Աննա Հակոբյանը Արագածոտնի մարզում այցելել է «Ավալանժ» վարդերի ջերմոցային տնտեսություն և «Թաթոյենց քոթուկ» զբոսաշրջային տուն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանն Արագածոտնի մարզ կատարած այցի շրջանակներում մարզպետ Սերգեյ Մովսիսյանի ուղեկցությամբ այցելել է Ոսկեվազ համայնքի «Ավալանժ» վարդերի ջերմոցային տնտեսություն։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Աննա Հակոբյանի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, ջերմոցային տնտեսության հիմնադիր սեփականատեր Վահագն Խաչատրյանը Աննա Հակոբյանին ներկայացրել է ջերմոցային տնտեսության առանձնահատկությունները, արտադրվող ծաղիկների տեսականին և վարդերի աճեցման հատուկ տեխնոլոգիական շղթան։ Խաչատրյանը նշել է, որ 6 հեկտար տարածքով ջերմոցային տնտեսությունում աշխատում է 55 աշխատակից, իսկ աճեցվող վարդերը պահեստավորվում են և արտահանվում Ռուսաստանի Դաշնություն։ Աննա Հակոբյանը շրջայցի ընթացքում զրուցել է աշխատակիցների հետ, ծանոթացել աշխատանքային պայմաններին:
ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանն ապա հյուրընկալվել է «Թաթոյենց քոթուկ» զբոսաշրջային տանը։ Տան սեփականատեր Հռիփսիմե Թումանյանը, դիմավորելով Աննա Հակոբյանին նշել է, որ այն Աշտարակ քաղաքի ամենահին տունն է՝ կառուցվել է 1837թ. Թադևոս Թումանյանի՝ Թաթոյի կողմից։ Տունը ներառված է Աշտարակի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցանկում։
Թումանյանը վարչապետի տիկնոջը ներկայացրել է հյուրատան վերածած իր հայրական տունը, որտեղ պատրաստում են աշտարակյան ավանդական ճաշատեսակներ, հյուրասիրում զբոսաշրջիկներին, նրանց հետ անցկացնում վարպետության դասընթացներ և ծանոթացնում հայկական ավանդույթներին։

Анна Акопян посетила в Арагацотнетепличное хозяйство роз "Аваланж"и гостевой дом "Татоенц котук"
В рамках визита в Арагацотнскую область супруга премьер-министра Армении Анна Акопян в сопровождении губернатора Сергея Мовсисяна посетила тепличное хозяйство роз «Аваланж» общины Воскеваз.
Как стало известно Арменпресс из сообщения офиса Анны Акопян, основатель тепличного хозяйства и его собственник Ваагн Хачатрян представил Анне Акопян особенности тепличного хозяйства, ассортимент производимых цветов и особую технологическую цепочку выращивания роз.Хачатрян отметил, что в теплице площадью 6 га работают 55 сотрудников, а выращенные розы экспортируются в РФ.В ходе экскурсии Анна Акопян пообщалась с сотрудниками и ознакомилась с условиями работы.
Затем супруга премьер-министра РА Анна Акопян посетила турбазу, гостевой дом "Татоенц котук".Хозяйка дома Рипсиме Туманян, приветствуя Анну Акопян, отметила, что это самый старый дом в городе Аштарак, построенный в 1837 годуТадевосом Туманяном- Тато.Дом включен в список памятников истории и культуры Аштарака.
Туманян показал супруге премьер-министра отчий дом, превращенный в гостевой дом, где готовят традиционные блюда, принимают и обслуживают туристов, проводят с ними мастер-классы и знакомят с армянскими традициями.