявил на заседании правительства РА.
Пашинян отметил, что он, на фоне агрессии Азербайджана против Армении, не изменил своего решения поехать в Брюссель на переговоры, намеченные на 14 мая.
«Также хочу ответить на следующий вопрос: насколько вероятно, что мирное соглашение с Азербайджаном будет подписано в воскресенье? К сожалению, такая вероятность очень мала, потому что проект двустороннего соглашения о мире и межгосударственных отношениях еще очень предварительный, и говорить о его подписании пока рано. С другой стороны, у нас есть задача как можно быстрее доработать этот документ и подготовить его к подписанию», - заявил Пашинян.