ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փետրվարի 14-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դևալին, ով ավարտում է դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, վարչապետը կարևորել է դեսպան Դևալի կողմից հայ-հնդկական բարեկամական հարաբերությունների սերտացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքը և հաջողություններ մաղթել հետագա գործունեության մեջ:
Արդյունավետ գնահատելով տնտեսության, տեխնոլոգիաների, կրթության և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մյուս ոլորտներում գործակցությունը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը հետաքրքրված է Հնդկաստանի հետ հարաբերություններում առկա ներուժի շարունակական իրացմամբ: Վարչապետը նաև ջերմությամբ հիշատակել է 2019թ. Նյու Յորքում Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ ունեցած հանդիպումը:
Հնդկաստանի դեսպանը բարձր գնահատականի համար երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանի վարչապետին և նշել, որ պաշտոնավարման ընթացքում ներդրել է առավելագույն ջանքերը երկու երկրների միջև համագործակցությունն առավել խորացնելու ուղղությամբ:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացման դինամիկայի և երկկողմ օրակարգի շուրջ:

Armenia interested in continually realizing untapped potential in relations with India – Pashinyan tells outgoing envoy
YEREVAN, FEBRUARY 14, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan held a meeting with the outgoing Ambassador of India to Armenia Kishan Dan Dewal.
During the meeting Prime Minister Pashinyan attached importance to Ambassador Dewal’s work in the direction of strengthening the friendly relations between Armenia and India and wished him all the best in future endeavors, the Prime Minister’s Office said in a read-out.
Describing the partnership in economy, technologies, education and other areas of mutual-interest as “productive”, Prime Minister Pashinyan said that Armenia is interested in continually realizing the existing potential in the relations with India. The Armenian Prime Minister warmly recalled his 2019 meeting with Indian Prime Minister Narendra Modi in New York City.
The outgoing Indian Ambassador thanked the Prime Minister for the high appreciation of this work and noted that during his tenure he made maximum efforts to further deepen the cooperation between Armenia and India.
The Prime Minister and the Ambassador also exchanged ideas around the dynamics of development of the Armenian-Indian relations and the bilateral agenda.
Earlier in January, India appointed Nilakshi Saha Sinha, presently Joint Secretary in the Ministry of External Affairs of India, as the next Ambassador of India to the Republic of Armenia.