Նիկոլ Փաշինյանը շատ կարևոր և խորհրդանշական է համարում Արարատ Միրզոյանի այցը Թուրքիա
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի այցը Թուրքիա շատ կարևոր է և խորհրդանշական է։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Տեղյակ եք, որ երեկ Արտաքին գործերի նախարարը այց է կատարել Թուրքիա, որը, կարծում եմ, շատ կարևոր և խորհրդանշական իրադարձություն է»,- ասաց Փաշինյանը՝ խնդրելով ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանին մանրամասնել պատմել այցից։
Արտգործնախարարը նշեց, որ այցի և քննարկումների հիմնական թեման Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժն էր։
«Պետք է փաստեմ, որ թուրքական կողմը՝ կենտրոնական, տեղական իշխանությունների և բնակչության մակարդակով դրական են գնահատել մեր փրկարարների ծառայությունը և հումանիտար օգնության տրամադրումը։ Այս քայլը բավականին դրական արձագանքի և երախտիքի է արժանացել: Շփվել եմ նաև մեր փրկարարների հետ, պատմեցին, թե բնակչությունը ինչպես է իրենց վերաբերվել։ Կարծում եմ, որ սա կարևոր մարդասիրական քայլ էր։ Անշուշտ քննարկել ենք նաև երկկողմ հարաբերություններին առնչվող որոշ հարցեր, ձեռք են բերվել կոնկրետ պայմանավորվածություններ, ինչպես թուրք գործընկերը լրատվամիջոցների հետ հաղորդակցման ժամանակ է ասել, ես էլ կարող եմ փաստել, որ որոշում կա արագացնել երկխոսության այս գործընթացը և վերջնական սահմանների բացման նպատակով տեղի ունեցող գործընթացները։ Հայտարարվեց, որ համատեղ աշխատանքներ կիրականացնենք Անիի պատմական կամրջի վերականգնման ուղղությամբ:
Ըստ էության՝ մինչև զբոսաշրջային սեզոնի մեկնարկը նաև կաշխատենք ավարտին հասցնել երրորդ երկրների քաղաքացիների համար և մեր երկու երկրների դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող քաղաքացիների համար ցամաքային սահմանի բացման գործընթացը»,- ասաց նախարարը:
Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանի գործողությունները առաջին հերթին և մեծամասամբ զուտ հումանիտար շարժառիթ ունեն և ունեցել են։
«Ընդգծեմ, որ բացարձակապես անընդունելի եմ համարում այն քննադատությունները, որոնք մեր հասցեին հնչում են, որովհետև չեմ կարող պատկերացնել որևէ իրավիճակ, որ ընդամենը դռնից այն կողմ միլիոնավոր մարդիկ աջակցության կարիք ունեն բնական աղետի պատճառով, և որևէ մեկը կարող է անտարբեր մնալ։ Դա բացարձակապես անընդունելի է որևէ հիմնավորմամբ և որևէ պատճառաբանությամբ»,- եզրափակեց Փաշինյանը։
Մյուս կողմից, Փաշինյանը հիշեցրեց, որ Կառավարության գործունեության ծրագրում ընդգծվել է տարածաշրջանում Հայաստանի հարաբերությունների որակը փոխելու անհրաժեշտությունը։
«Ցավում եմ, որ նման որոշակի մթնոլորտային փոփոխություններ տեղի են ունենում այսպիսի աղետի պայմաններում, բայց երևի օբյեկտիվորեն մարդկային ողբերգությունը մարդկանց միմյանց համար ավելի հասկանելի է դարձնում, գուցե, դա նաև օբյեկտիվ իրականություն է։ Հույս ունեմ, որ սա իսկապես կարող է մի նոր ելակետ դառնալ հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման համար։ Անիի կամրջի վերականգման համար էսքիզային նախագիծ երկար ժամանակ առաջ պատրաստել ենք, և իսկապես դա կարող է խորհրդանշական քայլ դառնալ»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Никол Пашинян считает визит Арарата Мирзояна в Турцию очень важным и символичным
ЕРЕВАН, 16 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Визит министра иностранных дел Арарата Мирзояна в Турцию очень важен и символичен. Как сообщает «Арменпресс», об этом на заседании правительства заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
«Вы знаете, что вчера министр иностранных дел посетил Турцию, что, я думаю, является очень важным и символичным событием», - сказал Пашинян, попросив министра иностранных дел Арарата Мирзояна подробно рассказать о визите.
Министр иностранных дел отметил, что основной темой визита и обсуждений стало землетрясение в Турции.
«Должен констатировать, что турецкая сторона на уровне центральных и местных органов власти и населения положительно оценила службу наших спасателей и оказание гуманитарной помощи. Этот шаг получил весьма положительный отклик и высокую оценку. Я также общался с нашими спасателями, они мне рассказывали, как к ним относилось население. Я думаю, что это был важный гуманитарный шаг. Конечно, мы также обсудили некоторые вопросы, связанные с двусторонними отношениями, были достигнуты конкретные договоренности. Как сказал турецкий партнер в ходе общения со СМИ, могу констатировать, что есть решение об ускорении этого процесса диалога и процессов, происходящих для целью окончательного открытия границ. Было объявлено, что мы проведем совместную работу по восстановлению исторического моста Ани. В принципе, до начала туристического сезона мы также будем работать над завершением процесса открытия сухопутной границы для граждан третьих стран и граждан с дипломатическими паспортами двух наших стран", - сказал министр.
По словам Пашиняна, действия Армении в первую очередь имели чисто гуманитарный мотив.
«Я хотел бы подчеркнуть, что считаю критику в наш адрес абсолютно неприемлемой, потому что я не могу представить себе ситуацию, когда миллионы людей, находящихся напротив, нуждаются в поддержке из-за стихийного бедствия, и кто-то может остаться равнодушным. Это абсолютно неприемлемо ни под каким предлогом и ни по какой причине", - заключил Пашинян.
С другой стороны, Пашинян напомнил, что в плане действий правительства подчеркивается необходимость изменения качества отношений Армении в регионе.
«Мне очень жаль, что такие определенные изменения происходят в условиях такой катастрофы, но, может быть, объективно человеческая трагедия делает людей более понятными друг для друга, возможно, это тоже объективная реальность. Надеюсь, что это действительно может стать новой отправной точкой для установления армяно-турецких отношений. Эскизный проект реконструкции Анийского моста мы подготовили давно, и действительно, это может стать символическим шагом", - заключил Пашинян.