Հայաստանի ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը քննարկելու ենթակա չեն. Ալեն Սիմոնյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը քննարկման ենթակա չեն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ասաց ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի՝ խաղաղության պայմանագրի համար ներկայացրած 5 կետերին՝ Սիմոնյանն ասաց. «Մենք որևիցե պահանջ չենք ընդունել, և որևիցե փաստաթուղթ չկա»:
Նա չխոսեց խաղաղության պայմանագրի համար Հայաստանի առաջարկների մասին, քանի որ, իր վստահեցմամբ, այդ առաջարկները դեռ չեն քննարկվել, չեն որոշվել:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ադրբեջանցի զինվորականների կողմից հայ գերիներին գնդակահարելու տեսանյութից հետո ակտուա՞լ է իշխանության համար խաղաղության օրակարգը՝ Սիմոնյանը դրական պատասխան տվեց: «Որպեսզի նման տեսանյութեր այլևս չլինեն: Բոլոր մարդիկ, որոնք խաղաղության օրակարգի առնչությամբ բացասական բան են ասում, իսկ առաջարկը ո՞րն է, հավերժ պատերա՞զմ»,-ասաց Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահն այս համատեքստում ընդգծեց, որ պաշտպանական բյուջեն աննախադեպ աճ ունի, շարունակում են բանակը զինել, խաղաղության օրակարգը չի նշանակում, թե բանակ չպետք է լինի: Այն բոլոր կենացներին, որոնք մենք սիրում ենք հաճախ ասել՝ «ծովից ծով Հայաստան, մտնելու ենք գրավենք», կներեք, այդ խոսակցություններին լուրջ չեմ վերաբերվում: Մենք չենք կարող ժամանակակից աշխարհում զբաղվել հարևանների նկատմամբ ռազմատենչ հայտարարություններով և տարածքային պահանջներով»,-ասաց ԱԺ նախագահը՝ կրկնելով ՀՀ ինքնիշխանությունը քննարկման ենթակա չէ:
Նա ընդգծեց. «Մենք պատերազմ չենք անելու, մենք պատրաստվելու ենք ՀՀ-ն պաշտպանելու»:
ԱԺ նախագահը վստահեցրեց, որ հիմա զբաղվում են շատ հարցերի լուծմամբ, այդ թվում՝ Ջերմուկի շուրջ ստեղծված իրավիճակով: «Բայց այդ հարցերի լուծումը չի կարող լինել Թուրքիայի, Ադրբեջանի կամ որևիցե այլ երկրի վրա հարձակվելը: Մենք այդ հնարավորությունը չունենք՝ մեր փոքր երկիր լինելու բերումով, վերջին իրադարձություններից ելնելով և շատ ու շատ հանգամանքներից ելնելով»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով Ռուսաստանին՝ ԱԺ նախագահն ասաց, որ բոլոր մեծ պետությունները, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, ունեն իրենց շահերը: «Հաճախ խոսում են նրա մասին, թե այս մեկին սիրում է, այս մեկին չի սիրում: Սեր հասկացողությունը շատ էական բան չէ, պետություններն ունեն իրենց շահերը, որոնք առաջ են տանելու: Այլ հարց է, թե ինչպես մենք կկարողանանք այդ շահերին դիմակայել, ինչ հակակշիռներ կգտնենք: Գրեթե ամենուր կամ պատերազմ է կամ նախապատերազմական իրավիճակ, մենք ի՞նչ ելքեր կգտնենք այդ իրավիճակից դուրս գալու: Իսկ ես կարծում եմ, որ այս պահի դրությամբ մենք մաքսիմալն անում ենք և շարունակելու ենք անել»,-ասաց ԱԺ նախագահը:

Armenia’s sovereignty, territorial integrity are not subject to discussion - Speaker of Parliament
YEREVAN, OCTOBER 4, ARMENPRESS. The sovereignty and territorial integrity of Armenia are not subject to discussion, Speaker of Parliament Alen Simonyan told reporters at a briefing.
Commenting on the 5 proposals made by Azerbaijan for the peace treaty, the Speaker stated: “We have not accepted any demand, and there isn’t any document”.
He didn’t comment on the proposals made by Armenia for the treaty, as he assured that the proposals have not been discussed and determined.
Asked whether the peace agenda is still relevant for the authorities after the footage showing execution of Armenian prisoners of war by Azerbaijani servicemen, the Speaker gave a positive response. “So that there will be no more such videos. All those people who say something negative over the peace agenda, so what is their proposal? Eternal war?” he said.
The Speaker stated that the defense budget has an unprecedented growth, they continue arming the Army, adding that the peace agenda doesn’t mean that there should be no Army. “In the contemporary world we cannot be engaged in militaristic statements and territorial claims to the neighbors”, he stated, once again reiterating that the sovereignty of Armenia is not subject to discussion. “We will not wage war, we will prepare to protect Armenia”, he added.
He assured that currently they are engaged in solving many issues, including the situation around Jermuk. “But the solution of these issues cannot be an attack on Turkey, Azerbaijan or any other country. We do not have that opportunity because of being a small country, based on the recent incidents and many, many circumstances”, he said.
As for Russia, Speaker Simonyan said that all major states, including Russia, have their interests. “It’s another matter how we will be able to resist those interests, what counterbalances we will find. It’s either war or pre-war situation almost everywhere, so what ways will we find to get out of that situation? But I believe that at this moment we do the utmost and will continue to do so”, he said.