Հայաստանի և Հնդկաստանի խորհրդարանների նախագահները Բահրեյնում հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով առաջացած ճգնաժամին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովի շրջանակում Բահրեյնում Հայաստանի ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Հնդկաստանի խորհրդարանի նախագահ Օմ Բիրլայի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջեւ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ հարթակներում գործակցելու անհրաժեշտության առաջնահերթությունները:
Երկուստեք կարեւորվել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա խորացումն ու ամրապնդումը՝ որպես Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարեւոր ուղի:
Կողմերն արձանագրել են խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավորությունները՝ առանցքային օղակ դիտարկելով բարեկամական խմբերին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ սպասում է Հնդկաստանի խորհրդարանում Հայաստանի հետ բարեկամական խմբի ստեղծմանը:
«Հայաստանը շահագրգռված է բարեկամ Հնդկաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցության զարգացմամբ տարբեր ուղղություններով, այդ թվում՝ պաշտպանության, առեւտրի, տրանսպորտի եւ կապի, առողջապահության, գյուղատնտեսության, մշակույթի, գիտության եւ կրթության, տեղեկատվության եւ բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության եւ այլ ոլորտներում»,- շեշտել է Ալեն Սիմոնյանը: Նա ընդգծել է, որ մի քանի հազար հնդիկ ուսանողների ներկայությունը Հայաստանում մեծապես նպաստում է երկրի մշակութային, էթնիկ եւ կրոնական բազմազանությանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են տարածաշրջանի անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Անդրադարձ է եղել Լաչինի միջանցքի փակման հետեւանքով առաջացած ճգնաժամին եւ դրա հանգուցալուծման անհրաժեշտությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ 2021 թվականի մայիսի 12-ից Ադրբեջանի զինված ուժերը երեք անգամ խախտել են Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը եւ ապօրինաբար ներխուժել Հայաստանի ինքնիշխան տարածք: Նա փաստել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության դիրքորոշումը, այն է՝ ադրբեջանցի զինվորականները պետք է դուրս բերվեն Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից:

В рамках МПС в Бахрейне состоялась встреча спикеров парламентов Армении и Индии
В рамках Ассамблеи Межпарламентского союза (МПС) в Бахрейне делегация во главе председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном встретилась с делегацией, возглавляемой спикером парламента Индии Омом Бирлой.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, на встрече обсуждены приоритеты сотрудничества двух стран как на двусторонней, так и на многосторонней площадках.
Обоюдно подчеркнуто дальнейшее углубление и укрепление межпарламентских отношений как важного внешнеполитического вектора Армении.
Стороны отметили возможности парламентской дипломатии, рассматривая ключевым звеном группы дружбы. Спикер НС Армении отметил, что надеется на формирование в индийском парламенте группы дружбы с Арменией.
"Армения заинтересована в развитии взаимовыгодного сотрудничества с дружественной Индией в различных направлениях, включая оборону, торговлю, транспорт и связь, здравоохранение, сельское хозяйство, культуру, науку и образование, информационные и высокие технологии, туризм и другие сферы", - подчеркнул А.Симонян.
Он особо выделил, что присутствие в Армении нескольких тысяч индийских студентов всемерно содействует культурному, этническому и религиозному разнообразию страны.
На встрече обсуждались вопросы безопасности региона. Затронут вызванный закрытием Лачинского коридора кризис и необходимость его развязки.
Председатель НС отметил, что с 12 мая 2021 г. азербайджанские вооруженные силы трижды нарушили территориальную целостность Республики Армения и незаконно вторглись на суверенную территорию Армении. Он подчеркнул, что Армения высоко оценивает позицию МИД Индии, т.е. азербайджанские военные должны быть выведены с суверенной территории Армении.