Տեղի է ունեցել Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև քաղաքական և անվտանգության հարցերով երկխոսության առաջին նիստը
ԵՐԵՎԱՆ,27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում հունվարի 26-ին կայացել է ՀՀ-ԵՄ քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսության առաջին բարձրաստիճան նիստը, որը համանախագահել են ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահե Գևորգյանը և ԵՄ արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության գլխավոր քարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Էնրիկե Մորան։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, մեկօրյա հանդիպումն արտացոլում է երկու կողմերի շահագրգռվածությունը՝ առաջ մղելու քաղաքական երկխոսությունը և արտաքին ու անվտանգության քաղաքականության ոլորտում համագործակցությունը՝ որպես ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններում հաջորդ կարևոր քայլ։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել Հայաստանի, Եվրոպական միության և ավելի լայն տարածաշրջանի համար առկա առանցքային անվտանգային հարցերին, մասնավորապես եվրոպական անվտանգության առջև ծառացած մարտահրավերներին, ինչպես նաև՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն առնչվող հարցերին, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժի արգելափակման հետ կապված աճող մարդասիրական մտահոգություններին։
«Հայաստանն ուրախ է հյուրընկալելու ՀՀ-ԵՄ քաղաքական և անվտանգային հարցերով երկխոսության առաջին նիստը, որը կարևոր ձևաչափ է միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակի քննարկման համար։ Հայաստանի միջազգային սահմանների մշտադիտարկման գործում Հայաստանն ակնկալում է Հայաստանում ԵՄ առաքելության հետ ամուր համագործակցություն։ Հայաստանն արժևորում է բոլոր միջնորդական և խթանման գործողությունները՝ ուղղված խաղաղության ու անվտանգության հաստատմանը, ինչն էական է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության, Լեռնային Ղարաբաղում հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության ապահովման համար»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը:
ԵՄ արտաքին գործողությունների եվրոպական ծառայության գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Էնրիկե Մորան նշել է.
«ԵՄ-ն ամենաբարձր մակարդակում նշանակալի ջանքեր է գործադրում՝ նպաստելու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների համապարփակ կարգավորմանը։ Ընդամենն օրեր առաջ մենք հաստատել ենք ԵՄ քաղաքացիական առաքելություն Հայաստանում, որի նպատակը տեղում կայունության ամրապնդմանը, մարդկային անվտանգությանը և վստահության ձևավորմանը նպաստելն է։ Այսօր մեկնարկած ՀՀ-ԵՄ քաղաքական և անվտանգության հարցերով երկխոսության առաջին նիստն արտահայտում է արտաքին ու անվտանգային քաղաքականության հարցերում համագործակցությունն ընդլայնելու մեր փոխադարձ հետաքրքրությունը և պատրաստակամությունը աշխատել միասին՝ ի շահ խաղաղության, անվտանգության ու կայունության, հատկապես ներկայիս՝ մարտահրավերներով լի միջազգային համատեքստում, որը բնորոշվում է Ուկրաինայի նկատմամբ Ռուսաստանի պատերազմով»:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանը և Եվրոպական միությունը հաստատել են հանձնառությունը՝ աշխատելու հանուն անվտանգ, կայուն, խաղաղ և բարգավաճ Հարավային Կովկասի՝ ի շահ տարածաշրջանում ապրող բոլոր ժողովուրդների։ Այս համատեքստում կողմերը քննարկել են այս շաբաթվա սկզբին ԵՄ արտաքին հարաբերությունների խորհրդի կողմից հաստատված քաղաքացիական առաքելության առաջիկա տեղակայումը։ Հայաստանում ԵՄ առաքելությունն իր գործունեության և ԵՄ ղեկավարությանը ներկայացվելիք զեկույցների միջոցով կնպաստի նաև Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի առաջնորդությամբ իրականացվող ջանքերին:
Մտքերի համապարփակ փոխանակման ընթացքում երկխոսության մասնակիցները նաև քննարկել են ավելի լայն տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը, ներառյալ՝ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, ինչպես նաև հիբրիդային սպառնալիքներին և անվտանգային այլ խնդիրներին առնչվող հարցեր։
ՀՀ-ԵՄ քաղաքական և անվտանգության հարցերով երկխոսության նիստերը նախատեսվում է անցկացնել պարբերաբար՝ ամենամյա սկզբունքով:

Состоялось первое заседание Диалога Армения-Европейский Союз по вопросам политики и безопасности
26 января в Ереване состоялось первое заседание высокого уровня Диалога Республика Армения-Европейский Союз по вопросам политики и безопасности, сопредседателями которого выступили заместитель министра иностранных дел РА Ваге Геворкян и заместитель генерального секретаря Европейской службы внешних связей ЕС Энрике Мора.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение МИД РА, встреча отражает заинтересованность обеих сторон в продвижении политического диалога и сотрудничества в сфере внешней политики и безопасности, как следующего важного шага в отношениях РА-ЕС.
Стороны обсудили ключевые вопросы безопасности Армении, Европейского Союза и региона в целом, в частности вызовы, стоящие перед европейской безопасностью, а также вопросы, связанные с нормализацией отношений между Арменией и Азербайджаном, в том числе возрастающее гуманитарное беспокойство по поводу блокировки свободного передвижения по Лачинскому коридору.
«Армения рада принять первое заседание Диалога по вопросам политики и безопасности РА-ЕС, который является важным форматом для обсуждения широкого круга вопросов, связанных с международной и региональной безопасностью. В вопросе мониторинга международных границ Армении, Армения ожидает прочного сотрудничества с миссией ЕС в Армении. Армения ценит все посреднические и стимулирующие действия, направленные на установление мира и безопасности, что важно для обеспечения территориальной целостности Армении, прав и безопасности армянского населения в Нагорном Карабахе», - сказал замминистра иностранных дел РА.
Заместитель генерального секретаря Европейской службы внешних связей ЕС Энрике Мора отметил:
«ЕС прилагает значительные усилия на высшем уровне, чтобы способствовать всестороннему урегулированию отношений между Арменией и Азербайджаном. Всего несколько дней назад мы утвердили гражданскую миссию ЕС в Армении, целью которой является содействие укреплению стабильности, безопасности людей и укреплению доверия на местах. Начавшееся сегодня первое заседание Диалога по вопросам политики и безопасности РА-ЕС выражает нашу взаимную заинтересованность в расширении сотрудничества в вопросах внешней политики и политики безопасности и нашу готовность работать вместе во благо мира, безопасности и стабильности, особенно в нынешних международных условиях, полных вызовов, которые определены войной России с Украиной».
В ходе встречи Армения и Европейский Союз подтвердили свою приверженность делу обеспечения безопасного, стабильного, мирного и процветающего Южного Кавказа во благо всех народов, проживающих в регионе. В этом контексте стороны обсудили предстоящее развертывание гражданской миссии, одобренное Советом по международным отношениям ЕС в начале этой недели. Своей деятельностью и отчетами, которые будут представляться руководству ЕС, миссия ЕС в Армении также будет способствовать усилиям, возглавляемым председателем Европейского совета Шарлем Мишелем.
В ходе всестороннего обмена мнениями участники диалога также обсудили ситуацию в более широком регионе, в том числе процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией, а также вопросы, связанные с гибридными угрозами и другие вопросы безопасности.