Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու ուղղությամբ ԵՄ միջնորդական ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանում Հայաստանի հարցերով մշտական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևին:
Վարչապետը բարձր է գնահատել պարոն Կովաչևի գործունեությունը և Եվրոպական խորհրդարանի հետ համագործակցությունը, որը բխում է ՀՀ կառավարության ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգից: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու ուղղությամբ ԵՄ միջնորդական ջանքերը և ԵՄ դիտորդական առաքելությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքի, տարածաշրջանային խնդիրների, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրավիճակի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման ու այլ հարցերի շուրջ: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է մինչ օրս Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց խնդրին, երախտագիտություն հայտնել Եվրոպական խորհրդարանին՝ նրանց վերադարձի ապահովման նպատակով ընդունած բանաձևերի համար և կարևորել ԵԽ շարունակական ջանքերն այդ ուղղությամբ:
Հանդիպման շրջանակում անդրադարձ է եղել առաջիկայում Եվրոպական խորհրդարանի կողմից հրապարակվելիք զեկույցին:

Никол Пашинян подчеркнул важность посреднических усилий ЕС по достижению мира в регионе
Премьер-министр Никол Пашинян принял постоянного докладчика Европейского парламента по делам Армении Андрея Ковачева.
Премьер-министр высоко оценил деятельность г-на Ковачева и сотрудничество с Европейским парламентом, которое вытекает из повестки демократических реформ правительства Армении. Никол Пашинян подчеркнул важность посреднических усилий ЕС по достижению мира в регионе и наблюдательной миссии ЕС на армяно-азербайджанской границе.
Собеседники обменялись мыслями о ходе демократических реформ, региональных проблемах, ситуации вокруг Нагорного Карабаха, делимитации границы между Арменией и Азербайджаном и о других вопросах. Никол Пашинян коснулся вопроса армянских военнопленных, заложников и других лиц, которые до сих пор удерживаются в Азербайджане, выразил благодарность Европейскому парламенту за принятые резолюции по обеспечению их возвращения и подчеркнул важность продолжительных усилий Европарламента в этом направлении.