Ալեն Սիմոնյանը ՀԱՊԿ խորհրդի նիստում Լուկաշենկոյի արտահայտությունների մեջ որևէ լրջություն չի տեսել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը անդրադարձավ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հնչեցրած հայտարարություններին։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում Ալեն Սիմոնյանը, մասնավորապես, ասաց․
«Ցավում եմ, որ ստիպված եմ արձագանքել, որ որևիցե լրջություն նրա արտահայտությունների մեջ չտեսա։ Մտավախություն ունեմ, որ նրա արտահայտած մտքերն այդքան էլ իրենը չէին»։
Հարցին, թե ո՞ւմ նկատի ունի՝ ասելով, որ Լուկաշենկոն չի հայտարարությունների հեղինակը, Սիմոնյանը պատասխանեց․ « Կարող է Ալմաթիից, Բաքվից, Մոսկվայից լինել, բայց հաստատ ինքը չի մտքերի հեղինակը։ Ես կարծում եմ, որ ինքը շատ-շատ ներքին խնդիրներ ունի։ Ես ենթադրում եմ, որ բելառուսի ժողովրդին նույնպես դուր չի եկել այն, ինչ պարոն Լուկաշենկոն ասել է»,- եզրափակեց Սիմոնյանը։
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել էր, որճիշտ չի լինի ՀԱՊԿ-ն հակադրել Ադրբեջանին: «Հարցը դնել մի կողմից ՀԱՊԿ-ն դուք մեզ հետ եք, կամ ոչ, իսկ մյուս կողմից՝ Ադրբեջանը, չի կարելի, դա ճիշտ չէ: Ադրբեջանն այժմ գլխավորում է բացարձակապես մեր մարդը՝ Իլհամ Ալիևը: Ինչ կլինի վաղը, չէ՞ որ նա հավերժ չէ, ոչ մեկ չգիտի, ուստի այդ հարցերը պետք է լուծել հիմա»,- ասել է Բելառուսի նախագահը՝ ընդգծելով, որ և՛ Ադրբեջանը, և՛ Հայաստանը Բելառուսի համար «հարազատ» երկրներ են, և հակամարտությունը երկու երկրների միջև պետք է կարգավորվի բացարձակապես խաղաղ ճանապարհով:
Լուկաշենկոն նաև նշել է, որ Բելառուսը և ինքը՝ որպես նախագահ, կսատարեն Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև համաձայնեցված որևէ որոշման:

YEREVAN, NOVEMBER 2, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Alen Simonyan commented on the statements made by President of Belarus Alexander Lukashenko during the recent meeting of the CSTO Collective Security Council.
“I am sorry that I have to react that I didn’t see any seriousness in his statements. I am afraid his remarks were not so his own”, the Speaker told reporters at a briefing.
Asked whom he means by saying this, the Speaker said: “It could be from Almaty, Baku, Moscow, but he is definitely not the author of his words. I think he has many internal problems. I suppose the Belarusian people also did not like what Mr. Lukashenko said”.
During the recent CSTO session Alexander Lukashenko said that it won’t be right to oppose CSTO to Azerbaijan. “Azerbaijan is now headed by absolutely our man, Ilham Aliyev. What will happen tomorrow, no one knows, he is not forever, therefore, these issues must be solved now”, he said, adding that both Armenia and Azerbaijan are “close” countries of Belarus, and the conflict between the two countries must be solved exclusively peacefully. He also stated that Belarus and he, as President, will support any agreed upon decision between Armenia, Russia and Azerbaijan.