Ավելի շատ սփյուռքահայեր են տեղափոխվում Հայաստան 44-օրյա պատերազմից հետո․ Repat Armenia-ն հավատարիմ է իր առաքելությանը
Հայրենադարձների ինտեգրմանը նպաստելու նպատակով կազմակերպված միջոցառում:
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:2012թ․ ի վեր «Վերադարձ Հայաստան»-ը խթանում է հայրենադարձությունը, աջակցում է անհատներին և ընտանիքներին ինտեգրվել և հայրենադարձության համար ավելի բարենպաստ միջավայր է ստեղծում։
«ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ»-ը կազմակերպության առաջնահերթությունների, արդյունքների և ծրագրերի մասին զրուցել է «Վերադարձ Հայաստան»-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Վարդան Մարաշլյանի, Հաղորդակցության հարցերով համակարգող Իշխան Սահակյանի և Ռուսաստանից հայրենադարձած Քրիստինե Բարոյանի հետ։
Վարդան Մարաշլյանը Ռուսաստանից Հայաստան է տեղափոխվել 2010 թվականին։ Նա 2,5 տարի զբաղեցրել է Սփյուռքի փոխնախարարի պաշտոնը։ Գիտակցելով հայրենադարձության կարևորությունը՝ Մարաշլյանը 11 համախոհ սփյուռքահայերի և հայրենադարձների հետ որոշել է 2012 թվականին ստեղծել «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամը։
«Վերադարձ Հայաստան»-ի գործադիր տնօրեն Վարդան Մարաշլյանն ու ծրագրերի ղեկավար Մարիաննա Չոբանյանը:
«Նախնական գաղափարն էր ստեղծել տեղեկատվական հարթակ, որը, Հայաստան տեղափոխվածների փորձից ելնելով, պոտենցիալ հայրենադարձներին կտրամադրեր գործնական և օգտակար տեղեկատվություն հայրենադարձության և ինտեգրման տարբեր ասպեկտների վերաբերյալ: Այնուամենայնիվ, մենք շատ շուտ հասկացանք, որ պետք է նաև ստեղծել մի հաստատություն՝ մշտական անձնակազմով, որը անհատապես կաշխատի բոլորի հետ, ներառյալ նրանց, ովքեր նոր են սկսել մտածել հայրենադարձության մասին։ Այսպիսով, «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամը ստեղծվեց 12 ամիս տքնաջան աշխատանքից հետո և անմիջապես սկսեց աշխատել սիրիահայերի հոսքի հետ» - ասաց Մարաշլյանը։
«Վերադարձ Հայաստան»-ը հստակ գիտակցում է, որ հայրենադարձությունը բարդ գործընթաց է։ Ոչ ոք միանգամից նման որոշում չի կայացնում։ Շատ կարևոր է Հայաստանի մասին տեղեկանալ այցելությունների, բացահայտումների, փորձի, կապեր ստեղծելու համար կազմակերպված միջոցառումների, սոցիալական հավաքների, կամավորական հնարավորությունների և կրթական ծրագրերի միջոցով՝ նախքան հայրենադարձության որոշում կայացնելը:
Ծրագրի մասնակիցների համար կազմակերպված ծանոթության (networking) երեկո:
Ինչ վերաբերում է մասնագիտական հնարավորություններին, ապա Մարաշլյանը նշեց, որ թեև կան ոլորտներ, որոնք զարգանում են և մրցունակ աշխատավարձ են առաջարկում, դրանց թիվը և գործունեության ոլորտը դեռևս սահմանափակ է։ «Covid-19-ը աշխարհը դարձրել է գլոբալ՝ ավելի շատ մարդիկ սկսեցին հեռավար աշխատել, ինչը հիանալի հնարավորություն է ստեղծում հայրենադարձության և Հայաստան ներգաղթի համար։ Դրա վառ օրինակն էր 2022 թվականին մասնագետների ներհոսքը Ռուսաստանից։ Ներկայումս Հայաստանում աճում է ՏՏ, ծրագրերի կառավարման, շուկայաբանության և վաճառքի, արտահանման խթանման և հյուրընկալության ոլորտներում մասնագետների պահանջարկը: Ավելի ու ավելի շատ տեղական ընկերություններ պատրաստ են ընդլայնել իրենց թիրախային նոր շուկաները՝ ստեղծելով նոր մասնագիտական հնարավորություններ նորեկների համար», – ասաց նա՝ անդրադառնալով Հայաստանում կարիերա կառուցելու մարտահրավերներին:
Հայրենադարձների՝ Հայաստանում աշխատանք գտնելուն ուղղված միջոցառում:
«Վերադարձ Հայաստան»-ը բաց է Հայաստանի և սփյուռքի պետական և մասնավոր հաստատությունների հետ համագործակցության համար: Այն նաև հատուկ ուշադրություն է դարձնում հայրենադարձների և օտարերկրացիների կենսունակ համայնքի ստեղծմանն ու աջակցությանը` Հայաստանում լիարժեք ինտեգրումը հեշտացնելու համար:
«Վերադարձ Հայաստան»-ը նաև ստեղծել է հայրենադարձների ցանց՝ ավելի քան 12000 անդամով: Այն էկոհամակարգ է, որտեղ պոտենցիալ հայրենադարձներն ու օտարերկրացիները կարող են քննարկել տարբեր հարցեր և մտահոգություններ, ինչպես նաև խորհուրդներ, առաջարկություններ ստանալ փորձառու հայրենադարձներից՝ տեղափոխության կազմակերպման, բնակարանային հարցերի, երեխաների կրթության, առողջապահության և շատ այլ հարցերի վերաբերյալ։
Ներդրումներ Հայաստանում. հանդիպում և ծանոթություն:
«Վերադարձ Հայաստան»-ի թիմը կենտրոնացած է աշխատանքի տեղավորման աջակցության, Հայաստանում բիզնես վարելու և մասնագիտական կապեր ստեղծելու վրա: 2022 թվականին «Վերադարձ Հայաստան»-ը աշխատանքի տեղավորման անհատական խորհրդատվություն է տրամադրել ավելի քան 400 դիմորդների, կազմակերպել է 35 ինտեգրացիոն միջոցառում՝ ընդհանուր հաշվով 650 մասնակիցների հետ, 148 համայնքի անդամներ բաժանորդագրվել են մեր բժշկական ապահովագրության փաթեթին և ևս 470-ը մասնակցել են մեր առցանց անդամակցության ծրագրին:
«2021-22 թվականներին մենք իրականացրել ենք Աշխատանքի տեղավորման աջակցության փորձնական ծրագիր մեր հայրենակիցների համար Լիբանանից, Ռուսաստանից, Ուկրաինայից և Բելառուսից։ Ընտրված 58 մասնակիցներ ծրագրի միջոցով տեղափոխվել են Հայաստան, իսկ 48-ը ներկայումս բնակվում են Հայաստանում, բոլորն էլ աշխատանքի են ընդունվել կամ ինքնազբաղ են, ներառյալ նրանք, ովքեր հիմնում են իրենց սեփական բիզնեսները։ Բոլոր մասնակիցները աշխատանքի տեղավորման աջակցություն են ստացել «818 Քոնսալթինգ»-ի կողմից, մասնակցել են հայոց լեզվի կազմակերպված դասընթացների, ստացել են ավիատոմսի փոխհատուցում և երեք ամսվա վարձակալության վճարի սուբսիդավորում» - ասաց «Վերադարձ Հայաստան»-ի համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն Վարդան Մարաշլյանը։
Ճանաչողական այց:
Տարեկան «Վերադարձ Հայաստան»-ը ստանում է մոտ 1000 դիմում՝ հայրենադարձության և ինտեգրման աջակցության համար: Դիմորդների մեծամասնությունը 25-ից 40 տարեկան են, ունեն լավ կրթական և մասնագիտական փորձ և դիմում են Ռուսաստանից, Լիբանանից, Միացյալ Նահանգներից, Իրանից, Կանադայից, Ֆրանսիայից, Սիրիայից և այլ երկրներից։
«Դժվար է ասել, թե քանի մարդ է հայրենադարձվել Հայաստան 2012 թվականից ի վեր, քանի որ Հայաստանը դեռևս չի ընդունել հայրենադարձության մասին օրենք և հատուկ կարգավիճակ չի տրամադրում հայրենադարձներին։ Մեր գնահատմամբ՝ տարեկան շուրջ 3000 հայ է կամավոր հիմունքներով տեղափոխվում Հայաստան։ Ինչպես նշեցինք, սովորաբար Հայաստան տեղափոխվելու համար ժամանակ է պահանջվում, «Վերադարձ Հայաստան»-ի թիմը նաև դեմ առ դեմ խորհրդատվություն է տրամադրում այն մարդկանց, ովքեր գտնվում են հայրենադարձության վաղ փուլում։ Որոշ դեպքերում դա տարիներ է տևում: Մենք հաճելիորեն զարմացանք, երբ ականատես եղանք 2020 թվականի Արցախյան պատերազմից հետո հայրենադարձության նկատմամբ ավելի մեծ հետաքրքրության, ինչը վկայում է, որ մեր հայրենակիցները հավատարիմ են ազգաշինության գործընթացին, հատկապես, երբ մեր հայրենիքը վտանգի մեջ է»- ասաց Մարաշլյանը։
«Վերադարձ Հայաստան»-ի թիմն ու մասնակից Անի Հարությունյանը՝ օդանավակայանում:
«Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի հաղորդակցության հարցերով համակարգող Իշխան Սահակյանն ինքը հայրենադարձ է։ Նա Հայաստան է եկել տասը տարի առաջ։ Սահակյանը հայրենադարձությունը բարդ գործընթաց է համարում և ասում է, որ յուրաքանչյուր հայրենադարձ ունի իր խնդիրները։ «Յուրաքանչյուր ոք կարող է կապվել մեզ հետ մեր կայքի (repatarmenia.org), սոցիալական ցանցերի կամ մեր գրասենյակ այցելելու միջոցովով: Մենք 2022 թվականին գործարկել ենք «Վերադարձ Հայաստան»-ի նոր կայքը, որը թույլ կտա դիմորդներին առցանց դիմել մեր ինտեգրման աջակցության համար և կներառի տեղեկատվություն աշխատանքի տեղավորման հնարավորությունների վերաբերյալ․ մեր ինտեգրման աջակցությունը կազմում է դիմումների 45%-ը: Հարցումը ստանալուն պես ես և իմ գործընկերները արագ արձագանքում ենք բոլոր հարցերին կամ կազմակերպում խորհրդատվություն առցանց կամ գրասենյակում: Կոնկրետ խորը մասնագիտական հարցերի դեպքում մենք տրամադրում ենք տարբեր ոլորտներում ծառայություններ մատուցողների հուսալի կոնտակներ» - ասաց Սահակյանը։
Հայրենադարձների ինտեգրմանը նպաստելու նպատակով «Վերադարձ Հայաստան»-ը կազմակերպում է տարբեր միջոցառումներ, որոնք հնարավորություն են տալիս հայրենադարձներին ճանաչել միմյանց, շփվել և ընկերներ ձեռք բերել: Կազմակերպվում են նաև այցելություններ տեսարժան վայրեր: Ավելին, «Վերադարձ Հայաստան»-ը անցկացնում է «Speed Recruiting» աշխատանքի տեղավորման միջոցառումներ, ներառյալ կարճ հարցազրույցներ հայաստանյան ՄՌ ընկերությունների, գործատուների և դիմորդների միջև՝ մեծացնելով հայրենադարձների՝ աշխատանք գտնելու հնարավորությունները:
«Վերադարձ Հայաստան»-ի համայնքի համար կազմակերպված ճանաչողական հանդիպում:
Ծնունդով Ստեփանավանից Քրիստինե Բարոյանը հայրենադարձ է։ Նա չորս տարեկան է եղել, երբ ընտանիքը տեղափոխվել է Ռուսաստան: Նա վերադարձել է Հայաստան՝ ընկերների հետ հարսանիքի մասնակցելու համար, այնուհետև որոշել է ստանալ հայկական անձնագիր և այդ ընթացքում նաև աշխատանք գտնել։ Նա, իմանալով կազմակերպության մասին, դիմել է «Վերադարձ Հայաստան»-ին:
«Ինձ հրավիրեցին հարցազրույցի, որի ընթացքում նրանք ծանոթացան իմ մասնագիտական հմտություններին և պահանջներին, ինձ տվեցին օգտակար խորհուրդներ աշխատանք գտնելու առանձնահատկությունների վերաբերյալ և ընդամենը մոտ մեկ շաբաթ անց ես հարցազրույց անցա իմ ներկայիս գործատուի մոտ: Երկու օր անց նրանցից աշխատանքի առաջարկ ստացա և Հայաստանում մնալու մասին վերջնական որոշում կայացրեցի։ Աշխատում եմ ՏՏ ոլորտում»,- ասաց Քրիստինեն։
Հայրենադարձ Քրիստինե Բարոյանը:
Քրիստինե Բարոյանն ասում է, որ սիրում է հայկական բնությունը, մարդկանց վերաբերմունքն ու հյուրընկալությունը։ «Ինձ զարմացրեց մարդկանց բարությունը։ Կենցաղային բաներ կան, որոնք ինձ տարօրինակ էին թվում, բայց ժամանակի ընթացքում ես հարմարվեցի և հասկացա, թե ինչու են մարդիկ այսպես կամ այնպես մտածում », - ասաց Քրիստինե Բարոյանը։

Всё больше армян диаспоры переезжают в Армению после арцахской войны 2020 года: Repat Armenia оказывают им поддержку
Мероприятие, организованное с целью содействия интеграции репатриантов.
С 2012 года Repat Armenia продвигает идею репатриации, поддерживает соотечественников и семьи в процессе их интеграции и адаптации, а также способствует созданию более благоприятной среды для репатриации.
АРМЕНПРЕСС побеседовали с соучредителем и исполнительным директором Repat Armenia Вартаном Марашляном, координатором по коммуникациям Ишханом Саакяном и репатрианткой из России Кристине Бароян о программах организации, её приоритетах и результатах.
Вартан Марашлян переехал в Армению из России в 2010 году. После переезда, два с половиной года работал в качестве заместителя Министра Диаспоры. Понимая важность репатриации, Марашлян вместе с 11 единомышленниками из диаспоры и репатриантов в 2012 году основал фонд Repat Armenia.
«Первоначальная идея заключалась в том, чтобы создать информационную платформу, которая предоставила бы потенциальным репатриантам практически полезную информацию о различных аспектах репатриации и интеграции от тех, кто уже переехал в Армению. Вскоре после этого мы поняли, что нужно также создать организацию с сотрудниками, работающими со всеми в индивидуальном порядке, в том числе с теми, кто пока только задумывается о возвращении на родину. Таким образом, Repat Armenia была создана после 12 месяцев напряжённой работы и сразу же начала работать с притоком сирийских армян», — рассказывает Марашлян.
Исполнительный директор "Возвращения в Армению" Вардан Марашлян и руководитель программ Марианна Чобанян.
В Repat Armenia осознают, что репатриация - сложный процесс. Никто не принимает подобное решение сразу. Прежде чем принимать репатриироваться, очень важно основательно познакомиться с Арменией — ознакомительные поездки, исследование различных аспектов проживания в стране, прохождение стажировки и практики, нетворкинговые мероприятия, волонтерство и участие в образовательных программах.
Что касается профессиональных возможностей, Марашлян заявил, что, хотя есть отрасли, которые динамично развиваются и обеспечивают конкурентоспособную заработную плату, их количество и сферы деятельности всё ещё ограничены.
«Covid-19 сделал мир глобальным, и всё больше людей работают удалённо, что создаёт прекрасную возможность для репатриации и иммиграции в Армению. Ярким тому примером стал приток профессионалов из России в 2022 году. В настоящее время в Армении растёт спрос на специалистов в области информационных технологий, управления проектами, маркетинга и продаж, продвижения экспорта и внутреннего туризма. Всё больше и больше местных компаний готовы открывать для себя новые рынки, создавая новые профессиональные возможности для переезжающих», — сказал он, говоря о проблемах построения карьеры в Армении.
Repat Armenia открыта для сотрудничества с государственными и частными учреждениями в Армении и Диаспоре. Она также уделяет особое внимание созданию и поддержке жизнеспособного сообщества репатриантов и экспатов для облегчения процесса интеграции в Армении.
Вечер знакомств (networking), организованный для участников программы.
Repat Armenia создала сообщество репатриантов, в котором более 12 000 участников. Это экосистема, в которой потенциальные репатрианты и экспаты могут обсудить проблемы и их решения, а также получить советы, рекомендации и советы от опытных репатриантов по вопросам логистики переезда, жилья, образования для своих детей, здравоохранения и многого другого.
Команда Repat Armenia специализируется на помощи с трудоустройством и создания бизнеса в Армении, а также на налаживании профессиональных связей. В 2022 году фонд предоставил личные консультации по трудоустройству более 400 соискателям, организовал 35 интеграционных мероприятий с общим числом участников более 650, 148 членов сообщества стали участниками специальной программы медицинского страхования и ещё 470 присоединились к нашей онлайн членской программе.
Мероприятие, направленное на поиск работы репатриантов в Армении.
«В 2021-2022 годах мы реализовали пилотную Программу профессиональной репатриации для наших соотечественников из Ливана, России, Украины и Беларуси. 58 отобранных участников переехали в Армению в рамках программы, 48 из них в настоящее время проживают в Армении, все они трудоустроены, являются фрилансерами или открыли собственное дело. Все участники получили помощь в трудоустройстве от наших партнеров, компании 818 HR Consulting, бесплатные курсы армянского языка, компенсацию стоимости авиаперелета в Армению и субсидию на аренду жилья в течение первых трёх месяцев», - об этом рассказывает соучредитель и исполнительный директор Repat Armenia Вартан Марашлян.
Ежегодно организация получает около 1000 запросов на помощь в репатриации и интеграции. Большинство заявок в возрасте от 25 до 40 лет с хорошим образованием и профессиональным опытом от наших соотечественников из России, Ливана, США, Ирана, Канады, Франции, Сирии и других стран.
Инвестиции в Армении: встреча и знакомство.
«Сложно сказать, сколько человек репатриировалось в Армению с 2012 года, потому что Армения до сих пор не приняла закон о репатриации и не предоставляет репатриантам особый статус. По нашим оценкам, ежегодно в Армению на добровольной основе переезжает около 3000 армян. Как мы уже упоминали, обычно для переезда в Армению требуется время, наша команда также предоставляет личные консультации людям, которые находятся на ранних этапах принятия решения о переезде. В некоторых случаях на это уходят годы. Мы были приятно удивлены, увидев усиление интереса к репатриации после Арцахской войны 2020 года, что доказывает, что наши соотечественники преданы процессу строительства национального государства, особенно когда наша Родина находится перед серьезными вызовами», — размышляет Марашлян.
Ознакомительный визит.
Координатор по связям с общественностью Repat Armenia Ишхан Саакян и сам репатриант. Он приехал в Армению десять лет назад. Саакян считает возвращение на родину сложным процессом и говорит, что у каждого репатрианта есть свои проблемы: «Каждый может связаться с нами через наш сайт repatarmenia.org, наши каналы в социальных сетях или посетив наш офис. В 2022 году мы запустили новый сайт Repat Armenia, который позволяет заявителям подавать заявки на нашу интеграционную поддержку онлайн и включает, в частности, информацию о трудоустройстве - 45% от всех заявок на интеграционную поддержку. Как только поступает запрос, мы с коллегами оперативно отвечаем на все вопросы или назначаем консультации онлайн или в офисе. Для сложных специализированных вопросов мы предоставляем надёжные контакты профессиональных операторов в различных областях».
Команда "Возвращение в Армению" и участник Ани Арутюнян в аэропорту.
Чтобы способствовать интеграции переезжающих, фонд организует мероприятия разной направленности, позволяющие репатриантам познакомиться, пообщаться и подружиться. Для знакомства со страной организуются обзорные экскурсии. Кроме того, Repat Armenia проводит мероприятия Speed Recruiting, включающие короткие собеседования между армянскими HR, работодателями и соискателями, что увеличивает шансы репатриантов найти работу.
Встреча, организованная для сообщества "Возвращение в Армению".
Кристине Бароян – репатриантка, родившаяся в Степанаване. Ей было четыре года, когда её семья переехала в Россию. Она приехала в Армению на свадьбу друзей, в итоге решила получить армянский паспорт и найти работу. Она обратилась в Repat Armenia, узнав об организации.
Репатриант Кристине Бароян.
«Меня пригласили на собеседование, в ходе которого узнали о моих профессиональных навыках и требованиях, дали полезные советы по особенностям трудоустройства, после чего в течение недели я прошла собеседование с моим нынешним работодателем. Через два дня я получила предложение о работе и, наконец, решила обосноваться в Армении. Сейчас я работаю в сфере информационных технологий», — говорит Кристине.
Она признается, что влюбилась в природу Армении, отношение и гостеприимство местных людей. «Меня удивила доброта людей. В повседневной жизни есть вещи, которые мне чужды, но со временем приспосабливаешься, понимаешь, почему люди думают так или иначе», — заключает Кристине Бароян.