ԼՂ-ն արդեն պաշտոնապես շրջափակելն Ադրբեջանի ցեղասպան մտադրության դրսևորումն է. Ռուբինյանը՝ ԵԽԽՎ-ում
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղը ապրիլի 23-ից արդեն պաշտոնապես շրջափակելը Ադրբեջանի ցեղասպան մտադրության դրսևորումն է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության անդամ, ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը:
ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանում իր ելույթը սկսելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի 108-րդ տարելիցի մասին խոսքով՝ Ռուբինյանն ընդգծել է. «Ապագա վայրագությունները մենք կարող ենք և պետք է գոնե փորձենք կանխել: Այդպիսով մենք ստիպված չենք լինի հիշատակել ապագա վայրագությունները ապագա նիստերում»:
Նա ԵԽԽՎ-ում հայտարարել է, որ Ադրբեջանը երեկվանից արդեն պաշտոնապես արգելափակել է ԼՂ-ն ամբողջությամբ՝ ապօրինաբար անցակետ տեղադրելով Լաչինի միջանցքում, որը պետք է Հայաստանը կապեր ԼՂ-ին:
«Եվ այժմ 120 000 մարդիկ պատանդ են վերցվել՝ իրենց ատող երկրի կողմից: Եվ սա տեղի է ունենում ընդամենը մեկ շաբաթ անց Ադրբեջանի նախագահի այն հայտարարությունից, թե Ղարաբաղի հայերը կամ պետք է ընդունեն Ադրբեջանի քաղաքացիություն, կամ պետք է գտնեն ապրելու այլ տեղ: Եվ այն փաստը, որ նրանք երեկ պաշտոնապես սկսել են շրջափակել Ղարաբաղը, Ադրբեջանի ցեղասպան մտադրության դրսևորում է»,-հայտարարել է ԱԺ փոխնախագահը:
Ռուբինյանը հիշել է՝ սա հավանաբար 5-րդ, 6-րդ նստաշրջանն է, ինչ ինքը խոսում է այն սպառնալիքների մասին, որոնց բախվել է Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար բնակչությունը:
«Եվ ես չեմ խոսում քաղաքական ռիսկերի, իրենց իրավունքների վտանգի մասին, ես չեմ խոսում պատերազմի ռիսկի մասին, ես խոսում եմ ցեղասպանության ռիսկի մասին: Ես հուսով եմ, որ մենք ի վիճակի կլինենք կանխել դա: Եվ հուսով եմ, որ մենք բոլորս միասին ի վիճակի կլինենք զերծ պահել մեզ՝ ապագայում այլ վայրագություններ այստեղ կամ այլ տեղ հիշատակելուց»,-եզրափակել է Ռուբինյանը:

Официальная блокада Нагорного Карабаха является проявлением геноцидальных намерений Азербайджана: речь Рубиняна в ПАСЕ
Уже официальная блокада Нагорного Карабаха с 23 апреля является проявлением геноцидальных намерений Азербайджана. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил член армянской делегации в ПАСЕ, вице-спикер НС Рубен Рубинян.
Начав свое выступление на пленарном заседании ПАСЕ со слов о 108-й годовщине памяти жертв Геноцида армян, Рубинян подчеркнул: «Мы можем и должны, по крайней мере, попытаться предотвратить будущие злодеяния. Таким образом, нам не придется упоминать о будущих злодеяниях на следующих сессиях».
Он заявил в ПАСЕ, что Азербайджан со вчерашнего дня уже официально полностью заблокировал Нагорный Карабах, незаконно установив МПП в Лачинском коридоре, который должен был соединить Армению с Нагорным Карабахом.
«И теперь 120 000 человек находятся в заложниках у страны, которая их ненавидит. И это происходит всего через неделю после заявления президента Азербайджана о том, что армяне Карабаха должны либо принять азербайджанское гражданство, либо найти себе другое место жительства. И то, что они вчера официально начали блокаду Карабаха, является проявлением геноцидальных намерений Азербайджана», - сказал вице-спикер НС.
Рубинян напомнил, что это, наверное, 5-е или 6-е заседание, в ходе которого он говорит об угрозах, с которыми сталкивается 120-тысячное население Нагорного Карабаха.
«И я не говорю о политических рисках, об угрозе правам, я не говорю об угрозе войны, я говорю об угрозе геноцида. Я надеюсь, что мы сможем предотвратить это. И я надеюсь, что мы все вместе сможем предотвратить упоминание в будущем о других зверств здесь или где-либо еще», — заключил Рубинян.
Азербайджан, в очередной раз грубо нарушив положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, с 23 апреля закрыл мост Хакари в Лачинском коридоре и незаконно установил там КПП.