«Նոր գիրք»-1/23. Դեպի վեր, Կունդերա, Սվիֆթ, Նամակներ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես»լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին: Այս շաբաթ«Արմենպրես»-ն առանձնացրել է 2022 թվականի վերջում և 2023 թվականի սկզբում հրատարակված և հանրության դատին հանձնված տարբեր հրատարակչությունների չորս ուշագրավ գրքեր՝ տարբեր խորագրերի ներքո:
«Դեպի վեր»
«Դեպի վեր»-ը պատմվածքների յուրահատուկ ժողովածու է, որտեղ տեղ են գտել հայ ֆանտաստ գրողների՝ «Դեպի վեր» խորագրով անցկացված «Արմկոն» գրական մրցույթին ներկայացված լավագույն ստեղծագործությունները:
Հեռավոր ապագայից մինչև առասպելական անցյալ, պոստապոկալիպտիկ Սևանից մինչև բակեմոնոներով ճապոնական անտառներ՝ այս ստեղծագործությունները կոգեշնչեն ձեզ մտածել այլ աշխարհների, այլընտրանքային անցյալի և հրաշալիքներով ու մարտահրավերներով լի ապագայի մասին: Գիրքը լույս է ընծայել «Բուկինիստ» հրատարակչությունը։
Միլան Կունդերա, «Անմահություն»
«Անմահությունը» վեպ է վեպի ծննդի մասին, որտեղ Կունդերա հերոսը, անձնատուր իր պատահական լողավազանային ներշնչանքին, խորհրդածում է մարդկային գոյության և ժամանակի բազմաբարդ փոխհարաբերության շուրջ: Պսակազերծելով անմահ հիշատակի մեր պատրանքը, ցույց տալով, թե ինչպես անմահության գործարաններում կարող է խեղվել մի ամբողջ կենսագրություն՝ վերածվելով պաստառի կամ զավեշտալի մի պատկերի՝ գրողը վճիտ չ-հիշողության պարադոքսալ մի բանաձև է հուշում մեզ: Խաղացկուն այս խճանկարը, որը ժամանակակից հասարակության անվրեպ ախտորոշումն է առաջարկում, հանգում է անսպասելի եզրակացության. Հաղթարշավող ծիծաղի և միմոսության աշխարհում, որ վերածվել է ծամածռության, անհետացող գեղեցիկից մնում է անմոռուկի բարակ ցողունը կամ կապույտ մի բիծ հորիզոնում: Թարգմանիչ՝ Շուշանիկ Թամրազյան։ Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Ջոնաթան Սվիֆթ, «Գուլիվերի ճանապարհորդությունները»
Իռլանդական ծագումով անգլիացի երևելի երգիծաբան Ջոնաթան Սվիֆթի «Գուլիվերի ճանապարհորդությունները» վեպը ներկայացնում է գլխավոր հերոսի՝ նավի վիրաբույժ Լեմյուել Գուլիվերի մտացածին չորս ճանապարհորդությունները դեպի հեռավոր երկրներ: Պատումը ներկայացված է առաջին դեպքով, ինչը գործողություններին հաղորդում է իրականության խոր զգացողություն: Երգիծավեպը լի է հանրային-քաղաքական կյանքի անարդարությունների և ընդհանրապես մարդկային արատավոր երևույթների ու միջանձնային հարաբերությունների անխնա ծաղրով. այն ստիպում է ընթերցողին մեկ անգամ ևս խորհրդածել կյանքի հանդեպ ունեցած սեփական արժեքների շուրջ: Անգլերենից թարգմանեց Հայկանուշ Շարուրյանը։ Գիրքը լույս է ընծայել «Էդիթ Պրինտ»-ը:
«Սիրային նամակներ»
Լույս է տեսել գրականության և արվեստի մյուս ոլորտների կարևոր ներկայացուցիչների «Սիրային նամակներ» ժողովածուն:
Էպիստոլյար ժանրի այս տեքստերը, որոնք բնորոշ էին հատկապես նախորդ դարերին, գրեթե մոռացվել են մեր օրերում։ Նախկինում նամակները ոչ միայն տեղեկատվության փոխանցման միջոց էին, այլև խոստովանական տեքստեր, որոնք արտահայտել են հեղինակների անկեղծ մտքերն ու ցանկությունները։
Կարդալով ժողովածուն՝ կտեսնենք, որ մարդկությունը չի փոխվել վերջին հազարամյակում. նրա առօրյան շարունակում են կազմել ընտանեկան խնդիրները, ապրուստի հոգսը, սերը, երջանկության ակնթարթները, խանդը, բաժանումները, տառապանքները։
Գիրքը փաստում է, որ նամակներում գրավիչը գրական տաղանդը չէ, այլ հասցեատիրոջ հանդեպ տածած զգացմունքներն ու պատասխան նամակի սպասման թրթիռը։
Այս տեքստերի ստվար մասը հայտնի է դարձել հանրությանը հեղինակների մահից հետո։ Նամակները խիստ անձնական են, բացահայտող, երբեմն սկանդալային։
Կազմող և խմբագիր՝ Արմեն Սարգսյան, թարգմանիչներ՝ Կարինե Մեսրոպյան, Էմմա Ալեքսանդրյան, Մարիամ Հարությունյան, Լուսինե Բլբուլյան-Շուքուրյան, Անի Հակոբյան, Մելանի Սարգսյան։ Գիրքը լույս է ընծայել «Վերնատուն»-ը։

"Новая книга"-1/23. Наверх, Кундера, Свифт, Письма
ЕРЕВАН, 9 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект "Новая книга". Каждый понедельник представляются на суд читателей книги, изданные армянскими издательствами. На страницах агентства читатели имеют возможность получить информацию о новых книгах, познакомиться с классическими произведениями и тенденциями развития современной литературы. На этой неделе «Арменпресс» выделила четыре замечательные книги разных издательств, изданные в конце 2022 - начале 2023 года под разными названиями.
"Вверх"
"Вверх" - это уникальный сборник рассказов, в который вошли лучшие произведения армянских писателей-фантастов, представленные на литературный конкурс "Армкон" под названием "Вверх".
От далекого будущего до мифического прошлого, от постапокалиптического Севана до японских лесов с бакемоно, эти работы вдохновят вас на размышления о других мирах, альтернативном прошлом и будущем, полном чудес и испытаний. Книга выпущена издательством "Букинист".
Милан Кундера, «Бессмертие»
«Бессмертие» — это роман о рождении романа, в котором главный герой Кундеры, предаваясь своему случайному вдохновению в бассейне, размышляет о сложной взаимосвязи между человеческим существованием и временем. Развенчивая нашу иллюзию бессмертной памяти, показывая, как целая биография может быть изувечена на фабриках бессмертия, превратившись в плакат или комический образ, писатель предлагает парадоксальную формулу печальной не-памяти. Эта игривая мозаика, предлагающая безошибочный диагноз современного общества, приходит к неожиданному завершению. В мире ликующего смеха и пантомимы, перешедшего в гримасу, исчезающая красавица остается тонким стебельком незабудки или голубым пятнышком на горизонте. Переводчик: Шушаник Тамразян. Книга была издана "Антарес".
Джонатан Свифт, «Путешествия Гулливера»
В романе выдающегося английского сатирика ирландского происхождения Джонатана Свифта «Путешествия Гулливера» представлены четыре вымышленных путешествия главного героя, корабельного врача Лемюэля Гулливера, в дальние страны. История представлена ​​в первом случае, что придает действию глубокое ощущение реальности. Сатира полна беспощадного высмеивания несправедливостей общественно-политической жизни и пороков человеческих явлений и межличностных отношений в целом: это заставляет читателя еще раз задуматься о собственных жизненных ценностях. Айкануш Шарурян в переводе с английского. Книга была издана Эдит Принт.
"Любовные письма"
Издан сборник «Любовные письма» выдающихся представителей литературы и других областей искусства.
Эти тексты эпистолярного жанра, характерные особенно для предшествующих столетий, в настоящее время почти забыты. В прошлом письма были не только средством передачи информации, но и исповедальными текстами, в которых выражались искренние мысли и пожелания авторов.
Читая сборник, мы увидим, что человечество не изменилось за последнее тысячелетие. его повседневная жизнь по-прежнему состоит из семейных проблем, забот о средствах к существованию, любви, моментов счастья, ревности, разлук, страданий.
В книге утверждается, что в письмах привлекает не литературный талант, а чувства к адресату и вибрация ожидания ответного письма. Большинство этих текстов стали известны общественности уже после смерти авторов. Письма очень личные, разоблачительные, местами скандальные.
Составитель и редактор: Армен Саргсян, переводчики: Карине Месропян, Эмма Александрян, Мариам Арутюнян, Лусинэ Ббулян-Шукурян, Ани Акопян, Мелани Саргсян. Книга была издана издательством «Вернатун».