Ֆլամենկոյի միջազգային Gravity փառատոնը Հայաստան կբերի արտիստների մի շարք երկրներից
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆլամենկոյի միջազգայինGravityփառատոնին (International Flamenco Festival), որը կանցկացվի մայիսի 8-14-ը Երևանում, տեղի կունենան համերգներ, կցուցադրվի ներկայացում, ինչպես նաև արտերկրից Հայաստան ժամանած արտիստները կանցկացնեն վարպետության դասեր։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փառատոնը «Ձգողականություն» համերգով կմեկնարկի մայիսի 8-ին Երևանի պատանի հանդիսատեսի թատրոնում:
Երեկոյին ելույթ կունենան պարողներ Ֆաննի Արան (ԱՄՆ-Ֆրանսիա, Իսպանիա), Քրիստիան Պերեսը (Իսպանիա), Օլգա Պշենիցինան (Ռուսաստան), Օքսանա Սերիկը (Ռուսաստան), Ջուլիա Պլամսը (Ռուսաստան), կիթառահար Խոսե Ռոմերո Դիասը (Իսպանիա), վոկալ ֆլամենկո Մելքիոր Կամպոսը (Ֆրանսիա), «Զարթոնք» պարային համույթը, Մանուչարյան տրիոն, Արսեն Պետրոսյան քառյակը։
Մայիսի 9-ին Երևանի պատանի հանդիսատեսի թատրոնի բեմում կներկայացվի «Հոգի» ֆլամենկո ներկայացումը։
«Հոգին բոլոր կենդանի էակների էությունն է: Հոգու լեզուն համընդհանուր է և հասկանալի բոլորին և ամենուր: Պետք չէ իսպաներեն իմանալ, որպեսզի կարեկցես այն էմոցիաներին, որոնք ֆլամենկոյի երգիչն է ներդնում իր պատմություններում: Պարտադիր չէ լինել դասական երաժշտության գիտակ՝ Վիվալդիի փայլուն ստեղծագործությունների միջով թռչելու զգացումն ապրելու համար։ Դուք կարող եք գտնել ձեր հոգու համար թանկ մի բան այնտեղ, որտեղ երբեք չէիք ակնկալում»,-նշված է ներկայացման նկարագրում։
Ներկայացման շրջանակում թատրոնի բեմում Ռուսաստանի, Հայաստանի և Իսպանիայի արտիստները կստեղծեն մեկ կտավ, որը բաղկացած է տարբեր դարաշրջանների և ոճերի երաժշտությունից, ֆլամենկո պարերից և տեսահոլովակներից։ Մասնակցությամբ՝ Հայաստանի Կամերատա նվագախմբի, կոնցերտմայստեր՝ Աստղիկ Վարդանյան, վոկալ ֆլամենկո՝ Մելքիոր Կամպոսի (Ֆրանսիա), Ֆլամենկո պարային թատրոնի (գեղարվեստական ղեկավար՝ Եկատերինա Ցվետկովա)։ Խորեոգրաֆիա՝ Եկատերինա Ցվետկովա, Խավիեր Լատորե։ Երաժշտությունը՝ Անտոնիո Վիվալդի, Աստոր Պիացոլլա, իսպանական ժողովրդական երաժշտություն։
«Միջազգային համագործակցության և փոխադարձ համակրանքի վրա հիմնված ամուր կապերի ստեղծումը, որը ծնվում է տարբեր երկրների մասնակիցների միջև, փառատոնի հիմնական նպատակներից է։ Ֆլամենկոյի արվեստը վաղուց դարձել է միջազգային: Gravity փառատոնին հրավիրելով տարբեր երկրների արտիստների՝ մենք ցանկանում ենք աջակցել միասնության և համերաշխության նախաձեռնությանը։ Եվ որպես մեկնարկային հարթակ ընտրելով հյուրընկալ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանը, ևս մեկ անգամ ցանկանում ենք ցույց տալ, թե որքան անսահման է այս արվեստը»,-նշում են միջոցառման կազմակերպիչները։

На Международный фестиваль фламенко «Gravity» в Армению приедут артисты разных стран
В рамках Международного фестиваля фламенко «Gravity» (International Flamenco Festival), который пройдет в Ереване с 8 по 14 мая, состоятся концерты, музыкальный спектакль, мастер-классы зарубежных актеров.
Как сообщает «Арменпресс», фестиваль откроет концерт «Гравитация», который пройдет 8 мая в Театре юного зрителя в Ереване.
Выступят танцоры Фанни Ара (США-Франция, Испания), Кристиан Перес (Испания), Ольга Пшеницына (Россия), Оксана Серик (Россия), Юлия Пламс (Россия), гитарист Хосе Ромеро Диас (Испания), певец фламенко Мельхиор Кампос (Франция), также танцевальный ансамбль «Зартонк», Трио Манучарян, квартет Арсена Петросяна.
9 мая на сцене Ереванского ТЮЗа будет представлен спектакль фламенко «Душа».
«Душа есть сущность всего живого. Язык души универсален и понятен всем и везде. Не нужно знать испанский, чтобы сопереживать эмоциям, которые певец фламенко вкладывает в свои истории. Не обязательно быть знатоком классической музыки, чтобы испытать ощущение полета над гениальными произведениями Вивальди. Ты можешь найти что-то дорогое своей душе там, где и не ожидаешь», - говорится в анонсе спектакля.
В течение спектакля артисты России, Армении и Испании создадут на сцене театра одно единое полотно из музыки разных эпох и стилей, танцев фламенко и видеоклипов. Исполнители: оркестр Камерата (Армения), концертмейстер Астхик Варданян, певец фламенко Мельхиор Кампос (Франция), Театр танца фламенко (художественный руководитель Екатерина Цветкова), хореография - Екатерина Цветкова, Хавьер Латорре. Музыка: Антонио Вивальди, Астор Пьяццолла, испанская народная музыка.
«Создание прочных связей, основанных на международном сотрудничестве и взаимной симпатии, которые рождаются между участниками из разных стран, является одной из основных целей фестиваля. Искусство фламенко уже давно стало международным. Приглашая артистов из разных стран на фестиваль Gravity, мы хотим поддержать инициативу единства и солидарности. И выбрав Ереван, столицу Армении, в качестве стартовой площадки, мы хотим еще раз показать, насколько безгранично это искусство», - говорят организаторы фестиваля.