Փաշինյանը խոսեց Ադրբեջանին սեփական պարտավորությունները ստանձնելու նպատակով միջազգային մեխանիզմների հնարավոր գործարկման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև Լաչինի միջանցքով երթևեկության նոր երթուղու կառուցման վերաբերյալ որևէ հաստատված պլան այս պահին գոյություն չունի: Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին կառավարության նիստին հայտարարեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա նշեց, որ ընթացիկ էսկալացիայի համար Ադրբեջանը որպես պատրվակ օգտագործում է Լաչինի միջանցքի նոր երթուղու հարցը՝ իբր ինքն ավարտել է Լաչինի միջանցքի նոր երթուղու կառուցման աշխատանքները և հետևաբար գործող միջանցքի մի շարք հատվածներ պետք է հանձնվեն իր հսկողությանը: «Ադրբեջանի նման ձևակերպումն ու հայտարարությունները նույնպես 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում են և ահա թե ինչու: Նշված հայտարարության 6-րդ կետում ասվում է. «Կողմերի, այսինքն ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի համաձայնեցմամբ առաջիկա երեք տարվա ընթացքում, կորոշվի Հայաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի կապն ապահովող Լաչինի միջանցքով երթևեկության նոր երթուղու կառուցման պլանը՝ ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտի հետագա վերատեղաբաշխմամբ՝ այդ երթուղու պահպանության համար»: Պետք է արձանագրեմ, որ այս պահի դրությամբ Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից եռակողմ ֆորմատով հաստատված որևէ պլան գոյություն չունի, և մենք մի քանի անգամ առաջարկել ենք և հիմա էլ առաջարկում ենք դա անել՝ այսինքն, հաստատել եռակողմ ֆորմատով պլան: Ուշադրություն դարձրեք, որ հայտարարության մեջ խոսքը ոչ թե պարզապես նոր ճանապարհի կառուցման մասին է, այլ կառուցման պլանի և խաղաղապահ զորքերի վերատեղաբաշխման մասին, որը շատ բարդ և եռակողմ գործընթաց է: Այս պահի դրությամբ, մենք ոչ մի պլանի համաձայնություն չենք տվել, որովհետև մեզ նման պլանի նախագիծ չի էլ առաջարկվել, չնայած պետք է ընդգծեմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը սկսել է Կոռնիձոր-Տեղ-Մ12 ավտոճանապարհի վերակառուցումը, որը ենթադրաբար պետք է միանա Լաչինի միջանցքի նոր երթուղուն: Բայց կրկնում եմ, որ խոսքը եռակողմ հայտարարության մեջ միայն ճանապարհի կառուցման մասին չէ: Պլանի շրջանակում պետք է պարզաբանվեն մի շարք կարևոր հարցեր, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղին էլեկտրական էներգիայի, գազի մատակարարման հարցեր, անվտանգության հետ կապված խնդիրներ», - ասաց Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ Ադրբեջանն այս օրերին շահարկում է, թե ՀՀ-ն փորձում է խուսափել այս հարցերի քննարկումներից: «Սա աբսուրդ հայտարարություն է այն պայմաններում, երբ ես վերը նշված ծրագրի մասին հայտարարել եմ հրապարակային՝ դեռևս սույն թվականի հունիսի 27-ին իմ ունեցած առցանց ասուլիսի ընթացքում: Ավելին, Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում իրադրության սրման գնաց այն օրերին, երբ Կոռնիձոր-Տեղ-Մ12 ավտոճանապարհի բուն շինարարությունը մեկնարկեց: Իսկ դրանից առաջ հրապարակային, մրցութային ընթացակարգ էր տեղի ունենում շինարարական կազմակերպության ընտրության նպատակով: Այս պայմաններում Ադրբեջանի կողմից սրացման գնալը մի նպատակ ունի՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ սահմանված կառուցակարգերի վերացումը»,- ասաց նա:
Փաշինյանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանը, որը եռակողմ այդ հայտարարությունը համարում է իր հաղթանակը, այսօր մի խնդիր ունի՝ վերացնել այդ հայտարարությունն ու խուսափել այդ հայտարարությամբ արձանագրված իրողությունների ամրագրումից:
Վարչապետը հայտարարեց, որ Հայաստանը կատարել է եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած բոլոր պարտավորությունները, իսկ Ադրբեջանը պետք է կատարի իր երեք պարտավորությունները. «Առաջինը, ընդունի Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությամբ արձանագրված Լեռնային Ղարաբաղ միավորի գոյությունը, պետք է հարգի Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի առկայությունը և պետք է հարգի Լաչինի միջանցքի գոյությունը, որը Հայաստանի հետ ԼՂ կապն ապահովող կարևորագույն ինստիտուտն է»:
Փաշինյանը կրկին ընդգծեց, որ Ադրբեջանը պարտավոր է իր ստորագրությամբ արձանագրված այս իրողությունները հարթել: «Եթե ոչ, ուրեմն մենք պետք է մեր օրակարգում ներառենք սեփական ստորագրությամբ ստանձնած պարտավորությունները հարգելուն ուղղված միջազգային մեխանիզմների գործարկումը, որպեսզի միջազգային մեխանիզմների գործարկմամբ Ադրբեջանը հարգի իր ստորագրությամբ ստանձնած պարտավորությունները»,- հայտարարեց Փաշինյանը:

Пашинян о возможности запуска международных механизмов, чтобы Азербайджан принял взятые на себя обязательства
На данный момент нет никакого утвержденного плана строительства нового транспортного маршрута между Арменией, Россией и Азербайджаном через Лачинский коридор. Как сообщает «Арменпресс», об этом на заседании правительства заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он отметил, что Азербайджан использует вопрос новой дороги через Лачинский коридор как предлог для нынешней эскалации, якбы он завершил строительство новой дороги Лачинского коридора и поэтому ряд участков существующего коридора должен быть передан под его контроль. «Подобные формулировки и заявления Азербайджана также являются грубым нарушением трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, и вот почему. В пункте 6 упомянутого заявления говорится: «По согласованию сторон, то есть России, Армении и Азербайджана, в течение ближайших трех лет будет определен план строительства нового транспортного маршрута через Лачинский коридор, соединяющего Армению с Нагорным Карабахом, с дальнейшей передислокацией российского миротворческого контингента для защиты этого маршрута». Должен отметить, что на данный момент нет плана, утвержденного Российской Федерацией, Арменией и Азербайджаном в трехстороннем формате, и мы несколько раз предлагали и предлагаем сделать это, то есть утвердить план в трехстороннем формате. Отметим, что речь идет не просто о строительстве новой дороги, а о плане строительства и передислокации миротворческих сил, что является очень сложным и трехсторонним процессом. На данный момент мы не дали согласия ни на один план, потому что нам не был предложен проект такого плана, хотя я должен подчеркнуть, что Республика Армения приступила к реконструкции автодороги Корнидзор-Тех-М12, которая, как предполагается, соединится с новым маршрутом Лачинского коридора. Но повторяю, трехстороннее заявление касается не только строительства дороги. В рамках плана следует прояснить ряд важных вопросов, в том числе и вопросы, связанные с поставкой электроэнергии и газа в Нагорный Карабах, а также вопросы, связанные с безопасностью», - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что в эти дни Азербайджан спекулирует на том, что РА пытается уклониться от обсуждения этих вопросов. «Это абсурдное заявление, так как я вышеупомянутый план публично озвучил на своей онлайн-пресс-конференции 27 июня этого года. Более того, Азербайджан накалил обстановку в Нагорном Карабахе в дни, когда фактически началось строительство автодороги Корнидзор-Тех-М12. И до этого был проведен открытый тендер по выбору строительной компании. В этих условиях стремление Азербайджана к эскалации напряженности преследует лишь одну цель: ликвидацию механизмов, установленных заявлением от 9 ноября 2020 года», - сказал он.
Пашинян подчеркнул, что перед Азербайджаном, который трехстороннее заявление считает своей победой, сегодня стоит задача: устранить это заявление и не допустить реализации зафиксированных в нем реалий.
Премьер-министр объявил, что Армения выполнила все обязательства, взятые на себя трехсторонним заявлением, Азербайджан также должен выполнить свои обязательства. «Во-первых, признать существование единицы Нагорный Карабах, зарегистрированное подписью президента Азербайджана, уважать наличие линии соприкосновения в Нагорном Карабахе и уважать существование Лачинского коридора, который является важнейшим институтом, обеспечивающим связь Нагорного Карабаха с Арменией».
Пашинян еще раз подчеркнул, что Азербайджан обязан принять эти реалии, зафиксированные его подписью. «Если нет, то мы должны включить в нашу повестку запуск международных механизмов, направленных на соблюдение обязательств, взятых на себя под своей же подписью, чтобы посредством запуска международных механизмов Азербайджан уважал бы обязательства, взятые на себя под своей же подписью», - заявил Пашинян.