44-օրյա պատերազմից երկու տարի անց էլ Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիվ գործողությունները Արցախի և Հայաստանի նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, ժամը 07։10-ինԱդրբեջանը լայնածավալ հարձակում սկսեց Արցախի դեմ: Պատերազմը տևեց 44 օր և ավարտվեց նոյեմբերի 9-ին՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությամբ: Պատերազմի հետևանքներն աղետալի էին հայ ժողովրդի համար՝ տարածքային կորուստներ Արցախում, բազմաթիվ զոհեր, տեղահանություններ, գերեվարված զինծառայողներ և քաղաքացիական անձինք:
Ադրբեջանական ԶՈւ-ն,Թուրքիայի ակնհայտ աջակցությամբ, ինչպես նաև վարձկանների ներգրավմամբ,սեպտեմբերի 27-ից սկսեցռմբակոծել Արցախի բնակավայրերը: Հայաստանում ու Արցախում այդ օրերին հայտարարվել էր ռազմական դրություն ու զորահավաք, բազմաթիվ հայորդիներ կամավոր մեկնում էին ռազմաճակատ՝ կենաց ու մահու կռիվ տալով հայրենի հողը պաշտպանելու համար։
Չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահող երկրների միջնորդությամբ ձեռք բերված հումանիտար հրադադարի վերաբերյալ պայմանավորվածությանը՝Ադրբեջանը խախտում էր այն։ Նոյեմբերի 9-ի լույս 10-իգիշերըՀայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները պատերազմը ժամը 01։00-ից դադարեցնելու մասին հայտարարություն էին ստորագրել։
Հայկական կողմը կորցրեց Արցախի 7 շրջան, Շուշին ու Հադրութը։ Այդ գիշեր Ռուսաստանը մոտ 2 հազար խաղաղապահ և 470 միավոր զինտեխնիկա ուղարկեց Արցախ։ Ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին պայմանավորվածությունների պահպանման վերահսկողության համար ռուսական դիտակետերը տեղակայվեցին Արցախի և Ադրբեջանի սահմանի, ինչպես նաև Հայաստանն ու Արցախը միացնող Լաչինի միջանցքի երկայնքով:
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների ու քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թիվը 3825 է։
Չնայած նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանավորվածությանը, անգամ 2տարի անց ադրբեջանական կողմը չի վերադարձնում բոլոր հայ ռազմագերիներին։ Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո էլ Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում է հրադադարը թե Արցախում, թե հայ-ադրբեջանական սահմանին: Արցախում մի քանի անգամ սադրիչ գործողություններ իրականացնելուց հետո Ադրբեջանը բացահայտ ագրեսիա է սկսել նաև Հայաստանի դեմ: Նախ 2021 թվականի մայիսին ադրբեջանական զինված ուժերը ագրեսիվ հարձակում սկսեցին և ներխուժեցին Հայաստանի ինքնիշխան տարածք, որտեղից մինչ օրս չեն հեռացել, ապա 2022 թվականին մի քանի ուղղությամբ հարձակվեցին Հայաստանի վրա՝ թիրախավորելով նաև խաղաղ բնակավայրերը: Վերջին հարձակման հետևանքով ևս ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները որոշ հատվածներում ներխուժել ու գտնվում են ՀՀ ինքնիշխան տարածքում: Միջազգային ճնշման ներքո Ադրբեջանը դադարեցրել է ռազմական գործողությունները, սակայն իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին շարունակում է լարված մնալ:

Спустя два года после 44-дневной войны Азербайджан ведет агрессивные действия в отношении Арцаха и Армении
27 сентября 2020 года в 07.10 Азербайджан начал широкомасштабное нападение на Арцах. Война продолжалась 44 дня и закончилась 9 ноября, трехсторонним заявлением лидеров Армении, России и Азербайджана. Последствия войны были катастрофическими для армянского народа: территориальные потери в Арцахе, множество жертв, перемещенные жители, захваченные в плен военнослужащие и гражданские лица.
Азербайджанские ВС при очевидной поддержке Турции, а также с привлечением наемников с 27 сентября начали бомбить населенные пункты Арцаха. В эти дни в Армении и Арцахе было объявлено военное положение и мобилизация, многие сыны армянского народа добровольно уходили на фронт, сражаясь на жизнь и смерть за защиту Родной земли.
Азербайджанские ВС на протяжении всей войны против Арцаха применяли несанкционированное оружие, в том числе и в отношении гражданского населения. Существует множество вещественных доказательств того, что враг пытал армянских пленных.
Несмотря на достигнутую при посредничестве стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ договоренность о гуманитарном прекращении огня, Азербайджан не раз нарушал ее. В ночь с 9 на 10 ноября лидеры Армении, России и Азербайджана подписали заявление о прекращении военных действий в 01:00.
Армянская сторона потеряла 7 районов Арцаха, Шуши и Гадрут. Той ночью Россия отправила в Арцах около 2 000 миротворцев и 470 единиц военной техники. Для мониторинга соблюдения договоренностей о прекращении боевых действий российские наблюдательные пункты были расположены вдоль границы Арцаха и Азербайджана, а также вдоль Лачинского коридора, соединяющего Армению и Арцах.
Общее число военнослужащих и гражданских лиц, погибших в Республике Арцах и в Республике Армения в результате развязанной Азербайджаном агрессивной войны, составляет 3 825 человек.
Несмотря на трехстороннюю договоренность от 9 ноября, даже спустя два года азербайджанская сторона не возвратила всех армянских военнопленных. После трехстороннего заявления от 9 ноября Азербайджан периодически нарушает соглашение о перемирии как в Арцахе, так и на армяно-азербайджанской границе. После нескольких провокационных действий в Арцахе Азербайджан начал открытую агрессию и против Армении. В мае 2021 года, азербайджанские вооруженные силы инициировали агрессивное нападение, и вторглись на суверенную территорию Армении, откуда они до сих пор не вышли. В 2022 году напали на Армению по нескольким направлениям, целясь и на гражданские населенные пункты. В результате последней атаки подразделения азербайджанских вооруженных сил вторглись и находятся на суверенной территории Республики Армения. Под международным давлением Азербайджан приостановил военные действия, но ситуация на границе Армении и Азербайджана остается напряженной.