44-օրյա պատերազմը գոյութենական մարտահրավեր էր Հայաստանի և Արցախի համար. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Արցախյան 44-օրյա պատերազմի տարելիցի առթիվ ուղերձով է հանդես եկել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի նախահարձակ ռազմական գործողություններով սանձազերծվեց 44-օրյա պատերազմը՝ ի չիք դարձնելով գործընկեր երկրների և միջազգային կառույցների կողմից տարիներ շարունակ ներդրված ջանքերը՝ միտված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ, բանակցային ուղիներով և առանց ուժի կիրառման կարգավորմանը։
Երկու տարի առաջ այս օրը մեր ժողովուրդն առերեսվեց հերթական փորձության հետ, մեր զինված ուժերը, կամավորականները, բժիշկներն ու քաղաքացիները հերթական անգամ հարկադրված էին մարտի դաշտում պաշտպանել Արցախի մեր հայրենակիցների՝ սեփական բնօրրանում ապրելու և արարելու անքակտելի իրավունքները։
44-օրյա պատերազմը գոյութենական մարտահրավեր էր Հայաստանի և Արցախի համար՝ լի անդառնալի կորուստներով:
Իմ խորին ցավակցությունն ու զորակցությունն եմ հայտնում մարտում ընկած մեր նվիրյալների հարազատներին: Խոնարհվում եմ նրանց հիշատակի առաջ։
Այսօր, ներկայիս դժվարին ու փորձություններով լեցուն ժամանակաշրջանում, մեր բոլորիս պարտքն է արժանվույնս գնահատել մեր նահատակների զոհաբերությունը և գիտակցել, որ նրանք ընկան հանուն կյանքի, հանուն մեր ժողովրդի ապրելու աներկբա իրավունքի և հանուն խաղաղության, որի համար մենք պայքարում ենք նաև հիմա։

‘44-Day War was an existential challenge for Armenia and Artsakh’ – President addresses message
YEREVAN, SEPTEMBER 27, ARMENPRESS. President of Armenia Vahagn Khachaturyan addressed a message on the 2nd anniversary of the 44-Day Artsakh War, the Presidential Office said.
On September 27th, 2020, the 44-Day War was unleashed by the military operations of Azerbaijan, nullifying the efforts made by partner countries and international organizations for years aimed at the peaceful, negotiated settlement of the Nagorno Karabakh conflict without use of force.
Two years ago on this day our nation faced another trial, our Armed Forces, volunteers, doctors and citizens were again had to defend in the battlefield the inalienable rights of our compatriots of Artsakh to live and create in their own homeland.
The 44-Day War was an existential challenge for Armenia and Artsakh full of irreversible losses.
I extend my deepest condolences and sympathy to the relatives of our devotees fallen at the battle. I bow before their memory.
Today, in this difficult period full of trials, it’s the duty of all of us to worthily appreciate the sacrifice of our fallen heroes and understand that they fell for the sake of life, for the unquestionable right of our people to live and for peace that we are still fighting for.