Շատ հարցեր են կուտակվել. վարչապետը հաստատել է Սոչիում եռակողմ հանդիպմանն իր մասնակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել է Սոչիում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հնարավոր եռակողմ ձևաչափով հանդիպման իր մասնակցությունը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Նիկոլ Փաշինյանը լրատվամիջոցներում շրջանառվող տեղեկությունը հաստատեց Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ` պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանի հարցին։ Պատգամավորն ասաց, որ օրերս տեղեկություն էր տարածվել, որ հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում նախատեսվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։ Խանդանյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք հաստատված է այդ հանդիպումը և եթե,այո, ապա ինչ ակնկալիքներ կան այդ հանդիպումից։
«Այո, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի կողմից առկա է հրավեր հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում անցկացնել եռակողմ հանդիպում։ Ես հաստատել եմ մասնակցությունը։ Տեղեկություն չունեմ, թե ադրբեջանական կողմը հաստատել է մասնակցությունը, թե ոչ»,- պատասխանեց վարչապետը։
Ինչ վերաբերում է հանդիպումից ակնկալիքներին՝ վարչապետն ասաց, որ վերջին անգամ այդ ձևաչափով հանդիպում է ունեցել նախորդ տարվա նոյեմբերին, և շատ հարցեր են կուտակվել։
«Կարծում եմ, ամենակարևոր ակնկալիքները կապված են այս ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձությունների գնահատականին և մեկնաբանությանը։ Ընդ որում, ավելի հետ կարող եմ գնալ և հասնել մինչև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարություն։ Կարծում եմ, որ շատ կուտակված հարցեր կան, որոնց վերաբերյալ որոշակի մտքերի փոխանակում, պարզաբանումներ, հարցադրումներ պետք է հնչեն։
Այդ հարցերի օրակարարգը ձեզ հայտնի է՝ սկսած Լեռնային Ղարաբաղում կայունության և անվտանգության ապահովման գործին։ Տեղյակ եք, որ այս տարվա մարտին ադրբեջանական զինված ուժերը ներխուժել են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի։ Չեմ թաքցրել, որ մեզ համար այդքան էլ հասկանալի չէ խաղաղապահների կողմից արձագանքի բացակայությունը և, ըստ էության, ինչ միջոցներ են ձեռնարկվել այդ գործառույթները իրականացնելու համար։ Գիտեք, որ ի հեճուկս եռակողմ աշխատանքային խմբում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, ադրբեջանական կողմից ինչ-որ միջանցքների մասին հայտարարություններ են տեղի ունենում, Ռուսաստանում էլ անհասկանալի մարդիկ կան, ովքեր փորձում են այդ նարատիվը զարգացնել՝ ի հեճուկս Ռուսաստանի նախագահի, արտաքին գործերի նախարարի և փոխվարչապետի կողմից արված հայտարարությունների, ստորագրած փաստաթղթերի։ Շատ հարցեր կան, որոնց վերաբերյալ շատ էական և ակտիվ քննարկում պետք է տեղի ունենա»,- եզրափակեց վարչապետը։

Pashinyan confirms his participation in upcoming trilateral summit in Sochi
YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan confirmed his participation in the possible trilateral meeting with Russian President Vladimir Putin and Azerbaijani President Ilham Aliyev in Sochi.
Pashinyan confirmed the media reports today during the Q&A session in the Parliament, in response to the question of ruling Civil Contract faction member Sargis Khandanyan.
“Yes, there is an invitation by the President of the Russian Federation to hold a trilateral meeting in Sochi on October 31. I have confirmed my participation. I have no information whether the Azerbaijani side has confirmed its participation or not”, the PM said.
As for the expectations from the meeting, Pashinyan said that last time a meeting in this format took place in November last year, adding that many issues have been accumulated.
“I think the most important expectations are connected to the assessment and interpretation of the incidents that have taken place in this period. Moreover, I can go back further and reach up to the trilateral statement of November 9 of 2020. I think there are many accumulated issues over which there must be some exchange of views, clarifications and questions.
The agenda of these issues is known to you – starting from the issue of ensuring stability and security in Nagorno Karabakh. You know that this March the Azerbaijani armed forces invaded the responsibility zone of the Russian peacekeepers. I didn’t hide that it is not so understandable for us the absence of the response by the peacekeepers, and in fact, what measures have been taken for conducting that functions. You know that despite the agreements reached in the trilateral working group, statements are being made by the Azerbaijani side about some corridors, there are also incomprehensible people in Russia who are trying to develop this narrative despite the statements made and the documents signed by Russia’s President, Foreign Minister and Deputy Prime Minister. There are many issues regarding which a very important and active discussion must take place”, Pashinyan said.