Հայաստանի և Հնդկաստանի խորհրդարանների նախագահները Բահրեյնում հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով առաջացած ճգնաժամին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովի շրջանակում Բահրեյնում Հայաստանի ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Հնդկաստանի խորհրդարանի նախագահ Օմ Բիրլայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջեւ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում գործակցելու անհրաժեշտության առաջնահերթությունները:
Երկուստեք կարեւորվել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա խորացումն ու ամրապնդումը՝ որպես Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարեւոր ուղի:
Կողմերն արձանագրել են խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավորությունները՝ առանցքային օղակ դիտարկելով բարեկամական խմբերին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ սպասում է Հնդկաստանի խորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամական խմբի ստեղծմանը:
«Հայաստանը շահագրգռված է բարեկամ Հնդկաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցության զարգացմամբ տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ պաշտպանության, առեւտրի, տրանսպորտի եւ կապի, առողջապահության, գյուղատնտեսության, մշակույթի, գիտության եւ կրթության, տեղեկատվության եւ բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության եւ այլ ոլորտներում»,- շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը: Նա ընդգծել է, որ մի քանի հազար հնդիկ ուսանողների ներկայությունը Հայաստանում մեծապես նպաստում է երկրի մշակութային, էթնիկ եւ կրոնական բազմազանությանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանի անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է եղել Լաչինի միջանցքի փակման հետեւանքով առաջացած ճգնաժամին եւ դրա հանգուցալուծման անհրաժեշտությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ից Ադրբեջանի զինված ուժերը երեք անգամ խախտել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը եւ ապօրինաբար ներխուժել Հայաստանի ինքնիշխան տարածք: Նա փաստել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության դիրքորոշումը, այն է՝ ադրբեջանցի զինվորականները պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից:

Speakers of Parliament of Armenia, India discuss crisis resulting from closure of Lachin Corridor
YEREVAN, MARCH 14, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Alen Simonyan met with the Speaker of Parliament of India Shri Om Birla within the framework of the 146th Assembly of the Inter-Parliamentary Union in Bahrain.
The priorities of the need to cooperate on bilateral and multilateral platforms between the two countries were discussed, the parliament’s press service reported.
Both sides highlighted the further deepening and strengthening of the inter-parliamentary relations as an important direction of Armenia’s foreign policy.
The parties stated the opportunities of parliamentary diplomacy, pointing out the Friendship Groups. Speaker Simonyan said that he is looking forward to the creation of the Friendship Group with Armenia in the Parliament of India.
“Armenia is interested in the development of mutually beneficial cooperation in different directions, including the defense, trade, transport and communication, health, agriculture, culture, science and education, information and high technologies, tourism and other spheres,” the parliament’s press service quoted Alen Simonyan as saying. He underscored that the presence of several thousands of Indian students in Armenia greatly promotes the cultural, ethnic and religious diversity.
Issues related to the security in the region were also discussed. The crisis resulting from the closure of the Lachin Corridor and the need of its solution was also discussed.
Speaker Simonyan noted that from May 12, 2021 the armed forces of Azerbaijan violated the territorial integrity of the Republic of Armenia three times and illegally invaded the sovereign territory of Armenia. He said that Armenia highly appreciates the position of the Ministry of Foreign Affairs of India that the Azerbaijani military should be withdrawn from the sovereign territory of the Republic of Armenia.