Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Դիվանագետի օրվա առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Դիվանագետի օրվա առթիվ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից:
«Հարգելի՛ դիվանագետներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի` Դիվանագետի օրվա առիթով:
1992թ․ այս օրը Հայաստանի Հանրապետությունը պաշտոնապես դարձավ ՄԱԿ-ի անդամ՝ ընդունելով համամարդկային արժեքների, մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարության հաստատման սկզբունքները` որպես պետական գաղափարախոսության անբաժանելի մաս։ Անկախ և ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետության դրոշը բարձրացվեց Միացյալ ազգերի կազմակերպության նյույորքյան կենտրոնակայանի դիմաց։
Այսօր, երբ կանգնած ենք արտաքին անվտանգային լրջագույն մարտահրավերների առաջ, դիվանագիտական ծառայությունը պիտի բազմապատկի իր ջանքերը` առաջ մղելու մեր պետական շահերը, պաշտպանելու մեր պետության ժողովրդավարությունը, ինքնիշխանությունը, անկախությունը, նպաստելու Հայաստանի միջազգային հարկի բարձրացմանը, տնտեսական կապերի ամրապնդմանը։
Մենք պետք է կարողանանք գնահատել նախկինում ունեցած բացթողումները և առաջ շարժվել մեր նպատակներին հասնելու համար: Ձեր աշխատանքի արդյունավետությամբ են պայմանավորված մեր ապագա նվաճումները միջազգային ասպարեզում:
Եվս մեկ անգամ ջերմորեն շնորհավորում եմ Դիվանագետի օրվա առթիվ և մաղթում արդյունավետ ծառայություն՝ ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության»,- ասված է ուղերձում։

Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Дня дипломата
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян направил поздравительное послание по случаю Дня дипломата. «Арменпресс» об этом сообщили в Аппарате премьер-министра.
«Уважаемые дипломаты!
Поздравляю Вас с профессиональным праздником - Днем дипломата!
В 1992 году в этот день Республика Армения официально стала членом Организации Объединенных Наций, приняв принципы общечеловеческих ценностей, защиты прав человека и установления демократии как неотъемлемой части государственной идеологии. Перед штаб-квартирой Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке был поднят флаг независимой и суверенной Республики Армения.
Сегодня, когда мы сталкиваемся с самыми серьезными вызовами внешней безопасности, дипломатическая служба должна приумножить свои усилия по продвижению наших государственных интересов, защиты демократии, суверенитета, независимости нашего государства, способствовать повышению международного авторитета Армении, укреплению экономических связей.
Мы должны суметь признать прошлые упущения и двигаться вперед для достижения наших целей. От эффективности Вашей работы зависят наши будущие достижения на международной арене.
Еще раз, со всей теплотой поздравляю Вас с Днем дипломата и желаю Вам эффективной службы во благо Республики Армения», - говорится в послании.