Աննա Հակոբյանն այցելել է Դաշտադեմի ամրոց, զրուցել Թալինի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության անդամների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը Արագածոտնի մարզում այցելել է Դաշտադեմի ամրոց։ Ամրոցի հնագիտական արշավախմբի ղեկավար Աստղիկ Բաբաջանյանը Աննա Հակոբյանին ներկայացրել է ամրոցի պատմությունը, շեշտելով որ այն Հայաստանի բացառիկ պատմամշակութային հուշարձաններից մեկն է։ «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից:
«Դաշտադեմի ամրոցը Անիի ամրաշինական համակարգի մասն է եղել, նրա հանգույցներից մեկն է և կառուցված է նույն սկզբունքով ինչ Անի քաղաքի պարսպապատերը։ Ամրոցի հիմնադրումը թվագրվում է 12-րդ դարին։ Ամրոցը Զաքարյանների իշխանական տոհմի վարչական կենտրոններից մեկն է հանդիսացել։
Բաբաջանյանը վարչապետի տիկնոջ հետ շրջայցի ընթացքում պատմել է նաև ամրոցում կատարված հնագիտական պեղումների և վերականգնման աշխատանքների մասին։ Նրա խոսքով՝ 2015թ-ին ԱՄՆ դեսպանատան մշակութային արժեքների պահպանության հիմնադրամի միջոցներով իրականացվել է ծրագիր, որի շրջանակներում իրականացված լայնամասշտաբ պեղումների արդյունքում բացվել է ներքին շրջապարիսպը՝ իր 11 կիսակլոր աշտարակներով, երկու դարպասներով, ևս մեկ մոնումենտալ կառույց, որը նույնպես վերագրվում է Զաքարյանների շրջանին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ Արագածոտնի մարզպետարանի ներկայացուցիչը Աննա Հակոբյանին հրավիրել է մասնակցելու սեպտեմբերի 24-ին Դաշտադեմի ամրոցում անցկացվելիք «Զարկ ֆեստ» մշակութային փառատոնին, որի շրջանակներում ներկայացվելու է տարածաշրջանում ապրող բնակիչների կենցաղն ու մշակույթը, երգն ու պարը։
Նշվում է, որ Դաշտադեմ համայնքում Աննա Հակոբյանը կարճատև հանդիպում է ունեցել նաև Թալինի «Իմ քայլը» խմբակցության անդամների հետ, հետաքրքրվել համայնքում առկա խնդիրներից։

Анна Акопян посетила крепость Даштадема, встретилась с фракцией "Мой шаг" Совета старейшин Тали́на
Супруга премьер-министра РА Анна Акопян в Арагацотнской области посетила крепость Даштадема. Руководитель археологической экспедиции крепости Астхик Бабаджанян представила Анне Акопян историю крепости, подчеркнув, что она является одним из исключительных историко-культурных памятников Армении.
Об этом Арменпресс сообщили из офиса супруги премьер-министра Армении Анны Акопян.
«Крепость Даштадем входила в систему укреплений Ани, является одной из ее узловых точек и строилась по тому же принципу, что и стены города Ани.Основание замка датируется 12 веком.Замок был одним из административных центров правящего рода Закарянов.
В ходе экскурсии с супругой премьер-министра Бабаджанян также рассказал об археологических раскопках и реставрационных работах, проводимых в замке.По его словам, в 2015 году на средства Фонда сохранения культурных ценностей посольства США был реализован проект, в рамках которого в результате масштабных раскопок была открыиа внутренняя стена с ее 11 полукруглыми башнями, ворота и еще одно монументальное сооружение, которое также относят к периоду правления Закарянов», — говорится в сообщении.
Согласно источнику, представитель администрации Арагацотнской области пригласил Анну Акопян принять участие в культурном фестивале «Зарк Фест», который состоится 24 сентября в замке Даштадем. В рамках фестиваля будет рассмотрен образ жизни, а также культура жителей, проживающих в регионе, будут представлены песни и танцы.
Отмечается, что Анна Акопян провела краткую встречу с членами тали́нской фракции «Мой шаг» в общине Даштадем и поинтересовалась проблемами в общине.