Հայաստանում աջակցության կարիք ունեցող մեծահասակները կունենան իրենց «թոռնիկները»
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այսուհետ Հայաստանում աջակցության կարիք ունեցող մեծահասակները կունենան իրենց «թոռնիկներին»: Ֆրանսիայում բնակվող Շուշան Եկմալյանը, Մարիամ Եգանյանը և Արմինե Թովմասյանն Հայաստանում համատեղ հիմնադրել են «Թոռնիկ» միջսերնդային փոխօգնության ասոցիացիան, որի նպատակն է աջակցել սոցիալական միայնության մեջ գտնվող մեծահասակներին:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նախագծի համահիմնադիր Շուշան Եկմալյանը պատմեց, որ «Թոռնիկ»-ը միջսերնդային փոխօգնության ասոցիացիա է Հայաստանում, որի նպատակն է աջակցել սոցիալական միայնության մեջ գտնվող մեծահասակներին։ Նախագծի գաղափարը ծնվել է 2022 թվականի գարնանը, Երևանից վերադառնալուց հետո։ Մտահաղացումը եղել է Շուշանինը, այնուհետև Մարիամի և Արմինեի հետ համատեղ հիմնադրել են նախագիծը։ Նրանք բնակվում են Ֆրանսիայում, սակայն Հայաստան այցելությունների ընթացքում հաճախ են նկատել մեծահասակների, ովքեր գտնվում են միայնության մեջ։ Այս փաստը դարձել է շարժառիթ նախագծի ստեղծման համար։
«Վստահաբար կարող ենք նշել, որ Covid-19 համավարակը և 44 օրյա պատերազմն իրենց ազդեցությունն են ունեցել, իսկ սեպտեմբերին տեղի ունեցած հայ-ադրբեջանական բախումը ահազանգ եղավ, որպեսզի արագ անցնենք հստակ գործողությունների։ Գործնական քայլերի անցանք երկու ամիս առաջ՝ մեր մտահղացման ձևաչափի ընտրության քննարկումներով և իրավաբանական գրանցման գործընթացը սկսելով։ Այսօր ունենք գրանցում և հասարակական կազմակերպության կարգավիճակ։ Ստեղծել ենք «Թոռնիկ»-ի մեդիա գործիքները՝ կայք, սոցցանցերի էջեր։ Գործում ենք մեր միջոցներով, թեպետ արդեն ստացել ենք փոքրիկ հանգանակություններ ծանոթ և անծանոթ անձերից»,- ասաց Շուշանը։
Նրա խոսքով՝ նախագիծը մեկնարկելու է Երևանում, և նախնական գործունեությունը ծավալվելու են այնտեղ, իսկ այնուհետև շատ մեծ հույս ունեն ընդլայնել այն՝ ներառելով Հայաստանի բոլոր բնակավայրերը, այդ թվում՝ սահմանամերձ գյուղերը, որտեղ ամենաշատն ունեն իրենց կարիքը։
Համահիմնադիրն ընդգծեց, որ շահառուները, բնականաբար, միայնության մեջ հայտնված ավագ սերնդի անձինք են` տատիկներն ու պապիկները։ Նախագիծը բարեգործական է, որն իրավամբ նպատակ ունի ոչ միայն լրացնել միայնության պակասն այն մեծահասակների մոտ, ովքեր ունեն դրա կարիքը, այլ նաև ստեղծել միջսերնդային կապ։
«Այդ նպատակով մեր շուրջն ենք համախմբել 14-20 տարեկան կամավոր երիտասարդների, ովքեր կդառնան «թոռնիկ» այն պապիկ-տատիկների համար, ովքեր ունեն թոռնիկների կարիք։ Անդամակցելու համար անհրաժեշտ է լրացնել ձևաթուղթ մեր ինտերնետային կայքում, որը նախատեսված է տատիկ-պապիկների և երիտասարդ «թոռնիկների» համար: Մենք օգնում ենք, որպեսզի վերականգնվի սոցիալական կապը տատիկ-պապիկ և թոռնիկ հարաբերություններում։ Խոսքը բարոյական, հոգեկան աջակցության մասին է, ոչ` նյութական։ Մեր նախագիծը «թոռնիկների» այցերի ընթացքում շփումների, զրույցների, հիշողությունների միջոցով միայնության ծանր զգացողությունը կոտրելու մասին է»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով տրամադրվող օգնությանը՝ նա նշեց, որ «թոռնիկները» կուղեկցեն մեծահասակներին նրանց զբոսանքների ժամանակ, մշակութային այցելություններ կկազմակերպեն նրանց համար, նոր տեխնոլոգիաներից օգտվելու հմտություններ կսովորեցնեն, առօրյա գործերում փոքրիկ աշխատանքներ կկատարեն, ծայրահեղ իրավիճակում նաև պարենային օգնություն կտրամադրեն։
«Արդեն ունենք մի քանի մեծահասակներ, որոնք դիմել են մեզ։ Այս պահին գրանցում ենք ապագա «թոռնիկների», որ հնարավորինս արագ անցնենք հստակ գործողությունների»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով ապագա պլաններին՝ Շուշան Եկմալյանը նշեց, որ շատ են ցանկանում ընդլայնել նախագիծն այնքան, որ կարողանան գրասենյակներ ունենալ Հայաստանի ամբողջ տարածքում, որպեսզի հնարավորինս շատ մարդիկ այս հնարավորությունից օգտվելու հասանելիություն ունենան։

Elderly people in Armenia in need of help will have their “grandchildren”
YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. From now on, elderly people in Armenia in need of help will have their “grandchildren”. Shushan Yekmalyan, Mariam Yeganyan and Armine Tovmasyan living in France have jointly established Tornik Association for Intergenerational Mutual Aid in Armenia aimed at assisting isolated elderly people.
Speaking to ARMENPRESS, co-founder of the initiative Shushan Yekmalyan said that the idea to establish the association was born in spring 2022 after returning from Yerevan. During their visits to Armenia, the founders of the initiative saw many elderly people who are in isolation. This was the motive of thinking about creating such a project.
“We can surely say that the COVID-19 pandemic and the 44-Day War had their impact, but the latest Armenian-Azerbaijani clash this September was a wake-up call for us to quickly take actions. We started the practical steps two months ago with the discussions about the choice of the format of our initiative and the start of the legal registration process. Today we already have a registration and a status of NGO. We have created the media tools of TORNIK, like a website, social media accounts. We are operating with our own resources, although we have received little donations from familiar and non-familiar persons”, Shushan said.
She informed that the project will start in Yerevan, but later they have plans to expand the geography, including also Armenia’s all settlements, including the border settlements which need them the most.
The project beneficiaries are the elderly people. TORNIK is a charitable project which aims at not only filling the lack of loneliness among the elderly, but also creating an inter-generational link.
“For that purpose, we gathered volunteers in the ages between 14 and 20 who will become “grandchildren” for the elderly people who need a grandchild. In order to become a member, it is necessary to fill out the form in our website which is designed for the elderly people and young “grandchildren”. We help restore the social connection in the relations between grandmother-grandfather and grandchildren. The talk is about the moral, psychological support, not material”, she said.
As for the help to be provided, she said that the “grandchildren” will accompany the elderly people during their walk, will organize cultural visits for them, will teach them how to use new technologies, will help them in daily works, and also will provide food aid in extreme situations.
“Already several elderly people have applied to us. At the moment we are registering future “grandchildren” so that we can start the concrete actions as soon as possible”, she said.
As for their future plans, Shushan Yekmalyan said that they want to expand the project very much so that they will be able to open offices across Armenia to provide this opportunity to as many people as possible.