Հայաստանի վարչապետն ու ՎԶԵԲ նախագահը քննարկել են հետագա համագործակցությանը վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի նախագահ Օդիլ Ռենո-Բասսոյին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Կառավարության տարածած հաղորդագրությունից, վարչապետը կարևորել է ՀՀ կառավարության և ՎԶԵԲ-ի միջև ձևավորված սերտ և արդյունավետ համագործակցությունը, ինչի արդյունքում մեր երկրում տարբեր ոլորտներում իրականացվում են բազմաթիվ ծրագրեր:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այս տարի լրանում է երկկողմ համագործակցության 30-ամյակը և այս երեք տասնամյակների համագործակցությունը գնալով էլ ավելի է զարգացել ու ամրապնդվել:
Վարչապետի խոսքով՝ այդ փոխգործակցությունը նպաստել է նաև ՀՀ տնտեսության կայունությանը, այդ թվում՝ կորոնավիրուսի պանդեմիայի ընթացքում:
Գործադիրի ղեկավարի խոսքով՝ մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումները, նաև տնտեսության բնագավառում, իրականացվում են հաջողությամբ, ինչի արդյունքում տնտեսական ազատության համաշխարհային ինդեքսում ՀՀ-ն բարձրացել է 11-րդ հորիզոնական:
Վարչապետը համոզմունք է հայտնել, որ այդ ամենը կնպաստի մեր երկրում հետագա տնտեսական ակտիվությանն ու զարգացմանը:
ՎԶԵԲ նախագահը ևս գոհունակություն է հայտնել ՀՀ կառավարության հետ փոխգործակցությունից և հավելել, որ իրականացվող համատեղ ծրագրերը շարունակաբար ընդլայնվում են: Տիկին Բասսոն կարևորել է ենթակառուցվածքների զարգացման, ճանապարհաշինության, մասնավոր հատվածի և այլ ուղղություններով ծրագրերի իրականացումը և նշել, որ ՎԶԵԲ-ը պատրաստ է ընդլայնել երկկողմ փոխգործակցությունը:

YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan held a meeting with President of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD)Odile Renaud-Basso.
The Prime Minister attached importance to the close and effective cooperation developed between the Armenian Government and the EBRD as a result of which numerous projects are being implemented in various sectors, the prime minister’s office said.
The Armenian PM noted that this year marks the 30th anniversary of bilateral cooperation and that during this period the cooperation has further developed and strengthened.
According to the PM, this partnership contributed to the stability of the Armenian economy, including during the COVID-19 pandemic.
PM Pashinyan said that the ongoing democratic reforms in Armenia, also in the economy, are implemented successfully, which resulted in Armenia improving its position in the global economic freedom index to 11th position.
The PM expressed conviction that this will contribute to further economic activity and development in the country.
The EBRD President also praised partnership with the Armenian government and added that the joint projects are continuously expanding. She attached importance to implementation of projects in infrastructure development, road construction, private sector and other directions and said that the EBRD stands ready to enhance bilateral partnership.