Հայաստանը բարձր է գնահատում Վրաստանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության պահպանմանն ուղղված հետաքրքրվածությունը. ՀՀ ԱԺ նախագահը՝ Վրաստանի վարչապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Վրաստանում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԺ-ից, կողմերը շնորհավորել են միմյանց դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առթիվ՝ շեշտելով, որ երկու ժողովուրդներին կապում է ընդհանուր պատմությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է տարածաշրջանային անվտանգության եւ կայունության ամրապնդմամբ, ուստի բարձր է գնահատում Վրաստանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության պահպանմանն ուղղված հետաքրքրվածությունը:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է նաեւ, որ Ադրբեջանը, շարունակելով ծավալապաշտական քաղաքականությունը, սեպտեմբերի 13-ին լայնածավալ հարձակում է ձեռնարկել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության եւ տարածքային ամբողջականության հանդեպ:
Անդրադառնալով Արցախի հարցին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ առաջնային է մնում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների ու ազատությունների երաշխավորման, Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը:
Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանը միտված երկկողմ համագործակցության հեռանկարները: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին նշել է, որ երեկ ջերմ հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ եւ փաստել, որ հայ-վրացական հարաբերություններն այժմ ավելի բարձր մակարդակի վրա են, քան երբեւէ: Նրա խոսքով՝ դա են վկայում բարձրաստիճան փոխայցերի հաճախականությունը եւ խաղաղության ձգտելու ընդհանուր ջանքերը:

Премьер-министр Грузии принял председателя Национального собрания Армении
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили принял делегацию во главе с председателем НС РА Аленом Симоняном, находящимся в Грузии с официальным визитом. Как сообщили «Арменпресс» в НС РА, стороны поздравили друг друга с 30-летием установления дипломатических отношений, подчеркнув, что два народа связывает общая история.
Спикер НС отметил, что Армения очень заинтересована в укреплении региональной безопасности и стабильности, поэтому высоко ценит заинтересованность Грузии в сохранении мира и стабильности в регионе.
Ален Симонян подчеркнул, что Азербайджан, продолжая свою экспансионистскую политику, 13 сентября начал масштабную атаку на суверенитет и территориальную целостность Республики Армения.
Касаясь вопроса Арцаха, спикер Национального собрания РА отметил, что вопрос обеспечения прав и свобод армян Нагорного Карабаха и статуса Нагорного Карабаха остается первостепенным в повестке Армении.
Стороны обсудили перспективы двустороннего сотрудничества, направленного на обеспечение региональной безопасности. Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили сообщил, что вчера у него состоялся теплый телефонный разговор с премьер-министром Армении Николом Пашиняном, и отметил, что армяно-грузинские отношения сейчас находятся на более высоком уровне, чем когда-либо. По его словам, об этом свидетельствует частота взаимных визитов на высоком уровне и общие усилия по продвижению повестки мира.