Սոֆիայում կօծվի հայկական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին. ՀՀ նախագահը հանդիպել է Սոֆիայի քաղաքապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական այցով Բուլղարիայի Հանրապետությունում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հոկտեմբերի 18-ին հանդիպել է Սոֆիայի քաղաքապետ Յորդանկա Ֆանդակովայի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմից, նախագահ Խաչատուրյանը նշել է, որ լինելով հարուստ մշակութային ժառանգության կրողներ՝ Հայաստանն ու Բուլղարիան անցած 30 տարվա ընթացքում ակտիվորեն համագործակցել են հատկապես մշակութային ժառանգության պահպանման ու վերականգնման ասպարեզում։
Նշվում է, որ հանդիպմանը կողմերն անդրադարձել են երկկողմ համագործակցության շրջանակում փորձի փոխանակմանը, տրանսպորտի, կապի ոլորտներում համագործակցության ակտիվացմանը, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, այդ թվում՝ կայուն զարգացման, «կանաչ» անցման ուղղություններին:
Ըստ աղբյուրի՝ Սոֆիայի քաղաքապետը ուրախությամբ հայտնել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է Սոֆիայի հայկական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու օծման արարողությունը:

Президент Армении провел встречу с мэром Софии
Находящийся в Республике Болгарии с государственным визитом президент Республики Армения Ваагн Хачатурян 18 октября встретился с мэром Софии Йорданкой Фандыковой.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Ваагн Хачатурян отметил, что Армения и Болгария, являясь носителями богатого культурного наследия, в течение последних 30 лет активно сотрудничали, особенно в сфере сохранения и восстановления культурного наследия.
Стороны обсудили вопросы обмена опытом в рамках двустороннего сотрудничества, активизации сотрудничества в сферах транспорта и связи, а также реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армении-ЕС, в том числе направления устойчивого развития и «зеленого» перехода.
Мэр Софии с радостью сообщила, что в ближайшее время планируется освящение армянской церкви Пресвятой Богородицы в Софии.