Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիները կկարողանան նաև ID քարտերով այցելել միմյանց երկրներ համաձայնագրի վավերացումից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիներին միմյանց երկրներ նույնականացման քարտերով ճանապարհորդելու հնարավորություն ստեղծող համաձայնագիրը դեռևս պետք է վավերացման գործընթաց անցնի, որից հետո միայն այն ուժի մեջ կմտնի:
«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Վրաստանում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Սմբատյանը:
Դեսպանն ընդգծել է, որ համաձայնագրի ստորագրմամբ փաստացի Վրաստանը դառնում է առաջին երկիրը, որտեղ ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան այցելել նույնականացման քարտերի միջոցով, ինչը ինքնին խոսում է հայ-վրացական հարաբերությունների առանձնահատուկ բնույթի մասին։
Աշոտ Սմբատյանը հարցազրույցում անդրադարձել է նաև հայ-վրացական հարաբերությունների մակարդակին, Երևանում հունվարի 12-ին տեղի ունեցած Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստին:
-Պարոն դեսպան, ինչպես կգնահատեք հայ-վրացական հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը: Ի՞նչ նոր ձեռքբերումներ կարող եք ներկայացնել, կա՞ն նոր համատեղ նախաձեռնություններ և ծրագրեր, որոնք առաջիկայում կյանքի կկոչվեն:
-Նախորդ տարի Հայաստանի Հանրապետությունը և Վրաստանը տոնում էին դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։ Այս 30 տարիների ընթացքում հայ-վրացական հարաբերությունները հետևողականորեն զարգացել են, սակայն հատկապես վերջին տարիներին նկատվում է փոխադարձ շփումների և քաղաքական երկխոսության աննախադեպ ակտիվացում։ Ընդ որում՝ խոսքը վերաբերում է ինչպես երկու երկրների կառավարությունների ղեկավարների, այնպես տարբեր առանցքային գերատեսչությունների միջև համագործակցությանը։ Ակտիվ շփումներ են հաստատվել նաև երկու երկրների խորհրդարանների միջև, նախորդ տարի տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնական այցը Թբիլիսի, որի շրջանակներում համագործակցության հուշագրեր ստորագրվեցին Հայաստանի և Վրաստանի խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների և մշակույթի հանձնաժողովների միջև։
Ինչ վերաբերում է համատեղ նախաձեռնություններին, ապա երկու երկրների կառավարությունների ուշադրության կենտրոնում են համագործակցությունը առևտրի, բոլոր տեսակի ենթակառուցվածքների ընդլայնման, զբոսաշրջության, ապակենտրոնացված կապերի խորացման, կրթության ու մշակույթի և բազմաթիվ այլ ուղղություններով, որոնց կյանքի կոչման համար անհրաժեշտ է շարունակել հետևողական աշխատանքների իրականացումը։
-Հունվարի 12-ին Հայաստան էր ժամանել Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությունը: Նույն օրը երկու երկրների ղեկավարների գլխավորությամբ Երևանում տեղի ունեցավ Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը: Ինչպես կգնահատեք նիստի արդյունքները:
-Ինչպես գիտեք ՀՀ և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքները երկար դադարից հետո վերսկսվեցին 2019թ-ին, ինչը ինքնին չափազանց կարևոր էր, քանի որ հանձնաժողովի նիստերի անցկացումը լավագույն հարթակն է երկկողմ գրեթե ամբողջ օրակարգում առկա հարցերի քննարկման, կատարված աշխատանքների ամփոփման և առաջիկա անելիքների արձանագրման համար։ 2021թ-ից հանձնաժողովը նախագահում են Հայաստանի և Վրաստանի վարչապետները, ինչը ևս մեկ անգամ ընդգծում է, թե ինչ կարևորություն են տալիս կողմերն այս հանձնաժողովի աշխատանքներին։
Հունվարի 12-ին տեղի ունեցած նիստի օրակարգը ևս չափազանց ընդգրկուն էր, այն ներառում էր երկկողմ համագործակցության գրեթե բոլոր ուղղությունները։ Նիստի արդյունքում երկու երկրների վարչապետների կողմից ստորագրվեց համապատասխան Արձանագրությունը, որն էլ պետք է ուղենիշ հանդիսանա երկու երկրների պետական գերատեսչությունների համար՝ իրենց առաջիկա աշխատանքների իրականացման համար։
-Նիստի արդյունքներով Նիկոլ Փաշինյանն ու Իրակլի Ղարիբաշվիլին ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև երկու պետությունների քաղաքացիների համար փոխադարձ առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդելու մասին» համաձայնագիր, ինչը ենթադրում է, որ Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիները երկու երկրներ կկարողանան այցելել նաև նույնականացման քարտերով: Ինչպես եք գնահատում սա և որքանով համաձայնագիրը կնպաստի երկու երկրների միջև հարաբերությունների խորացմանը:
-Շատ կարևորում եմ «Հայաստանի Հանրապետության և Վրաստանի միջև երկու պետությունների քաղաքացիների համար փոխադարձ առանց մուտքի արտոնագրի ճամփորդելու մասին» համաձայնագրի ստորագրումը, որը հնարավորություն է ստեղծում երկու երկրների քաղաքացիների համար միմյանց երկրներ նույնականացման քարտերով ճանապարհորդելու համար։ Նպատակը շատ պարզ է՝ հնարավորինս դյուրացնել Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիների համար միմյանց երկրներ այցելությունները, նպաստել հասարակությունների միջև ուղղակի շփումների առավել ամրապնդմանը։ Նշեմ, որ համաձայնագիրը դեռևս պետք է վավերացման գործընթաց անցնի, որից հետո արդեն այն ուժի մեջ կմտնի։
Կցանկանայի հատուկ ընդգծել, որ համաձայնագրի ստորագրմամբ փաստացի Վրաստանը դառնում է առաջին երկիրը, որտեղ ՀՀ քաղաքացիները կկարողանան այցելել նույնականացման քարտերի միջոցով, ինչը, կարծում եմ, ինքնին խոսում է հայ-վրացական հարաբերությունների առանձնահատուկ բնույթի մասին։

YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. The agreement on introducing simplified travel document requirements between Armenia and Georgia whereby nationals of the two countries will have the opportunity to cross the border only with ID cards instead of passports will take effect after passing a ratification process, the Armenian Ambassador to Georgia Ashot Smbatyan told ARMENPRESS.
With this agreement Georgia becomes the first country where Armenian citizens can travel to only with ID cards, which “by itself speaks volumes about the special nature of the Armenian-Georgian relations,” Ambassador Smbatyan said.
Mr. Ambassador, how would you assess the current level of the Armenian-Georgian relations? What new achievements can you present, are there upcoming new programs and initiatives?
Ambassador Smbatyan: Last year, Armenia and Georgia marked the 30th anniversary of establishment of diplomatic relations. Over the course of these 30 years the Armenian-Georgian relations developed steadily, but an unprecedented intensification of mutual contacts and political dialogue has taken place especially during the past few years. Moreover, I am speaking about the cooperation between both heads of government and various key ministries of the two countries. Active contacts have been established also between the parliaments of two countries, last year the Speaker of Parliament of Armenia traveled to Tbilisi on an official visit, during which memoranda of understanding were signed between the foreign relations and culture committees of the parliaments of Armenia and Georgia.
Regarding joint initiatives, the governments of the two countries are focused on cooperation in enhancing trade, all types of infrastructures, tourism, deepening of de-centralized ties, education and culture and numerous other directions, the realization of which requires continuing consistent work.
ARMENPRESS: On January 12, Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili led a delegation to Armenia. The leaders of the two countries co-chaired the session of the Armenia-Georgia Intergovernmental Commission for Economic Cooperation. How would you assess the results of the session?
Ambassador Smbatyan: As you know the work of the Armenia-Georgia Intergovernmental Commission for Economic Cooperation was re-launched in 2019 after a long hiatus, which by itself is extremely important because the commission sessions are the best platform for discussing almost the entire bilateral agenda issues, summarizing the implemented work and recording future objectives. Since 2021 the commission is co-chaired by the prime ministers of Armenia and Georgia, which again underscores the importance the sides attach to the work of this commission.
The agenda of the January 12 session was again extremely comprehensive; it included almost every direction of bilateral cooperation. As a result of the session the prime ministers of the two countries signed the respective protocol which must be the guideline for the state ministries of the two countries for implementing their future work.
ARMENPRESS: Prime Minister Nikol Pashinyan and Prime Minister Irakli Garibashvili signed an agreement during the session enabling citizens of the two countries to travel to Armenia and Georgia only with ID cards, without producing passports. How do you assess this and how will the agreement contribute to deepening the relations between the two countries?
Ambassador Smbatyan: I attach great importance to this agreement which creates the possibility for citizens of the two countries to travel to each other’s countries with ID cards. The goal is very simple – to maximally facilitate the visits of Armenian and Georgian citizens to each other’s countries, and to contribute to the further strengthening of direct contacts between the societies. The agreement is yet to pass a ratification process, and then it will take effect. I’d like to especially underline that with the signing of the agreement Georgia is factually becoming the first country where citizens of Armenia will be able to travel with ID cards, which, I believe, by itself speaks volumes about the special nature of the Armenian-Georgian relations.