ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայությունը (Ռոսսելխոզնադզոր) խնդրում է Հայաստանին 2023 թ.-ի ապրիլի 5-ից դադարեցնել կաթնամթերքի մատակարարումները Ռուսաստան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
«Հաշվի առնելով բանակցությունների արդյունքները և ստուգման անբավարար արդյունքները, որոնց մասին ավելի վաղ հաղորդվել էր, Ռոսսելխոզնադզորը դիմել է Հայաստանի անասնաբուժական ծառայությանը՝ 2023 թ.-ի ապրիլի 5-ից երկրի բոլոր ձեռնարկություններից դեպի Ռուսաստան կաթնամթերքի սերտիֆիկացումը կասեցնելու խնդրանքով», - մեջբերում է ТАСС-ը զեկույցից։
Ինչպես պարզաբանել են գերատեսչությունում, 2023 թ.-ի մարտի 31-ին Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի Հանրապետության անասնաբուժական ծառայությունների միջև տեղի են ունեցել բանակցություններ, որոնց ընթացքում քննարկվել են 2023 թ.-ի մարտի 20-ից 24-ը Հայաստանի կաթնամթերք վերամշակող ձեռնարկություններում անցկացված ստուգումների արդյունքները: Հանդիպման ընթացքում բարձրացվել է Հայաստանի անասնաբուժական ծառայության կողմից ռուսաստանցի սպառողների համար կաթնամթերքի անվտանգությունը երաշխավորելու անհնարինության հարցը։
Ռոսսելխոզնադզորը հավելել է, որ մատակարարումների վերսկսման հնարավորությունը կքննարկվի լրացուցիչ՝ հաշվի առնելով հայկական կողմի կողմից հայտնաբերված խախտումների վերացմանն ուղղված աշխատանքների արդյունքները։
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդել էր «Արմենպրես»-ը, «Ռոսսելխոզնադզորում» հայտնել էին, որ նկատվում է Հայաստանից Ռուսաստանի շուկա կաթնամթերքի մատակարումների աճ։ Գերատեսչությունը հայտնել էր, որ հայկական կողմից ստացված նախնական տեղեկատվության համաձայն՝ Հայաստանի կաթ վերամշակող ձեռնարկություններն օգտագործում են Իրանի Իսլամական Հանրապետության ձեռնարկությունների արտադրած հումք, որոնց նկատմամբ «Ռոսսելխոզնադզորը» սահմանափակող միջոցներ է կիրառում։
Ի պատասխան այս հայտարարության՝ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը տեղեկացրել է, որ սննդամթերքի անվտանգության՝ մարդու կյանքին և առողջությանը սպառնացող որևէ խնդիր չի հայտնաբերվել։ ՍԱՏՄ-ն նշել էր, որ կաթնամթերքի արտադրությունները, ինչպես նաև սննդամթերքի արտադրության ողջ շղթան ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից պատշաճորեն վերահսկվում են՝ համապատասխան իրավական ակտերով վերապահված գործառույթների։

Rosselkhoznadzor asks Armenia to stop supplying dairy products to Russia
YEREVAN, MARCH 31, ARMENPRESS. The Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Supervision (Rosselkhoznadzor) asks Armenia to stop supplying dairy products to Russia from April 5, 2023, ARMENPRESS reports, the Ministry said in a press release.
"Taking into account the results of the negotiations and the unsatisfying results of the inspection, which were reported earlier, Rosselkhoznadzor applied to the Veterinary Service of Armenia with a request to suspend the certification of dairy products from all enterprises of the country to Russia from April 5, 2023," TASS quoted from the report.
As explained by the department, on March 31, 2023, negotiations were held between the veterinary services of the Russian Federation and the Republic of Armenia, during which the results of the inspections conducted at dairy processing enterprises of Armenia from March 20 to 24, 2023 were discussed. During the meeting, the issue of the impossibility of guaranteeing the safety of dairy products for Russian consumers by the Veterinary Service of Armenia was raised.
Rosselkhoznadzor added that the possibility of resumption of supplies will be discussed additionally, taking into account the results of the works aimed at eliminating the violations discovered by the Armenian side.
As ARMENPRESS reported earlier, "Rosselkhoznadzor" reported that there is an increase in the supply of dairy products from Armenia to the Russian market. The department reported that according to preliminary information received from the Armenian side, the milk processing enterprises of Armenia use raw materials produced by the enterprises of the Islamic Republic of Iran, against which "Rosselkhoznadzor" applies restrictive measures.
In response to this statement, the Food Safety Inspection Body informed that no food safety issues threatening human life and health were found. The Inspection Body noted that dairy production, as well as the entire chain of food production, is properly controlled by the Food Safety Inspection Body, in accordance with the functions assigned by legal acts.