Աննա Հակոբյանն այցելել է Բյուրականի աստղադիտարան, արվեստի ակադեմիա, քննարկել գործարարության և կրթական ոլորտի հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արագածոտնի մարզ կատարած երկօրյա այցի շրջանակներում ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանն այցելել է Բյուրականի աստղադիտարան և Վիկտոր Համբարձումյանի տուն-թանգարան։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից, աստղադիտարանի փոխտնօրեն Հայկ Հարությունյանը ներկայացրել է աստղադիտարանի հնարավորությունները, կատարվող աշխատանքները և նոր նախաձեռնությունները։ «Վիկտոր Համբարձումյանի տուն-թանգարանում շրջայցի ընթացքում վարչապետի տիկնոջը ներկայացվել է մեծ գիտնականի աշխատասենյակը, Համբարձումյանի կյանքի և գործունեության կարևոր դրվագներ։ Աննա Հակոբյանին ցուցադրել են նաև մեծությամբ երկրորդ դիտակը, որի բացմանը 1961թ-ին ներկա է եղել Նիկիտա Խրուշչովը։ Դիտակը ներառված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գիտական արժեքների շարքին, և այն վերսկսվել է գործարկումը 2010թ-ից։ Աստղադիտարանում հայտնել են, որ այս տարի արցախցի դպրոցականների և ուսանողների համար կազմակերպվել է ամառային գիտական ճամբար, որից հետո անցկացվել է նաև ավանդույթ դարձած բյուրականյան 8-րդ գիտաճամբարը։
Աննա Հակոբյանը, շնորհակալություն հայտնելով աստղադիտարանի տնօրինությանը հյուրընկալության, գրքեր և դիտակի մանրակերտ նվեր ստանալու համար, խոստացել է առաջիկայում կրկին այցելել աստղադիտարան։
Աննա Հակոբյանը համալիրում գտնվող պլանետարիումում հանդիպել և զրուցել է երեխաների հետ,դիտել տիեզերքի մասին գիտակրթական ֆիլմ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ վարչապետի տիկինն այցելել է նաև Բյուրականի արվեստի ակադեմիա, որտեղ նրան դիմավորել էակադեմիայի հիմնադիր, կոմպոզիտոր Ստեփան Ռոստոմյանը: Ի պատիվ վարչապետի տիկնոջ այցելության՝ կազմակերպվել է համերգ՝ «Նոր անուններ» ծրագրի տաղանդավոր սաների մասնակցությամբ։
Նշվում է, որ համերգից հետո Աննա Հակոբյանը հանդիպել է մարզի գործարար կանանց և կրթական ոլորտի ներկայացուցիչների հետ։ Չրագործությամբ, զբոսաշրջային, հյուրատնային բիզնեսով զբաղվող կանայք վարչապետի տիկնոջն են ներկայացրել իրենց բիզնես գործունեությունը և արտադրանքը:
Կրթական ոլորտի ներկայացուցիչները, դպրոցների տնօրենները Աննա Հակոբյանին հայտնել են, որ վերջին երկու-երեք տարիներին պետական աջակցությամբ մեծ ծավալի աշխատանքներ են կատարվել՝ հիմնանորոգվել են դպրոցներ, ջեռուցման համակարգեր են տեղադրվել։

Анна Акопян посетила Бюраканскую обсерваторию, Академию искусств, обсудила вопросы бизнеса и образования
В рамках двухдневного визита в Арагацотнскую область супруга премьер-министра РА Анна Акопян посетила Бюраканскую обсерваторию и дом-музей Виктора Амбарцумяна.
Как стало известно Арменпресс из сообщения офиса Анны Акопян, заместитель директора обсерватории Айк Арутюнян представил возможности обсерватории, проводимые работы и новые инициативы.
«Во время экскурсии по дому-музею Виктора Амбарцумяна супруге премьер-министра был представлен кабинет великого ученого, важные эпизоды жизни и деятельности Амбарцумяна.Анне Акопян также показали второй по величине телескоп, на открытии которой в 1961 году присутствовал Никита Хрущев.Обсерватория включена в список научных ценностей ЮНЕСКО и возобновила работу с 2010 года.В обсерватории сообщили, что в этом году для школьников и студентов Арцаха был организован летний научный лагерь, после которого состоялся традиционный 8-й Бюраканский научный лагерь.
Анна Акопян, поблагодарив руководство обсерватории за гостеприимство, книги и сувенир – макет телескопа, пообещала в ближайшее время снова посетить обсерваторию.
Анна Акопян встретилась и пообщалась с детьми в планетарии комплекса, посмотрела научно-познавательный фильм о Вселенной", - говорится в сообщении.
Согласно источнику, супруга премьер-министра посетила также Бюраканскую академию искусств, где ее приветствовал основатель академии, композитор Степан Ростомян.В честь визита супруги премьер-министра был организован концерт с участием талантливых студентов программы «Новые имена».
Отмечается, что после концерта Анна Акопян встретилась с деловыми женщинами области и представителями сферы образования.Женщины, занимающиеся туризмом, гостиничным бизнесом, изготовлением сухофруктов представили супруге премьер-министра свою деятельность и продукцию.
Представители образовательного сектора, директора школ рассказали Анне Акопян, что за последние два-три года при государственной поддержке проделан большой объем работ: капитально отремонтированы школы, установлены системы отопления.