Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու ուղղությամբ ԵՄ միջնորդական ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևին:
Վարչապետը բարձր է գնահատել պարոն Կովաչևի գործունեությունը և Եվրոպական խորհրդարանի հետ համագործակցությունը, որը բխում է ՀՀ կառավարության ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգից: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու ուղղությամբ ԵՄ միջնորդական ջանքերը և ԵՄ դիտորդական առաքելությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքի, տարածաշրջանային խնդիրների, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու այլ հարցերի շուրջ: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է մինչ օրս Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց խնդրին, երախտագիտություն հայտնել Եվրոպական խորհրդարանին՝ նրանց վերադարձի ապահովման նպատակով ընդունած բանաձևերի համար և կարևորել ԵԽ շարունակական ջանքերն այդ ուղղությամբ:
Հանդիպման շրջանակում անդրադարձ է եղել առաջիկայում Եվրոպական խորհրդարանի կողմից հրապարակվելիք զեկույցին:

Nikol Pashinyan emphasizes EU’s mediation efforts to achieve peace in the region
YEREVAN, OCTOBER 22, ARMENPRESS. Today, Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received the European Parliament's Standing Rapporteur on Armenia Andrey Kovatchev, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
The Prime Minister highly appreciated the activity of Mr. Kovatchev and the cooperation with the European Parliament, which stems from the interest of the agenda of democratic reforms of the Government of the Republic of Armenia. Nikol Pashinyan emphasized the mediation efforts of the EU towards achieving peace in the region and attached importance to the EU observation mission on the Armenian-Azerbaijani border.
The interlocutors exchanged thoughts on the course of democratic reforms, regional issues, the situation around Nagorno Karabakh, border delimitation between Armenia and Azerbaijan and other issues. Nikol Pashinyan referred to the issue of Armenian prisoners of war, hostages and other detained persons kept in Azerbaijan until now, expressed gratitude to the European Parliament for the resolutions adopted to ensure their return and emphasized the continuous efforts of the Council of Europe in this direction.
Within the framework of the meeting, reference was made to the report to be published by the European Parliament in the near future.