Երևան-Լիոն բարեկամությունը նոր շունչ է ստանում. Տիգրան Ավինյանն ու Գրեգորի Դուսեն Լիոնի այգում խորհրդանշական ծառեր են տնկել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Լիոնի քաղաքապետ Գրեգորի Դուսեն Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի ուղեկցությամբ այցելել է Լիոնի այգի: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Երևանի քաղաքապետարանի տարածած հաղորդագրությունից, որի մեջ նշվում է, որ Էրեբունի վարչական շրջանում 2011 թ. բացված հանգստի գոտին մայրաքաղաքում Երևան-Լիոն բարեկամության խորհրդանիշն է: Ի նշան երկու քաղաքների զարգացող ու ամրապնդվող ընկերության և բարեկամության՝ Տիգրան Ավինյանն ու Գրեգորի Դուսեն խորհրդանշական ծառեր են տնկել Լիոնի այգում:
«Այս ծառը խորհրդանշում է այն բարեկամությունը, որն ունեն Լիոնն ու Երևանը: Ծառը պետք է մեծանա և զարգանա, ինչը ևս մեկ վկայություն է, որ մեր բարեկամական կապերը կլինեն երկարատև, կզարգանան ու կընդլայնվեն»,- նշել է Գրեգորի Դուսեն:
«Սա մեր ընկերության խորհրդանիշն է. Երևանի ու Լիոնի միջև դեռևս 1990-ական թվականներից շատ կայացած համագործակցություն կա և, այո՛, ընկերություն բառն ավելի բնութագրիչ է այս հարաբերություններին: Սա նաև խոսում է հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների մասին, որը գալիս է շատ վաղեմի ժամանակներից»,- նշել է Տիգրան Ավինյանը:

Крепнет дружба между Ереваном и Лионом: Тигран Авинян и Грегори Дусе в парке Лиона посадили деревья
Мэр Лиона Грегори Дусе, прибывший в Армению с официальным визитом, в сопровождении вице-мэра Еревана Тиграна Авиняна посетил парк Лиона. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сообщение мэрии Еревана, в котором говорится, что зона отдыха административного района Эребуни, созданная в 2011 г., является символом дружбы между Ереваном и Лионом. В знак развивающейся и укрепляющейся дружбы между двумя городами Тигран Авинян и Грегори Дусе посадили в парке Лиона деревья, символизирующие эту дружбу.
«Это дерево символизирует дружбу Лиона и Еревана. Дерево будет расти и развиваться, что является еще одним свидетельством того, что наши дружеские связи будут длительными, будут развиваться и углубляться», - сказал Грегори Дусе.
«Это символ нашей дружбы. Между Ереваном и Лионом с 1990-х годов есть хорошо налаженное сотрудничество, и слово «дружба» лучше всех описывает эти отношения. Это говорит и об армяно-французских отношениях, которые идут из глубины веков», - сказал Тигран Авинян.