ՀԱՊԿ ՀԱ խորհրդի արտահերթ նիստի արդյունքներով անդամ երկրների ԱԳ նախարարներին հանձնարարվել է համաձայնեցնել որոշման նախագիծ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ, որն անցկացվել է տեսակոնֆերանսի ձևաչափով:
Նիստին մասնակցել են նաև Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը, Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նիստում քննարկվել են Հավաքական անվտանգության խորհրդի ս/թ սեպտեմբերի 13-ի նիստին ընդունված արձանագրային որոշմամբ Հայաստան ուղարկված առաքելության աշխատանքի արդյունքում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի զեկույցը:
Նիստի ընթացքում ՀՀ վարչապետը նշել է, որ գլխավոր քարտուղարի զեկույցը մեծապես արտահայտում է առկա իրողությունները, մասնավորապես ադրբեջանական ստորաբաժանումների կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժման փաստը և դրա կրկնության վտանգը, ինչպես նաև ադրբեջանական ուժերի՝ ելման դիրքեր վերադառնալու անհրաժեշտությունը:
Վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀԱՊԿ արձագանքի շուրջ Հայաստանի ակնկալիքներին: Մասնավորապես, ևս մեկ անգամ ընդգծել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ 2021 թվականի մայիսի 12-ին և դրանից հետո, այդ թվում՝ 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ին սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիային ՀԱՊԿ-ի կողմից հստակ քաղաքական գնահատական տալու և Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու ուղղությամբ ճանապարհային հստակ քարտեզի ձևավորման անհրաժեշտությունը: Նիստի արդյունքներով ՀԱՊԿ երկրների ԱԳ նախարարներին տրվել է որոշման նախագիծ համաձայնեցնելու հանձնարարական:

YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. Chaired by Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, an extraordinary session of the CSTO Collective Security Council took place in the format of a video conference, ARMENPRESS was informed from he Office of the Prime Minister.
The President of the Russian Federation Vladimir Putin, the President of Belarus Alexander Lukashenko, the President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, the President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov, the President of Tajikistan Emomali Rahmon and the CSTO Secretary General Stanislav Zas also participated in the meeting.
The report of the CSTO Secretary General based on the result of the work of the mission sent to Armenia by the decision adopted at the September 13 session of the Collective Security Council was discussed at the session.
During the session, the Prime Minister of Armenia noted that the Secretary General's report shows the existing realities quite accurately, in particular the fact of the invasion of the sovereign territory of the Republic of Armenia by Azerbaijani units and the danger of its recurrence, as well as the need for the Azerbaijani forces to return to their initial positions.
Prime Minister Pashinyan referred to Armenia's expectations regarding CSTO's response. In particular, Nikol Pashinyan once again emphasized the need for a clear political assessment by the CSTO of the Azerbaijani aggression unleashed on the sovereign territory of Armenia on May 12, 2021 and after that, including on September 13-14, 2022, and the need to create a clear roadmap for restoring the territorial integrity of Armenia. Based on the results of the session, the Foreign Ministers of the CSTO countries were instructed to agree on a draft decision.