Աննա Հակոբյանը երկօրյա այցով Արագածոտնի մարզում է
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանն օգոստոսի 22-ին այցելել է Արագածոտնի մարզ։ Աշտարակում Աննա Հակոբյանին դիմավորել են Արագածոտնի մարզպետ Սերգեյ Մովսիսյանը տիկնոջ հետ և Աշտարակի համայնքի ղեկավար Թովմաս Շահվերդյանը՝ նրան ուղեկցելով Պերճ Պռոշյանի տուն-թանգարան։ Թանգարանի տնօրեն Մարինե Թումանյանը վարչապետի տիկնոջը ներկայացրել է թանգարանի ստեղծման պատմությունը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Աննա Հակոբյանի գրասենյակից:
Թանգարանը հիմնադրվել է 1948 թվականին գրողի՝ Աշտարակ քաղաքում գտնվող հայրական տան հիման վրա: Տուն-թանգարանը վերանորոգվել է 2008 թվականին, նորացվել է նաեւ ցուցադրությունը: Այսօր տուն-թանգարանում առկա են 2000-ից ավելի հուշային եւ օժանդակ նյութեր, որոնց շնորհիվ այցելուները հաղորդակցվում են մեծ արձակագրի գործունեությանը:
Աննա Հակոբյանին ներկայացվել են Պռոշյանի կյանքի և գործունեության կարևոր դրվագներ՝ շեշտելով, որ կանանց կրթությունը եղել է արձակագրի ուշադրության կենտրոնում, նա Թիֆլիսում հիմնադրել է Գայանյան օրիորդաց դպրոցը։
Վարչապետի տիկնոջ երկրորդ կանգառը Արագածոտնի մարզում Կարմրավոր Ս. Աստվածածին եկեղեցում էր։ Եկեղեցում նրան դիմավորել է հոգևոր հայր Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը, ով ներկայացրել է եկեղեցու պատմությունը։
Եկեղեցին կառուցվել է 7-րդ դարում Գրիգոր և Մանաս քահանաների կողմից, եղել է կուսանաց վանք, որտեղ ամփոփված են նաև կույսերի և հոգևորականների աճյունները։
Արագածոտնի մարզպետ Սերգեյ Մովսիսյանը և նրան տիկինը Աննա Հակոբյանին նվիրել են Կարմրավոր Ս. Աստվածածին եկեղեցու յուղաներկ նկար։

YEREVAN, AUGUST 22, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan’s spouse Anna Hakobyan arrived in the Aragatsotn Province on August 22 on a two-day trip.
In the provincial capital of Ashtarak, Hakobyan was welcomed by Aragatsotn Governor Sergey Movsisyan and his spouse and the Mayor of Ashtarak Tovmas Shahverdyan, who accompanied her to the Perj Proshyan House-Museum.
The museum director Marine Tumanyan presented the history of the House-Museum to Mrs. Hakobyan.
The museum was founded in 1948 on the foundation of the writer’s paternal house. It was renovated in 2008. Today, the Perj Proshyan House-Museum has more than 2000 items on display presenting the activities of the renowned writer. Perj Proshyan greatly focused on women’s education, and he was the founder of the Galanian Girls’ School in Tbilisi.
Anna Hakobyan then visited the Karmravor Church of Holy Mother of Godin Ashtarak. The church priest Manuk Zeynalyan greeted Mrs. Hakobyan and presented the history of the church. The church was built by Priests Grigor and Manas in the 7th century and served as a Convent where the remains of the nuns and priests are laid to rest.
Governor Sergey Movsisyan and his spouse presented to her an oil painting depicting the Karmravor Church.