Ժոզեպ Բորելն Ադրբեջանին կոչ է արել ապահովել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունն ուշադիր հետևում է Լաչինի միջանցքի երկայնքով և դրա շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին և դրանց հումանիտար հետևանքներին: Նման հայտարարություն է արել Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը՝ Եվրահանձնաժողովի անունից պատասխանելով Եվրոպական խորհրդարանի անդամ Դիմիտրիս Պապադակիսի կողմից 2022 թ. դեկտեմբերի 21-ին ուղղված գրավոր հարցերին՝ կապված Լեռնային Ղարաբաղում Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի հետ: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Դիմիտրիս Պապադակիսի տարածած հայտարարությունը:
«Եվրամիությունը լրջորեն մտահոգված է ազատ տեղաշարժի և կենսական անհրաժեշտության ապրանքների մատակարարման շարունակական սահմանափակումների պատճառով տեղի բնակչությանը հասցված տառապանքների առնչությամբ», - գրել է Բորելը:
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը շեշտել է, որ մշտական սերտ կապի մեջ է կողմերի հետ՝ Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ միասին:
ԵՄ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել իր իրավասության շրջանակներում միջոցներ ձեռնարկել՝ ապահովելու միջանցքի երկայնքով երթևեկության ազատությունն ու անվտանգությունը՝ համաձայն 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի:
«Նաև ընդգծվում է Ռուսաստանի պատասխանատվությունը, որի խաղաղապահ ուժերը վերահսկում են Լաչինի միջանցքը՝ համաձայն նույն եռակողմ համաձայնագրի», - նշված է Պապադակիսի տարածած հաղորդագրությունում:
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը նաև տեղեկացրել է, որ ԵՄ հումանիտար ֆինանսավորման շրջանակներում 2022 թ.-ին 3,6 միլիոն եվրո է հավաքագրվել Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտության հետևանքների վերացման համար: Նշված գումարը փոխանցվել է Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեին, որը միջազգային միակ մարդասիրական կազմակերպությունն է, որը կարողանում է տեղաշարժվել Լաչինի միջանցքի երկայնքով:
Նաև նշվում է, որ 2020 թ.-ի հակամարտությունից հետո ԵՄ-ն շուրջ 27 մլն եվրո է հատկացրել՝ ի աջակցություն ռազմական գործողություններից տուժած խոցելի բնակչության:

EU called on Azerbaijan to take measures to ensure freedom, security of movement along Lachin corridor – Borrell
YEREVAN, FEBRUARY 17, ARMENPRESS. TheEU has been closely following the developments along and around the Lachin corridor and their humanitarian implications, High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy / Vice-President of the European Commission Josep Borrell said in his answeron behalf of the European Commission to Member of the European Parliament Demetris Papadakis’ written questions.
“Since the beginning of December2022, theEU has been closely following the developments along and around the Lachin corridor and their humanitarian implications.
The EU remains seriously concerned about the distress the ongoing restrictions to freedom of movement and to the supply of vital goods are causing for the local population.
High Representative/Vice-President Borrell, supported by EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, Toivo Klaar, remains in close contact with both sides.
The EU has called on Azerbaijan to take the measures that are within its jurisdiction to ensure freedom and security of movement along the corridor, in line with its obligations deriving from the trilateral statement of 9November2020.
The responsibility of Russia, whose peacekeeping contingent is in control of the Lachin corridor, as per the same trilateral statement, should also be highlighted.
The EU’s humanitarian funding mobilised to address the consequences of the Armenia-Azerbaijan conflict amounts to EUR3.6million for 2022. It has been entirely allocated to the International Committee of the Red Cross (ICRC), which is the only international humanitarian organisation able to operate on the ground along the Lachin corridor.
Since the escalation of the conflict in 2020, theEU has provided close to EUR27million in humanitarian aid and early recovery to support the most vulnerable populations affected by the hostilities,” reads the answer given by Borrell.