Հակակոռուպցիոն դատարանը երկարաձգել է Արմեն Աշոտյանի տնային կալանքի ժամկետը
Հակակոռուպցիոն դատարանը մասնակի բավարարել է քննիչի միջնորդությունը՝ ՀՀԿ փոխնախագահ, կրթության և գիտության նախկին նախարար Արմեն Աշոտյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց տնային կալանքի ժամկետը երկարաձգելով 1 ամսով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հայտնել է փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
Արմեն Աշոտյանը կալանավորվել է 2026 թվականի հունիսի 5-ին։ Հուլիսի 3-ին առաջին ատյանի հակակոռուպցիոն դատարանը երկարաձգել էր նրա կալանքի ժամկետը ևս մեկ ամսով, ինչից հետո պաշտպանական կողմը դատական ակտը բողոքարկել էր վերաքննիչ ատյանում։
Քրեական վարույթը վերաբերում է պաշտոնեական լիազորությունների ենթադրյալ չարաշահման և փողերի լվացման դեպքերին։ Նախաքննական մարմնի վարկածով՝ քննության առարկան Վալերի Բրյուսովի անվան պետական համալսարանին պատկանած՝ Երևանի Պուշկինի փողոցում գտնվող անշարժ գույքը պետական սեփականության ֆոնդից դուրս բերելու և մասնավոր անձանց փոխանցելու հանգամանքներն են։

Антикоррупционный суд продлил домашний арест Армена Ашотяна
Антикоррупционный суд частично удовлетворил ходатайство следователя, продлив на 1 месяц срок домашнего ареста заместителя председателя РПА, бывшего министра образования и науки Армена Ашотяна.
Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщил адвокат Рубен Меликян.
Армен Ашотян был арестован 5 июня 2026 года. 3 июля Антикоррупционный суд первой инстанции продлил срок его ареста еще на один месяц, после чего сторона защиты обжаловала судебный акт в апелляционной инстанции.
Уголовное производство касается случаев предполагаемого злоупотребления должностными полномочиями и отмывания денег. По версии органа предварительного следствия, предметом расследования являются обстоятельства выведения из фонда государственной собственности и передачи частным лицам недвижимости, принадлежавшей Государственному университету имени Валерия Брюсова.