Փաշինյանը խոսեց Ադրբեջանին սեփական պարտավորությունները ստանձնելու նպատակով միջազգային մեխանիզմների հնարավոր գործարկման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև Լաչինի միջանցքով երթևեկության նոր երթուղու կառուցման վերաբերյալ որևէ հաստատված պլան այս պահին գոյություն չունի: Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին կառավարության նիստին հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ ընթացիկ էսկալացիայի համար Ադրբեջանը որպես պատրվակ օգտագործում է Լաչինի միջանցքի նոր երթուղու հարցը՝ իբր ինքն ավարտել է Լաչինի միջանցքի նոր երթուղու կառուցման աշխատանքները և հետևաբար գործող միջանցքի մի շարք հատվածներ պետք է հանձնվեն իր հսկողությանը: «Ադրբեջանի նման ձևակերպումն ու հայտարարությունները նույնպես 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում են և ահա թե ինչու: Նշված հայտարարության 6-րդ կետում ասվում է. «Կողմերի, այսինքն ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի համաձայնեցմամբ առաջիկա երեք տարվա ընթացքում, կորոշվի Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի կապն ապահովող Լաչինի միջանցքով երթևեկության նոր երթուղու կառուցման պլանը՝ ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հետագա վերատեղաբաշխմամբ՝ այդ երթուղու պահպանության համար»: Պետք է արձանագրեմ, որ այս պահի դրությամբ Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից եռակողմ ֆորմատով հաստատված որևէ պլան գոյություն չունի, և մենք մի քանի անգամ առաջարկել ենք և հիմա էլ առաջարկում ենք դա անել՝ այսինքն, հաստատել եռակողմ ֆորմատով պլան: Ուշադրություն դարձրեք, որ հայտարարության մեջ խոսքը ոչ թե պարզապես նոր ճանապարհի կառուցման մասին է, այլ կառուցման պլանի և խաղաղապահ զորքերի վերատեղաբաշխման մասին, որը շատ բարդ և եռակողմ գործընթաց է: Այս պահի դրությամբ, մենք ոչ մի պլանի համաձայնություն չենք տվել, որովհետև մեզ նման պլանի նախագիծ չի էլ առաջարկվել, չնայած պետք է ընդգծեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը սկսել է Կոռնիձոր-Տեղ-Մ12 ավտոճանապարհի վերակառուցումը, որը ենթադրաբար պետք է միանա Լաչինի միջանցքի նոր երթուղուն: Բայց կրկնում եմ, որ խոսքը եռակողմ հայտարարության մեջ միայն ճանապարհի կառուցման մասին չէ: Պլանի շրջանակում պետք է պարզաբանվեն մի շարք կարևոր հարցեր, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղին էլեկտրական էներգիայի, գազի մատակարարման հարցեր, անվտանգության հետ կապված խնդիրներ», - ասաց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ Ադրբեջանն այս օրերին շահարկում է, թե ՀՀ-ն փորձում է խուսափել այս հարցերի քննարկումներից: «Սա աբսուրդ հայտարարություն է այն պայմաններում, երբ ես վերը նշված ծրագրի մասին հայտարարել եմ հրապարակային՝ դեռևս սույն թվականի հունիսի 27-ին իմ ունեցած առցանց ասուլիսի ընթացքում: Ավելին, Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում իրադրության սրման գնաց այն օրերին, երբ Կոռնիձոր-Տեղ-Մ12 ավտոճանապարհի բուն շինարարությունը մեկնարկեց: Իսկ դրանից առաջ հրապարակային, մրցութային ընթացակարգ էր տեղի ունենում շինարարական կազմակերպության ընտրության նպատակով: Այս պայմաններում Ադրբեջանի կողմից սրացման գնալը մի նպատակ ունի՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ սահմանված կառուցակարգերի վերացումը»,- ասաց նա:
Փաշինյանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանը, որը եռակողմ այդ հայտարարությունը համարում է իր հաղթանակը, այսօր մի խնդիր ունի՝ վերացնել այդ հայտարարությունն ու խուսափել այդ հայտարարությամբ արձանագրված իրողությունների ամրագրումից:
Վարչապետը հայտարարեց, որ Հայաստանը կատարել է եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած բոլոր պարտավորությունները, իսկ Ադրբեջանը պետք է կատարի իր երեք պարտավորությունները. «Առաջինը, ընդունի Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությամբ արձանագրված Լեռնային Ղարաբաղ միավորի գոյությունը, պետք է հարգի Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի առկայությունը և պետք է հարգի Լաչինի միջանցքի գոյությունը, որը Հայաստանի հետ ԼՂ կապն ապահովող կարևորագույն ինստիտուտն է»:
Փաշինյանը կրկին ընդգծեց, որ Ադրբեջանը պարտավոր է իր ստորագրությամբ արձանագրված այս իրողությունները հարթել: «Եթե ոչ, ուրեմն մենք պետք է մեր օրակարգում ներառենք սեփական ստորագրությամբ ստանձնած պարտավորությունները հարգելուն ուղղված միջազգային մեխանիզմների գործարկումը, որպեսզի միջազգային մեխանիզմների գործարկմամբ Ադրբեջանը հարգի իր ստորագրությամբ ստանձնած պարտավորությունները»,- հայտարարեց Փաշինյանը:

YEREVAN, AUGUST 4, ARMENPRESS. At this moment there is no approved plan between Armenia, Russia and Azerbaijan on building a new route for traffic through Lachin Corridor, PM Pashinyan said.
The PM said that for their pretext of this current escalation Azerbaijan is using the issue of a new route of Lachin Corridor, as if they have completed the construction of a new route of Lachin Corridor and therefore several parts of the current corridor must be transferred under their control. “This kind of terming and statements from Azerbaijan are again a gross violation of the 2020 November 9 trilateral statement, and here is why. Point 6 of the trilateral statement says: ‘With agreement of the parties, meaning Russia, Armenia and Azerbaijan, a plan for the construction of a new route along the Lachin corridor shall be determined within the next three years, providing communication between Nagorno-Karabakh and Armenia, with the subsequent redeployment of Russian peacekeeping troops to protect this route.’ For the record, at this moment there is no trilateral-format approved plan by Russia, Armenia and Azerbaijan and for several times we have offered and continueoffering to do it, to approve a plan under a trilateral format. Pay attention that the statement mentions not simply the construction of a new road, but a plan to build it and the redeployment of peacekeeping troops, which is a very difficult and trilateral process. As of this moment, we haven't given consent to any plan, because we haven’t even been offered any draft plan, although I have to underscore that Armenia has launched the construction of the Kornidzor-Tegh-M12 road, which must supposedly connect with the new route in Lachin corridor. But I repeat, the trilateral statement doesn’t simply mention the construction of a new road. As part of the plan, several important issues must be clarified, including the electricity and gas supply to Nagorno Karabakh, security-related issues,” Pashinyan said.
Pashinyan said that now Azerbaijan is falsely accusing Armenia in trying to avoid the discussion of these issues. “This is an absurd statement, because I have announced the abovementioned plan publicly, back during my June 27 online press conference. Furthermore, Azerbaijan resorted to escalations in Nagorno Karabakh during the days when the construction of the Kornidzor-Tegh-M12 road was launched. And before that, a public, competitive tender process was taking place to select a construction company. Azerbaijan’s escalation in these conditions seeks one goal – to eliminate the mechanisms defined by the November 9, 2020 statement,” the PM said.
Prime Minister Pashinyan said that Azerbaijan considers the trilateral statement to be its victory and today it has the objective to eliminate this statement and avoid the stipulation of the realities enshrined in the statement.
Pashinyan announced that Armenia fulfilled all obligations that it assumed under the trilateral statement, whereas Azerbaijan still has to fulfill three of its obligations. “First, Azerbaijan has to accept the existence of the entity of Nagorno Karabakh – recorded with the signature of the Azerbaijani president himself, it has to respect the existence of the line of contact in Nagorno Karabakh and it must respect the existence of the Lachin Corridor which is the most important institution ensuring Armenia’s connection with NK,” the PM said.
“If not, then we must include in our agenda the international mechanisms aimed at respecting the signed obligations, so that through the launch of international mechanisms Azerbaijan respects the obligations it assumed under its own signature,” the Armenian PM said.