Իրանի ԱԳ նախարարը իրատեսական է համարում Հայաստանի հետ առևտրաշրջանառությունը 3 միլիարդ դոլարի հասցնելը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 22-ին ընդունել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի գլխավորած պատվիրակությանը: Ալեն Սիմոնյանը, ողջունելով հյուրերին, նշել է, որ ջերմությամբ է հիշում Թեհրանում հունիսին տեղի ունեցած արդյունավետ հանդիպումը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից:
Նա ընդգծել է բարեկամ Իրանի հետ հարաբերությունների կարեւորությունը՝ շեշտելով, որ դրանց զարգացմանն ուղղված ջանքերը տալիս են իրենց պտուղները: «Սյունիքի մարզկենտրոն Կապանում Ձեր գլխավոր հյուպատոսության բացումը փաստ է, շնորհավորում եմ բոլորիս այդ կարեւոր իրադարձության կապակցությամբ»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանը ձգտելու է մոտ ապագայում մեր երկրի հյուպատոսություն բացել Թավրիզում:
ԻԻՀ արտգործնախարարը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի համար՝ ընդգծելով, որ Կապանում գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը կարեւոր ուղերձ է պարունակում, ըստ որի՝ Իրանը դեմ է բարեկամ Հայաստանի հետ սահմանի կամ տարանցիկ ուղու հանդեպ խոչընդոտներին եւ կողմնակից է տարածաշրջանի զարգացմանը: Նա հավելել է նաեւ, որ հետաքրքրված են Թավրիզում Հայաստանի գլխավոր հյուպատոսության բացմամբ:
Երկուստեք արձանագրվել է, որ ԻԻՀ գլխավոր հյուպատոսությունն իր գործունեությամբ կնպաստի Սյունիքի մարզում առեւտրատնտեսական, տրանսպորտային, էներգետիկ եւ մի շարք այլ բնագավառներում առկա ներուժի առավել արդյունավետ իրացմանը: Կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանի անվտանգային եւ տեւական խաղաղությանն առնչվող հարցերի:
Քննարկման առանցքային հարցերից է եղել հայ-իրանական ռազմավարական երկխոսությունը բոլոր ուղղություններով, ինչպես նաեւ երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունը 1 միլիարդ դոլարի հասցնելու հեռանկարը: Իրանի արտգործնախարարը նշել է, որ մեկ միլիարդ դոլարի կարելի է հասնել առաջին փուլով, իսկ երկրորդ՝ առավել հեռանկարային փուլում, իրատեսական է համարել 3 մլրդ դոլարի ապրանքաշրջանառության հասնելը:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ողջույններ է փոխանցել Իրանի Մեջլիսի նախագահ Մոհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆին՝ նշելով, որ գործընկերոջը սպասում է Հայաստանում:

Министр ИД Ирана считает реалистичным доведение товарооборота с Арменией до $ 3 млрд
22 октября председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян принял делегацию во главе с министром иностранных дел Ирана Хосейном Амиром Абдоллахианом. Приветствуя гостей, Ален Симонянотметил, что с теплотой вспоминает плодотворную встречу, состоявшуюся в Тегеране в июне.
Об этом сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации Национального Собрания Республики Армения.
Он подчеркнул важность отношений с дружественным Ираном, подчеркнув, что усилия, направленные на их развитие, приносят свои плоды. "Открытие под Вашим руководством главного консульства в Капане, областном центре Сюника, является фактом. Поздравляю всех нас с этим важным событием", - сказал Ален Симонян, добавив, что Армения будет стремиться к открытию консульства нашей страны в Тебризе в ближайшем будущем.
Министр иностранных дел Ирана поблагодарил за поздравление, подчеркнув, что открытие Генерального консульства в Капане содержит важный посыл, согласно которому Иран выступает против препятствий на границе или транзитном пути с дружественной Арменией и поддерживает развитие региона. Он также добавил, что они заинтересованы в открытии Генконсульства Армении в Тебризе.
Обе стороны отметили, что Генеральное консульство Республики Иран будет способствовать более эффективной реализации потенциала Сюникскойобласти в торгово-экономической, транспортной, энергетической и в ряде других сфер. Стороны обсудили вопросы, связанные с безопасностью и прочным миром в регионе.
Одним из ключевых обсужденных вопросов стал армяно-иранский стратегический диалог по всем направлениям, а также перспектива увеличения товарооборота между странами до 1 миллиарда долларов. Министр иностранных дел Ирана отметил, что один миллиард долларовможет быть достигнут на первом этапе, а на втором, более перспективном этапе, он считает реальным выйти на оборот в 3 миллиарда долларов.
В завершение встречи Председатель НС РА Ален Симонян передал приветствие спикеру Меджлиса Ирана Мохаммаду Багеру Галибафу, отметив, что ждет своего коллегу в Армении.