Ֆրանսիան պատրաստ է շարունակել օժանդակությունը Հայաստանին մարտահրավերների հաղթահարման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակությանը, որը գլխավորել է Անն-Լորանս Պետելը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերությունները ստացել են նոր դինամիկա, ինչի արդյունքն է նաև տարբեր մակարդակներում հաճախակի փոխայցելությունները: «Այս ընթացքում բազմիցս համոզվել ենք, որ Ֆրանսիան մեզ համար բարեկամ երկիր է և դժվարին իրավիճակներում մշտապես գտնվում է Հայաստանի կողքին»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ ՀՀ կառավարությունը շահարգրգիռ է երկկողմ փոխգործակցության հետևողական զարգացմամբ բոլոր ոլորտներում:
Անն-Լորանս Պետելը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և որպես իշխող կուսակցության ներկայացուցիչ՝ հավելել, որ Ֆրանսիան պատրաստակամ է շարունակելու իր օժանդակությունը մեր երկրին մարտահրավերների հաղթահարման գործում:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքների վերացման քայլերին, արդեն իսկ Հայաստանում գտնվող ԵՄ առաքելության գործունեությանը: Վարչապետը շեշտել է Ֆրանսիայի կարևորագույն դերը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետություն:
Մտքեր են փոխանակվել երկու երկրների տնտեսական կապերի և առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացման ուղղությամբ հետագա քայլերի շուրջ: Քննարկվել են ենթակառուցվածքների, հեռահաղորդակցության, էներգետիկայի, ավիափոխադրումների, ներդրումների, գյուղատնտեսության, առողջապահության, գիտության և կրթության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

France ready to continue the support to Armenia to overcome challenges
YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan received the delegation of the France-Armenia Friendship Group of the French parliament led by Anne-Laurence Petel, the PM’s Office said.
Pashinyan praised the fact that in recent years the relations between Armenia and France have received a new dynamics, the result of which is the frequent mutual visits at various levels. “At this period we have been repeatedly convinced that France is a friendly country for us and always stands by Armenia in difficult situations”, the PM said, adding that the government of Armenia is interested in consistently developing the bilateral mutual partnership in all areas.
Anne-Laurence Petel thanked for the warm welcome and as representative of the ruling party said that France is ready to continue its support to Armenia to overcome the challenges.
During the meeting the sides discussed the processes happening in the South Caucasus region, the steps to eliminate the consequences of the aggression of Azerbaijan and the ongoing activity of the EU Mission in Armenia. The PM highlighted the key role of France as an OSCE Minsk Group Co-Chair country.
Views were exchanged on further steps to increase the volumes of economic ties and trade turnover between the two countries. A number of issues relating to the expansion of cooperation in infrastructures, telecommunication, energy, air transportation, investments, agriculture, healthcare, science and education were discussed.