Հայրենադարձության միտումները 2023 թվականին շարունակում են բարձր մնալ. Սինանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայրենադարձության միտումները 2023-թվականին շարունակում են բարձր մնալ. այն հոսքը, որը սկսվել է 2022 թվականին, դեռևս պահպանվում է:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ նշելով, որ նախորդ տարի հայրենադարձների թիվն աննախադեպ էր, իսկ այս տարի՝ 2023 թվականի հունվար- մարտ ամիսներին արդեն գրանցվել է 1000 նամակ, 200 զանգ, 60 այց: Առողջապահական հարցերով դիմել է 32 սիրիահայ:
«Նշեմ, որ շուտով կիրագործենք և կբացենք Հայրենադարձության ինտեգրման կենտրոնը, որի նպատակն է մեկ վայրում համապարփակ ծառայություններ մատուցել մեր հայրենադարձ հայրենակիցներին՝ այդպիսով ամբողջ հայրենադարձության գործընթացը ավելի հաճելի և սահուն դարձնելով: Կենտրոնի տարածքն արդեն պատրաստ է, այս պահին ձևավորվում է թիմը և կարծում եմ մի քանի ամսից կենտրոնը կսպասարկի մեր հայրենակիցներին: Իհարկե մենք չենք սպասում կենտրոնի բացմանը և շարունակում ենք Հայաստան տեղափոխված մեր հայրենակիցներին մատուցել անհրաժեշտ ծառայությունները»,-ասաց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը:
Սինանյանը նշեց, որ Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակը վերջին տարիներին աշխատել է բավականին բարդ պայմաններում, որովհետև կորոնավիրուսի համավարակի բռնկումից հետո ունեցել ենք դաժան պատերազմ. այս ամենն ուղղակիորեն ազդել են Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների վրա, բայց, այնուամենայնիվ, այդ պայմաններում գրասենյակն արել է առավելագույնը, որպեսզի այդ հարաբերությունները դնի ավելի հիմնավոր և համակարգված հիմքերի վրա:
«Մենք պետք է կարողանանք վերականգնել անկեղծ, ազնիվ և փոխադարձ հարգանքի միջավայրը Սփյուռքի և Հայաստանի միջև: Եվ ամենակարևորը՝ բոլորս հասկանանք, թե մեր անելիքները որո՞նք են և ի՞նչն է մեզ բոլորիս միավորում է: Մեր գերխնդիրը սա ձևավորելն է, մնացածը, ինչ մենք անում ենք, մարտավարական քայլեր են, իսկ այդ առողջ մթնոլորտի ձևավորումը կախված չէ միայն մեր աշխատանքից՝ դա կախված է ընդհանուր առմամբ Հայաստանի և Սփյուռքի մեր հայրենակիցների հարաբերությունների բնույթից, իսկ այդ ամենը ստեղծելով, մենք կարող ենք որակական փոփոխություն մտցնել մեր հարաբերությունների մեջ, որը հսկայական օգուտ կբերի և՛ Հայաստանին, և՛ Սփյուռքին»,- ասաց նա:
Զարեհ Սինանյանը հավելեց, որկարևոր էայս բարդ իրավիճակում հարաբերությունների հաստատումը ոչ թե դոնորի և բարեգործի սկզբունքների վրա, այլ երկուստեք ձևավորվող երկխոսության, երկու կողմերի համար շահութաբեր, հասկանալի և փոխըմբռնման հիմքերի վրա:
Սինանյանն ընդգծեց, որ իր նշած երկխոսության մի փուլն է Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովը (Global Armenian Summit), որը հոկտեմբերին անցկացվեց Երևանում:
Ըստ նրա՝ այն որպես նոր ձևաչափ և դինաﬕկ հարթակ ծառայեց սփյուռքահայերի և տեղացի գործընկերների համար՝ քննարկելու համընդհանուր նշանակության մարտահրավերներն ու խնդիրները: Գագաթնաժողովի օրակարգում ընդգրկված էին այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են ազգային անվտանգությունը, հայկական շահերի պաշտպանությունը, հայրենիքի ռազմավարական ոլորտների զարգացումը, հայրենադարձությունը, ներդրումային ներգրավվածությունը, հայապահպանությունը և այլն:
«Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողովի (Global Armenian Summit) արդյունքում մենք սկսեցինք ձևավորել Հայաստան-Սփյուռք ռազմավարությունը, որը պետք է ներկայացնենք կառավարությանը: Բացի դրանից մի քանի գաղափարներ ծագեց այդ գագաթնաժողովի ընթացքում՝ ինչպիսին էր Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակին կից խորհրդատվական մարմնի ստեղծումը, համաշխարհային Հայկական կոնգրեսի ստեղծումը, որը առաջ եկավ մեր ֆրանսահայ պատվիրակների կողմից, նրանք այս պահին շարունակում է այդ մարմնի ստեղծման գործընթացը և նման շատ այլ նախաձեռնություններ»,-ասաց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը:
Սինանյանն ընդգծեց, որ գագաթնաժողովի կարևորությունը նաև կայանում էր նրանում, որ երկար ժամանակ սփյուռքահայերը հնարավորություն չէին ունեցել հավաքվել Հայաստանում և քննարկել բոլորին հուզող հարցերը: Ըստ նրա՝ գագաթնաժողովի ընթացքում դա միանշանակ հաջողվեց: «Իսկ այն գործընթացները, որոնք սկսվել են, պետք է շարունակական լինեն և դրանից է բխում նաև, որ այս տարի պլանավորում ենք իրականացնել «Ազգային երիտասարդական համաժողովը», որը տեղի կունենա 2023 թվականի օգոստոսի 1-3-ը, սպասվում է 450 մասնակից»,- ասաց նա:
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարը նշեց, որ գրասենյակն ունի նաև կրկնվող ծրագրեր, որոնք ամեն տարի անցկացվում են: «Դրանցից մեկի հայտերը պետք է ընդունենք մինչև մայիսի տասը, բայց այս պահին արդեն ունենք 800 հայտ, ցավոք, բոլորին չենք կարող ընդունել, բայց նշեմ, որ այս տարի ավելի շատ երեխաներ ամառը կանցկացնեն հայրենիքում»,-ավելացրեց Զարեհ Սինանյանը:
2021-ին մեկնարկած կարևոր ծրագրերից է նաև «Սփյուռքի երիտասարդ դեսպան» նախագիծը: 2021-ին ծրագրին դիմել են 104 սփյուռքահայ երիտասարդներ: Նրանցից ընտրվել են 20 մասնակիցներ՝ 16 երկրներից: 2022 թվականին դիմել է 56 մասնակից: 13 երկրից ընտրվել են 20 մասնակիցներ: «2023 թվականի համար հայտերը կընդունվեն ապրիլի 17-ից: Ծրագրի շրջանակում նրանց համար ստեղծվել է հնարավորություն ծանոթանալու Հայաստանի տարբեր բնագավառներին, մարզերում առկա խնդիրներին և սերտ կապեր հաստատելու Հայաստանի և իրենց համայնքների միջև: Ծրագրի հիմքում առաջին հերթին համայնքների միջև կապերի ակտիվացումն է»,- ասաց սփյուռքի հանձնակատարը:
Անդրադառնալով բավականին մեծ հետաքրքրվածություն ունեցող «իԳործ» նախագծին՝ Սինանյանն ուրախությամբ ընդգծեց, որ 3 տարում ՀՀ կառավարման համակարգում սփյուռքահայ մասնագետների «իԳործ» ծրագրին դիմել են 1450 մասնագետներ 30-ից ավելի երկրներից: Այս տարի ծրագրին մասնակցելու համար մինչ այժմ դիմել են 260-ը՝ 27 երկրներից:
««իԳործ»-ի մասնակիցները ծրագրեր են իրականացրել գիտության, էկոնոմիկայի և ներդրումային քաղաքականության, շրջակա միջավայրի պահպանության, սոցիալական ապահովության, հայրենադարձության աջակցության և խթանման, սփյուռքի պարտատոմսերի պահանջարկի ուսումնասիրության, թվային տնտեսության զարգացման և կրիպտոարժույթի վերաբերյալ հետազոտության, հանրային ծառայությունների թվայնացման, ճանապարհային անվտանգության, ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման, կրթության, առաջնային բուժօգնության ծառայությունների բարելավման, մարդու իրավունքների պաշտպանության, կինոոլորտի զարգացման ուղղություններով»,-ասաց նա։
Սինանյանն ուրախությամբ նշեց, որ իրենց սպասելիքները, մեղմ ասած, շատ համեստ էին և «իԳործ»-ի նախորդ տարիների ծրագրերի մասնակիցների 68 տոկոսը մնացել են և շարունակում են ապրել և աշխատել հայրենիքում:

Тенденции репатриации в 2023 году остаются высокими: Синанян
Тенденции репатриации в 2023 году остаются высокими: поток, начавшийся в 2022 году, все еще сохраняется.
Об этом в беседе с «Арменпресс» заявил Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян, отметив, что в прошлом году количество репатриантов было беспрецедентным, а в этом году, в январе-марте 2023 года, уже зарегистрированы 1000 писем, 200 звонков, 60 посещений. По состоянию здоровья обратились 32 сирийских армянина.
«Хочу отметить, что в скором времени мы реализуем и откроем Интеграционный центр репатриации, цель которого – оказание комплексных услуг нашим соотечественникам-репатриантам в одном месте, что сделает весь процесс репатриации более приятным и гладким. Площадка центра уже готова, на данный момент формируется команда и думаю, что через несколько месяцев центр будет обслуживать наших соотечественников. Конечно, мы не ждем открытия центра и продолжаем оказывать необходимые услуги нашим соотечественникам, переехавшим в Армению", - сказал Главный уполномоченный по делам диаспоры.
Синанян отметил, что аппарат уполномоченного по делам диаспоры в последние годы работал в достаточно сложных условиях, поскольку после начала пандемии коронавируса у нас была жестокая война: все это напрямую повлияло на отношения Армения-Диаспора, но, тем не менее, в этих условиях офис сделал все возможное, чтобы поставить эти отношения на более прочную и системную основу.
«Мы должны суметь восстановить атмосферу искреннего, честного и взаимного уважения между Диаспорой и Арменией. И самое главное, давайте все поймем, какие у нас задачи и что нас всех объединяет. Наша главная задача – сформировать это, все остальное, что мы делаем – тактические шаги, и формирование этой здоровой атмосферы зависит не только от нашей работы, это зависит от характера отношений между нашими соотечественниками в Армении и диаспорой в целом, и создав все это, мы сможем качественно изменить наши отношения, что принесет огромную пользу как Армении, так и Диаспоре", - сказал он.
Заре Синанян добавил, что в этой непростой ситуации важно налаживать отношения не на принципах донора и благодетеля, а на основе взаимно выстраивающегося диалога, выгодного для обеих сторон и понятного взаимопонимания.
Синанян подчеркнул, что одним из упомянутых им этапов диалога является Всемирный армянский саммит, который прошел в Ереване в октябре.
По его словам, это послужило новым форматом и динамичной площадкой для обсуждения армянами диаспоры и местными партнерами вызовов и вопросов общечеловеческого значения. В повестку дня саммита вошли такие темы, как национальная безопасность, защита интересов Армении, развитие стратегических территорий родины, репатриация, привлечение инвестиций, защита армян и др.
«По итогам Глобального армянского саммита мы начали формировать стратегию Армения-Диаспора, которую должны представить правительству. Кроме того, в ходе этого саммита возникло несколько идей, таких как создание консультативного органа при аппарате Уполномоченного по делам Диаспоры, создание Всемирного Армянского Конгресса, что было предложено нашими франко-армянскими делегатами, в настоящее время они продолжают процесс создание этого органа и многие другие подобные инициативы", - сказал главный уполномоченный по делам диаспоры.
Синанян подчеркнул, что важность саммита заключается еще и в том, что армяне диаспоры долгое время не имели возможности собраться в Армении и обсудить волнующие всех вопросы. По его словам, в ходе саммита это определенно удалось. "И начавшиеся процессы должны быть непрерывными, и из этого следует, что в этом году мы планируем провести "Национальную молодежную конференцию", которая состоится 1-3 августа 2023 года, ожидается 450 участников", - сказал он.
Главный уполномоченный по делам диаспоры отметил, что у офиса также есть повторяющиеся программы, которые проводятся каждый год. «Мы должны принять заявки на одну из них до 10 мая, но на данный момент у нас уже есть 800 заявок. К сожалению, мы не можем принять их все, но я должен отметить, что в этом году больше детей проведут лето на родине, ", - добавил Заре Синанян.
Одной из важных программ, запущенных в 2021 году, является проект «Молодой посол диаспоры». В 2021 году на программу подали заявки 104 молодых армян Диаспоры. Из них были отобраны 20 участников из 16 стран. В 2022 году подали заявки 56 участников. Было отобрано 20 участников из 13 стран. «Заявки на 2023 год будут приниматься с 17 апреля. В рамках проекта для них была создана возможность ознакомиться с различными областями Армении, проблемами, существующими в марзах, и установить тесные связи между Арменией и их общинами. Прежде всего, в основе проекта лежит активизация связей между общинами", - сказал Уполномоченный по делам диаспоры.
Касаясь проекта «iGorts», который вызывает большой интерес, Синанян с радостью подчеркнул, что за 3 года по программе «iGorts» специалистов армян Диаспоры в системе управления РА подали заявки 1450 специалистов из более чем 30 стран. На данный момент на участие в программе в этом году подали заявки 260 заявителей из 27 стран.
Участники «iGorts» реализовали проекты в области науки, экономики и инвестиционной политики, защиты окружающей среды, социального обеспечения, поддержки и продвижения репатриации, исследования спроса на облигации диаспоры, исследования развития цифровой экономики и криптовалюты, цифровизации госуслуг, безопасности дорожного движения, водоснабжения. по направлениям эффективного управления ресурсами, образования, совершенствования службы первичной медицинской помощи, защиты прав человека, развития киноиндустрии", - сказал он.
Синанян с радостью отметил, что их ожидания были, мягко говоря, очень скромными, а 68 процентов участников программ «iGorts» прошлых лет остались и продолжают жить и работать на родине.