Ֆրանսիան պատրաստ է շարունակել օժանդակությունը Հայաստանին մարտահրավերների հաղթահարման գործում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի պատվիրակությանը, որը գլխավորել է Անն-Լորանս Պետելը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ վերջին տարիների ընթացքում Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերությունները ստացել են նոր դինամիկա, ինչի արդյունքն է նաև տարբեր մակարդակներում հաճախակի փոխայցելությունները: «Այս ընթացքում բազմիցս համոզվել ենք, որ Ֆրանսիան մեզ համար բարեկամ երկիր է և դժվարին իրավիճակներում մշտապես գտնվում է Հայաստանի կողքին»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ ՀՀ կառավարությունը շահարգրգիռ է երկկողմ փոխգործակցության հետևողական զարգացմամբ բոլոր ոլորտներում:
Անն-Լորանս Պետելը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և որպես իշխող կուսակցության ներկայացուցիչ՝ հավելել, որ Ֆրանսիան պատրաստակամ է շարունակելու իր օժանդակությունը մեր երկրին մարտահրավերների հաղթահարման գործում:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին, Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքների վերացման քայլերին, արդեն իսկ Հայաստանում գտնվող ԵՄ առաքելության գործունեությանը: Վարչապետը շեշտել է Ֆրանսիայի կարևորագույն դերը որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետություն:
Մտքեր են փոխանակվել երկու երկրների տնտեսական կապերի և առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացման ուղղությամբ հետագա քայլերի շուրջ: Քննարկվել են ենթակառուցվածքների, հեռահաղորդակցության, էներգետիկայի, ավիափոխադրումների, ներդրումների, գյուղատնտեսության, առողջապահության, գիտության և կրթության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

Франция готова и дальше помогать Армении в преодолении вызовов
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию группы дружбы Франция-Армения Парламента Франции во главе с Анн-Лоран Петель. Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении информации и по связям с общественностью Аппарата премьер-министра.
Премьер-министр с удовлетворением отметил, что в последние годы отношения между Арменией и Францией приобрели новую динамику, что является результатом и частых взаимных визитов на разных уровнях. «За это время мы неоднократно убеждались в том, что Франция является для нас дружественной страной и всегда в трудных ситуациях находится на стороне Армении», - отметил Никол Пашинян, добавив, что правительство Армении заинтересовано в последовательном развитии двустороннего сотрудничества во всех сферах.
Анн-Лоран Петель поблагодарила за теплый прием и как представитель правящей партии добавила, что Франция готова и впредь оказывать помощь нашей стране в преодолении вызовов.
На встрече собеседники обсудили процессы, происходящие в регионе Южного Кавказа, шаги по ликвидации последствий агрессии Азербайджана, деятельность миссии ЕС в Армении. Премьер-министр подчеркнул важную роль Франции как государства-сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Состоялся обмен мнениями о дальнейших шагах по наращиванию экономических связей и товарооборота между двумя странами. Был обсужден ряд вопросов, касающихся расширения сотрудничества в сферах инфраструктур, телекоммуникаций, энергетики, воздушного транспорта, инвестиций, сельского хозяйства, здравоохранения, науки и образования.