Հայաստանի վարչապետն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահն անդրադարձել են Մինսկի խմբի գործունեությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հյուսիսային Մակեդոնիայի ԱԳ նախարար Բույար Օսմանիին:
Վարչապետը ողջունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի այցը տարածաշրջան և նշել, որ այն լավ հնարավորություն է ծանոթանալու այստեղ ստեղծված բարդ իրավիճակին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է ՀՀ կառավարության շահագրգռվածությունը՝ զարգացնելու և ընդլայնելու համագործակցությունը ԵԱՀԿ-ի հետ:
Բույար Օսմանին իր հերթին ևս ընդգծել է Հայաստանի հետ փոխգործակցության կարևորությունը և հավելել, որ կազմակերպության նպատակն է նպաստել տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների դելիմիտացիայի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի ինստիտուտի առավել ակտիվ դերակատարության ապահովմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի սադրիչ և ապակառուցողական գործողություններին համարժեք ու հետևողական արձագանքը:

PM Pashinyan welcomed the OSCE Chairperson-in-Office Bujar Osmani’s visit to the region and said that it is a good opportunity to get acquainted with the difficult situation, the Prime Minister’s Office said in a readout. PM Pashinyan noted the Armenian government’s interest to develop and enhance cooperation with the OSCE.
In turn, Osmani underscored the importance of partnership with Armenia and added that the organization’s goal is to contribute to peace and stability in the region.
PM Pashinyan and the OSCE CiO Bujar Osmani discussed issues relating to the Nagorno Karabakh conflict, the humanitarian crisis in Nagorno Karabakh resulting from the illegal blockade of the Lachin Corridor and delimitation of borders between Armenia and Azerbaijan.
The OSCE Minsk Group activities and ensuring a more active role of the institution of Personal Representative of the OSCE CiO was discussed.
Prime Minister Pashinyan attached importance to an adequate and consistent reaction by the international community to Azerbaijan’s provocative and destructive actions.