Ռուսաստանը զսպվածության կոչ է անում Ադրբեջանին և Հայաստանին. ՄԱԿ-ում ՌԴ ներկայացուցիչ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը անընդունելի է համարում ուժի կիրառումը և կոչ է անում Ադրբեջանին և Հայաստանին կատարել ռուսական միջնորդությամբ ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները հրադադարի մասին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը՝ այս մասին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում հայտարարեց ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ներկայացուցիչ Վասիլի Նեբենզյան՝ շնորհակալություն հայտնելով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի օգնական Միրոսլավ Յենչային ներկայացված զեկույցի և հայ-ադրբեջանական կարգավորման հարցում Ռուսաստանի միջնորդական դերը գնահատելու համար:
«Ռուսաստանի Դաշնությունը ծայրաստիճան մտահոգված է հայ-ադրբեջանական սահմանի առանցին հատվածներում իրավիճակի կտրուկ սրմամբ սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը և դրանից հետո: Դրա հետևանքով մեծ թվով զինծառայողներ են զոհվել, կան տուժածներ նաև քաղաքացիական բնակչության շրջանում: Խորին ցավակցություն ենք հայտնում նրանց ընտանիքներին, շուտափույթ ապաքինում ենք մաղթում վիրավորներին: Ուժի կիրառումը անընդունելի ենք համարում և ակնկալում ենք, որ կկատարվեն Ռուսաստանի միջնորդությամբ ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածությունները հրադադարի մասին: Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ ենք անում զսպվածություն դրսևորել և զերծ մնալ այնպիսի քայլերից, որոնք կարող են բարձրացնել լարվածության աստիճանը, ինչպես նաև՝ անշեղորեն պահպանել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Հայաստանի առաջնորդների կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին, 2021 թ. հունվարի 11-ին և նոյեմբերի 26-ին ընդունված եռակողմ հայտարարությունների շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները», - ասել է Նեբենզյան:
ՌԴ ներկայացուցիչը նաև տեղեկացրել է Անվտանգության խորհրդի անդամներին, որ Ռուսաստանի ղեկավարությունը սերտ կապի մեջ Բաքվի և Երևանի հետ իրադրության կայունացման նպատակով: Վասիլի Նեբենզյան հույս է հայտնել, որ Սամարղանդում՝ Շանհայան համագործակցության կազմակերպության շրջանակում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպման ընթացքում տվյալ թեման կլինի ուշադրության կենտրոնում:
Միավորված ազգերի կազմակերպության Անվտանգության խորհուրդը հրատապ նիստ է հրավիրել Հայաստանի դիմումի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի կապակցությամբ:

Russia calls for restraint – Nebenzya at UNSC meeting on Armenia-Azerbaijan
YEREVAN, SEPTEMBER 15, ARMENPRESS. Russia considers the use of force unacceptable and is calling on Azerbaijan and Armenia to implement all agreements reached around the ceasefire in mediation of Russia, the Russian Representative to the United Nations Vasily Nebenzya said at the UN Security Council meeting.
Nebenzya thanked UN Assistant Secretary-General Miroslav Jenčafor appreciating Russia’s mediation role in resolving the Armenian-Azerbaijani conflict.
“The Russian Federation is extremely concerned over the drastic escalation of situation in individual parts of the Armenian-Azerbaijani border overnight September 12-13 and afterwards. This resulted in high numbers of servicemen being killed, there are victims among the civilian population. We express our deep condolences to their families, and we wish speedy recovery to those wounded. We find the use of force to be unacceptable and we expect that the Russia-mediated agreements reached on the ceasefire will be implemented. We call on Azerbaijan and Armenia to display restraint and refrain from steps which would escalate the situation, and to steadily maintain the agreements reached as part of the trilateral statements of November 9, 2020, January 11 and November 26 of 2021,” he said.
Nebenzya added that the Russian leadership maintains close contact with Baku and Yerevan to stabilize the situation. He expressed hope that the topic will be in focus during Russian President Vladimir Putin and Azerbaijani President Ilham Aliyev’s meeting at the Shanghai Cooperation Organization summit in Samarkand.