Սիլվիա Ֆերնանդես դե Գուրմենդը նոր ցեղասպանությունները կանխելու համար կարևորում է ինֆորմացիայի տարածումը, կրթությունն ու փոխհատուցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելմանն ուղղված գլոբալ գործողության (GAAMAC) նախագահող Սիլվիա Ֆերնանդես դե Գուրմենդին նոր հնարավոր ցեղասպանությունները կանխարգելելու համատեքստում կարևորում է իրականացված ցեղասպանությունների մասին ինֆորմացիայի տարածումը, կրթությունը, պատասխանատվությունը: Գուրմենդին նման տեսակետ հայտնեց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Երևանում անցկացվող «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ Գլոբալ ֆորումի շրջանակում:
«Անցյալի փորձից և անցյալում իրականացված ցեղասպանություններից դասեր քաղելը չափազանց կարևոր է նոր ցեղասպանությունները կանխելու համար»,-ասաց Սիլվիա Ֆերնանդես դե Գուրմենդին:
Նա նշեց, որ Զանգվածային ոճրագործությունների կանխարգելմանն ուղղված գլոբալ գործողության շրջանակում իրենք մեծ ուշադրություն են դարձնում անցյալից դասեր քաղելուն, կրթությանը՝ ապագայում հնարավոր ցեղասպանությունները կանխելու համար:
TAT_9782.JPG (647 KB)
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության փաստին ու Թուրքիայի ժխտողականությանը՝ նա նշեց. «Կարծում եմ՝ ցանկացած իրավիճակում կարևոր է բացատրել փաստերը և տարածել դրանց մասին ինֆորմացիան։ Խոսքը մեկ երկրի մասին չէ, դա վերաբերվում է ամբողջ միջազգային հանրությանը: Հայաստանը շատ բան է անում` փորձելու այդ ինֆորմացիան տարածել»:
Նա այս համատեքստում կարևորեց ֆորումի շրջանակում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքն առ այն, որ ապագա վայրագությունները, ցեղասպանությունները կանխելու համար չափազանց կարևոր է երկխոսությունը և համագործակցություն: Գուրմենդին կարևորեց համագործակցությունը նաև բազմակողմ հարթակներում, որը երկխոսություն ու համագործակցություն խրախուսելու ավելի լավ միջոց է:
Իսկ թե ի՞նչ պետք է անի, ինչ դերակատարություն պետք է ունենա յուրաքանչյուր երկիր՝ կանխելու նոր ցեղասպանությունները՝ նա ընդգծեց, որ GAAMAC-ը խրախուսում է յուրաքանչյուր պետության՝ ազգային մակարդակում խթանելու քաղաքականություն և մեխանիզմներ՝ ցեղասպանությունները կանխելու համար:
«Կարծում եմ՝ կան շատ կարևոր հարցեր, որոնք վճռորոշ են. մեկը հիշողությունն է, ճշմարտությունը. փորձել հասկանալը, թե ինչ է տեղի ունեցել անցյալում: Դա պահանջում է կրթություն, ամեն ինչ պետք է ներառել դպրոցական ծրագրերում, որպեսզի յուրաքանչյուր երեխա իմանա փաստերը: Այսպիսով, ճշմարտությունը, հիշողության ինստիտուցիոնալ մեխանիզմների ստեղծումը չափազանց կարևոր են»,-ասաց նա:
TAT_9797.JPG (641 KB)
Գուրմենդին չափազանց կարևորեց նաև զոհերի, կորուստների համար փոխհատուցումը: Ըստ նրա՝ պատասխանատվությունը ևս չափազանց կարևոր է, որը կարող է իրականացվել ինչպես ազգային, այնպես էլ միջազգային մակարդակով:
Ֆորումն այս տարի անցկացվում էր «Ցեղասպանության կանխարգելումը նոր տեխնոլոգիաների դարաշրջանում» խորագրով: Այս առիթով Գուրմենդին նշեց՝ տեխնոլոգիաները և խնդրի, և դրա լուծման մի մասն են: «Այսօր մենք տեսնում ենք, որ նոր տեխնոլոգիաները իսկապես նպաստում են ատելության տարածմանը լրատվամիջոցների, սոցիալական մեդիայի և այլ միջոցներով: Սա մեծացնում է խնդիրը, ատելությունը: Բայց տեխնոլոգիաները նաև օգնում են մեզ ստուգել փաստերը: Այսպիսով, տեխնոլոգիաները կարող են լինել խնդրի, բայց նաև լուծման մի մաս, քանի որ դրանք օգնում են մեզ վերլուծել, թե ինչ է կատարվում և դիմակայել կեղծ լուրերին»,-շեշտեց նա:
Գուրմենդին նկատեց՝ շատերը կարծում են, որ խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունները պետք է փորձեն խուսափել, կանխել կամ նույնիսկ ջնջել ատելություն պարունակող ուղերձները. իհարկե, նրանք ունեն այդ պատասխանատվությունը, բայց դա միայն նրանց խնդիրը չէ: «Կարծում եմ, որ մենք պետք է մշակենք միջազգային չափանիշներ, որոնց պետք է համապատասխանեն բոլորը: Ատելության խոսքը այսօր ճանաչվում է որպես բռնության նախադրյալ, վեկտոր, որը կարող է հանգեցնել բռնության»,-ասաց նա:
Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց և շնորհավորեց Հայաստանին՝ ֆորումն անցկացնելու համար՝ այն համարելով չափազանց արդիական և կարևոր: Մարդիկ, որոնք մասնակցություն են ունեցել, ներկայացնում են այն հաստատությունները, ակադեմիաները, պետությունները, որոնք քրտնաջան աշխատում են այս խնդրի շուրջ:

Сильвия Фернандес де Гурменди за предотвращение новых геноцидов
ЕРЕВАН, 20 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Сильвия Фернандес де Гурменди, президент Глобального действия по предотвращению массовых злодеяний (GAAMAC), в контексте предотвращения новых возможных геноцидов делает акцент на распространении информации о совершенных геноцидах, просвещении и ответственности. Такую точку зрения Гурменд высказала в беседе с «Арменпресс» в рамках проходящего в Ереване 4-го Глобального форума "Против преступления геноцида".
«Извлечение уроков из прошлого опыта и прошлых геноцидов чрезвычайно важно для предотвращения новых геноцидов», — сказала Сильвия Фернандес де Гурменди.
Она отметила, что в рамках глобальной акции, направленной на предотвращение массовых преступлений, большое внимание уделяется извлечению уроков из прошлого, просвещению с целью предотвращения возможных геноцидов в будущем.
Касаясь факта отрицания Геноцида армян Турцией, она отметила: «Я считаю, что в любой ситуации важно разъяснять факты и распространять информацию о них. Речь идет не об одной стране, речь идет обо всем международном сообществе. Армения много делает для распространения этой информации».
В этом контексте она подчеркнула слова премьер-министра РА Никола Пашиняна в рамках форума о том, что диалог и сотрудничество крайне важны для предотвращения будущих зверств и геноцидов. Гурменди также подчеркнула, что сотрудничество на многосторонних платформах является лучшим способом поощрения диалога и сотрудничества.
Что касается того, что следует делать, какую роль должна играть каждая страна для предотвращения новых геноцидов, она подчеркнула, что GAAMAC призывает каждое государство продвигать политику и механизмы на национальном уровне для предотвращения геноцидов.
«Я думаю, что есть много важных вопросов, которые имеют решающее значение: одна из них память, истина - попытаться понять, что произошло в прошлом. Это требует образования, все должно быть включено в школьную программу, чтобы каждый ребенок знал факты. Таким образом, правда, создание институциональных механизмов памяти чрезвычайно важно", - сказала она.
Гурманди также подчеркнула важность компенсации жертв и убытков. По ее словам, чрезвычайно важна и ответственность, которая может быть реализована как на национальном, так и на международном уровне.
В этом году форум прошел под девизом «Предотвращение геноцида в эпоху новых технологий». По этому поводу Гурменди упомянула, что технологии являются частью как проблемы, так и ее решения. «Сегодня мы видим, что новые технологии действительно способствуют распространению ненависти через СМИ, социальные сети и другие средства. Это увеличивает проблему, ненависть. Но технологии также помогают нам проверять факты. Так что технологии могут быть частью проблемы, но и частью решения, потому что они помогают нам анализировать происходящее и противостоять фейковым новостям», — подчеркнула она.
Гурменди отметила, что многие считают, что крупные технологические компании должны стараться избегать, предотвращать или даже удалять сообщения, содержащие ненависть. Конечно, они несут эту ответственность, но это не только их проблема. «Я думаю, мы должны разработать международные стандарты, которым должны соответствовать все. Сегодня язык вражды признан предвестником насилия, вектором, который может привести к насилию», — сказала она.
Она также поблагодарила и поздравил Армению с проведением форума, считая его чрезвычайно актуальным и важным. Люди, которые участвовали, представляют институты, академии, государства, которые усердно работают над этим вопросом.