Շնորհակալ ենք ԱՄՆ իշխանությանը՝ Ադրբեջանի պատերազմական գործողություններին հասցեական գնահատական տալու համար. ՀՀ ԱԺ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը՝ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի հետ սեպտեմբերի 18-ին Երևանում կայացած հանդիպումից հետո երախտագիտություն է հայտնել Միացյալ Նահանգներին, որի միջնորդությամբ սեպտեմբերի 14-ին ձեռք է բերվել փխրուն զինադադարի համաձայնություն։ Նա շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ իշխանությանը, մասնավորապես, բազմաթիվ կոնգրեսականներին՝ Ադրբեջանի պատերազմական գործողություններին հասցեական գնահատական տալու համար։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից։
Ալեն Սիմոնյանը նշել է. «Քիչ առաջ ավարտվեց մեր հանդիպումն ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ տիկին Փելոսիի հետ։ Քննարկեցինք տարածաշրջանային խնդիրները եւ երկկողմ փոխգործակցության լայն շրջանակը:
Մեզ համար չափազանց կարեւոր է այս ծանրագույն շրջանում տիկին Փելոսիի այցը Հայաստան, ում աջակցությունը մենք մշտապես զգացել ենք ամենադժվարին եւ մեզ համար զգայուն հարցերում:
Հանդիպման ընթացքում խոսել ենք սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ռազմական ագրեսիայի մասին։ Տեղեկացրել եմ, որ ադրբեջանական զինուժը դաժան ռմբակոծությունների է ենթարկել ոչ միայն Հայաստանի սահմանային դիրքերը, այլեւ բազմաթիվ բնակավայրեր ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, որի հետեւանքով կան բազում մարդկային կորուստներ։
Հստակ է, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական իշխանությունն օգտվում է այն հանգամանքից, որ միջազգային հանրության ուշադրությունը սեւեռված է Ուկրաինային։
Երախտապարտ ենք Միացյալ Նահանգներին, որի միջնորդությամբ սեպտեմբերի 14-ին ձեռք է բերվել փխրուն զինադադարի համաձայնություն։ Շնորհակալ ենք նաեւ ԱՄՆ իշխանությանը, մասնավորապես, բազմաթիվ կոնգրեսականներին՝ Ադրբեջանի պատերազմական գործողություններին հասցեական գնահատական տալու համար։
Հանդիպմանը ներկայացրել եմ Հայաստանի Հանրապետության կողմից 2018 թ. Թավշյա հեղափոխությունից հետո ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ օրենքի գերակայության ամրապնդման գործում արձանագրված հետեւողական առաջընթացը եւ իրականացվելիք քայլերը:
Անդրադարձել ենք հայ-ամերիկյան միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանն ու քննարկել այդ ուղղությամբ համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները: Այս համատեքստում բարձր եմ գնահատել Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի գործունեությունը եւ իր առանցքային դերը երկկողմ կապերի ամրապնդման գործում:
ԱՄՆ Կոնգրեսը շարունակաբար ապացուցել է, որ հուսալի գործընկեր է եւ կարեւոր հարթակ, որտեղ փոխըմբռնման եւ իրական բարեկամության մթնոլորտում կարող են քննարկվել Հայաստանին, Արցախին եւ հայ ժողովրդին վերաբերող բազմաթիվ հարցեր:
Քննարկել ենք նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին, ինչպես նաեւ երկկողմ համագործակցությանն առնչվող այլ հարցեր։
Երկուստեք կարեւորել ենք ժողովրդավարական արժեքներին միտված համատեղ օրակարգի շարունակական ընդլայնման անհրաժեշտությունը»։

Благодарим власти  США за адресную оценку военных действий Азербайджана. Спикер  НС РА
После встречи, состоявшейся 18 сентября в Ереване со спикером Палаты представителей США Нэнси Пэлоси, председатель НС РА Ален Симонян выразил признательность США, при посредничестве которых 14 сентября было достигнуто хрупкое соглашение о прекращении огня.Он поблагодарил правительство США, в частности - многих конгрессменов, за адресную оценку военных действий Азербайджана.
Ален Симонян отметил: «Некоторое время назад завершилась наша встреча со спикером Палаты представителей США госпожой Пэлоси.Мы обсудили региональные вопросы и широкий спектр вопросов двустороннего сотрудничества.
В этот сложнейший период для нас чрезвычайно важен визит в Армению госпожи Пелоси, поддержку которой мы всегда чувствовали в самых сложных и чувствительных для нас вопросах.
В ходе встречи мы говорили о развязанной Азербайджаном 13 сентября военной агрессии против суверенной территории Армении.Я информировал, что азербайджанские вооруженные силы подвергли жестоким бомбардировкам не только пограничные позиции Армении, но и многие населенные пункты и объекты гражданской инфраструктуры, в результате чего есть много человеческих жертв.
Очевидно, что военно-политическая власть Азербайджана пользуется тем, что внимание международного сообщества приковано к Украине.
Мы признательны Соединенным Штатам, при посредничестве которых 14 сентября было достигнуто хрупкое соглашение о прекращении огня.Мы также благодарны правительству США, в частности - многим конгрессменам, за точную, адресную оценку военных операций Азербайджана.
На встрече я представил перманентный прогресс, зафиксированный в укреплении демократических институтов и верховенства права после Бархатной революции в Республике Армения в 2018 году, а также шаги, которые необходимо предпринять.
Мы коснулись развития армяно-американских межпарламентских отношений и обсудили перспективы расширения сотрудничества в этом направлении.В этом контексте я высоко оценил деятельность комитета Конгресса по делам Армении и его ключевую роль в укреплении двусторонних отношений.
Конгресс США неизменно доказывал, что он надежный партнер и важная площадка, на которой в атмосфере взаимопонимания и настоящей дружбы можно обсудить многие вопросы, касающиеся Армении, Арцаха и армянского народа.
Мы также обсудили региональные вопросы, а также другие вопросы двустороннего сотрудничества.
Мы обоюдно подчеркнули необходимость постоянного расширения совместной повестки дня, направленной на демократические ценности».