44-օրյա պատերազմը գոյութենական մարտահրավեր էր Հայաստանի և Արցախի համար. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Արցախյան 44-օրյա պատերազմի տարելիցի առթիվ ուղերձով է հանդես եկել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի նախահարձակ ռազմական գործողություններով սանձազերծվեց 44-օրյա պատերազմը՝ ի չիք դարձնելով գործընկեր երկրների և միջազգային կառույցների կողմից տարիներ շարունակ ներդրված ջանքերը՝ միտված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ, բանակցային ուղիներով և առանց ուժի կիրառման կարգավորմանը։
Երկու տարի առաջ այս օրը մեր ժողովուրդն առերեսվեց հերթական փորձության հետ, մեր զինված ուժերը, կամավորականները, բժիշկներն ու քաղաքացիները հերթական անգամ հարկադրված էին մարտի դաշտում պաշտպանել Արցախի մեր հայրենակիցների՝ սեփական բնօրրանում ապրելու և արարելու անքակտելի իրավունքները։
44-օրյա պատերազմը գոյութենական մարտահրավեր էր Հայաստանի և Արցախի համար՝ լի անդառնալի կորուստներով:
Իմ խորին ցավակցությունն ու զորակցությունն եմ հայտնում մարտում ընկած մեր նվիրյալների հարազատներին: Խոնարհվում եմ նրանց հիշատակի առաջ։
Այսօր, ներկայիս դժվարին ու փորձություններով լեցուն ժամանակաշրջանում, մեր բոլորիս պարտքն է արժանվույնս գնահատել մեր նահատակների զոհաբերությունը և գիտակցել, որ նրանք ընկան հանուն կյանքի, հանուն մեր ժողովրդի ապրելու աներկբա իրավունքի և հանուն խաղաղության, որի համար մենք պայքարում ենք նաև հիմա։

44-дневная война стала экзистенциальным вызовом для Армении и Арцаха: президент Армении
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян в связи со второй годовщиной 44-дневной Арцахской войны выступил с посланием. Как передает «Арменпресс», в послании, в частности, говорится:
27 сентября 2020 года наступательными боевыми действиями Азербайджан развязал 44-дневную войну, сведя на нет многолетние усилия стран-партнеров и международных структур, направленные на урегулирование нагорно-карабахского конфликта мирными, переговорными путями и без применения силы.
Два года назад в этот день наш народ столкнулся с очередным испытанием, наши Вооруженные силы, добровольцы, врачи и граждане в очередной раз были вынуждены на поле боя защищать неотъемлемые права наших соотечественников Арцаха жить и созидать на собственной земле.
44-дневная война была экзистенциальным вызовом для Армении и Арцаха, полным необратимых потерь.
Выражаю свои глубокие соболезнования и поддержку родным наших преданных сыновей, павших в бою. Преклоняюсь перед их памятью.
Сегодня, в нынешние трудные и тяжелые времена, долг всех нас - достойно оценить жертву наших героев и осознать, что они пали во имя жизни, во имя непоколебимого права нашего народа жить и во имя мира, за который мы боремся и сейчас.