«Նոր գիրք»-4/23. Սիմենոն, Ուայլդ, Թոլլ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2022 թվականի վերջում և 2023 թվականի սկզբում հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների երեք ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
Ժորժ Սիմենոն, «Լատվիացի Պետերը»
325509989_6736223599734047_2017879476341713382_n.jpg (107 KB)
«Լատվիացի Պետերը» վեպն ընդգրկվել է «Լը Մոնդ» օրաթերթի՝ «Դարի լավագույն գրքերի» հարյուրակում՝ զբաղեցնելով 84-րդ հորիզոնականը: Գիրքն առաջին անգամ լույս է տեսել 1931թ. մայիսին: Սիմենոնի առաջին «Մեգրեն» լավագույնս նկարագրում է ֆրանսիացի խուզարկուի՝ ոչ բոլորին հատուկ տոկուն ու համբերատար բնավորությունը: Ի տարբերություն մյուս քննիչների, ովքեր գործի են դնում առավելապես իրենց դեդուկտիվ հմտությունները, Մեգրեն առաջնորդվում է հոգեբանական կանխազգացումներով: Լատվիացի Պետերի առեղծվածը բացահայտելիս նույնպես խուզարկուն անդավաճան էր իր մեթոդներին՝ սպասել, սպասել. սպասել, մինչև դիմակը կպատռի հենց ինքը՝ հանցագործը: Տարիքը, ըստ երևույթին, 32, հասակը՝ 169…
Բելգիացի գրող, հոգեբանական դետեկտիվ ժանրի աշխարհահռչակ ներկայացուցիչ Ժորժ Սիմենոնը 20-րդ դարի՝ ամենաշատ ընթերցվող հեղինակներից մեկն է: Նա 43 տարում հրատարակել է 425 գիրք, որոնցից 200-ը՝ 16 կեղծանուններով, 220-ը՝ իրական ստորագրությամբ: Սիմենոնը ոստիկանության կոմիսար Մեգրեի մասին 75 վեպ և 28 կարճ պատմվածք է հեղինակել: Թարգմանությունների քանակով գրողն աշխարհում 19-րդ տեղում է. նրա ստեղծագործությունները հրատարակվել են 55 լեզուներով 39 երկրներում: Թարգմանությունը` ֆրանսերենից թարգմանեց Ալինա Սանամյանը: Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը:
Օսկար Ուայլդ, «Երջանիկ Իշխանը և ուրիշ հեքիաթներ»
317684942_659137152555998_2152286996995080521_n.jpg (285 KB)
Օսկար Ուայլդը ծագումով իռլանդացի բանաստեղծ, գրող, էսսեիստ և քննադատ է, դեկադանսի առավել հայտնի ներկայացուցիչներից և ժամանակի ամենահայտնի թատերագիրներից մեկը։ Ուայլդի ստեղծագործություններին բնորոշ են նուրբ հումորը և յուրօրինակ գեղագիտությունը։
Գրվածքների շարքում առանձին տեղ են գրավում հեքիաթները՝ Երջանիկ Իշխանը, Աստղերից ընկած տղան և ուրիշները։ Դրանք քնարական են, ոճով ու բովանդակությամբ՝ վեհ, զարմանալիորեն գեղեցիկ ու թախծոտ և ընթերցողին առաջարկում են մտորել չարի ու բարու, բարեկամության ու զղջման, կարեկցանքի և նվիրվածության մասին։
Թարգմանությունն անգլերենից՝ Նունե Թորոսյանի։ Նկարազարդումը՝ Սոնա Անտոնյանի։ Խմբագիր՝ Զավեն Բոյաջյան։ Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Էկհարթ Թոլլ, «Ներկայի ուժը»
321300647_555732533116437_7974026978765090904_n.jpg (142 KB)
«Ներկայի ուժը» գիրքը իրավմամբ համարվում է պոպուլյար հոգեբանության, մոտիվացիայի և էզոթերիկայի ժանրերի ամենաառանցքային ստեղծագործություններից մեկը, իսկ հեղինակ Էկհարթ Թոլլը՝ ամենահեղինակավոր հոգևոր ուսուցիչներից մեկը:
Գիրքը լույս է ընծայել «ԴաՎինչի» հրատարակչությունը, թարգմանիչ՝ Արմինե Ղազարյան, խմբագիր՝ Վահե Ղուկասյան:

“Новая книга” - 4/23: Жорж Сименон, Оскар Уайльд, Экхарт Толл
Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник «Арменпресс» знакомит читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе «Арменпресс» выделил три примечательных произведения по 3 категориям, изданных разными издательствами в 2022 году, и в 2023 переданных на суд читателей.
Жорж Сименон: Петерс Латыш
Роман Жоржа Сименона “Петерс Латыш” в списке “Лучших книг века” ежедневной газеты “Ле Монд”, занимает 84 позицию. Книга впервые была издана в мае 1931 году. В книге одним из главных действующих лиц впервые становитсякомиссар Мегрэ, герой его популярной серии романов и рассказов. В отличие от других следователей, использующих в основном свои дедуктивные способности, Магрэ руководствуется психологическими догадками. Раскрывая тайну Петерса Латыша, сыщик верен своим методам: ждать, ждать, дождаться пока преступник сам сорвет свою маску.
Жорж Сименон - бельгийский писатель, известный представитель жанра психологического детектива и один из самых читаемых авторов 20 века. За 43 года он издал 425 книг, из них 200 под 16 псевдонимами, 220 под настоящим именем. Сименон написал 75 романов и 28 рассказов о комиссаре Мегрэ. Писатель в мире по количеству переводов занимает 19-е место. Его произведения опубликованы на 55 языках в 39 странах. Перевод с французского: Алина Санамян; Издание “Эдит Принт”.
Оскар Уайльд: Счастливый принц и другие сказки
Оскар Уайльд - поэт, писатель, эссеист и критик с ирландскими корнями, один из самых известных представителей декаданса и один из самых известных драматургов своего времени. Произведения Уайльда отличаются тонким юмором и неповторимой эстетикой.
Его сказки: “Счастливый принц”, “Мальчик, упавший со звезд” и другие, среди его произведений занимают особое место. Они лиричны, возвышенны по стилю и содержанию, удивительно красивы и пронзительны. Они заставляют читателю задуматься о зле и добре, дружбе, сострадании и преданности.
Перевод с английского: Нунэ Торосян; Иллюстрации: Сона Антоньяни; Редактор: Завен Бояджян; Издание: “Антарес”.
Экхарт Толле: Сила настоящего
“Сила настоящего” по праву считается одним из важнейших произведений в жанрах популярной психологии, мотивации и эзотерики, а ее автор Экхарт Толле – одним из самых уважаемых духовных гуру.
Книга на мгновение заставит вас прекратить шум в своей голове, установить блаженную тишину в душе и в мыслях и, наконец, жить единственным настоящим моментом.